Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 września 202220:02

Kluczowy jest czas! W Urzędzie Miasta omówiono procedury na wypadek awarii w elektrowni atomowej

Kluczowy jest czas! W Urzędzie Miasta omówiono procedury na wypadek awarii w elektrowni atomowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To był pierwszy punkt obrad Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, nawiązujący do ostatnich doniesień o jodku potasu. Tabletki z preparatem trafiły do raciborskich strażaków. Jak się okazało, Polska jest przygotowana na ich szybkie podanie reszcie mieszkańców.

Przedstawieniem zagadnienia zajął się Stanisław Mrugała, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Racibórz.

- Temat jest ostatnio bardzo modny ze względu na sytuację na Ukrainie, gdzie w bliskiej odległości od elektrowni atomowej spadają pociski, które w każdej chwili mogą uszkodzić jeden z reaktorów. Jak państwo wiecie, do powiatu trafiły tabletki z jodkiem potasu. W przypadku zdarzenia radiacyjnego ewentualne pozyskanie ich wtedy byłoby dość długie, a jak wiadomo liczy się czas. W związku z tym asekuracyjnie już teraz zostały one przekazane do komend powiatowych straży pożarnej. W mieście zostały opracowane metody na wypadek takiego zdarzenia. Został opracowany w roku 2011 w oparciu o wytyczne wojewody, a przećwiczony w roku 2012. W chwili obecnej, według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, w przypadku konieczności tabletki otrzymają wszystkie osoby od 0 do 60 lat. By podołać temu zadaniu musieliśmy opracować nowy plan, gdyż uprawnionych do pobrania tabletek jest prawie 40 tys. osób. Postanowiliśmy, że punkty wydawania tabletek znajdować będą się w placówkach oświatowych. Opracowana została nowa siatka granic działania punktów. Są oparte na granicach obwodów wyborczych. Jak to się będzie odbywało? Po otrzymaniu wiadomości od wojewody, będą wzywani strażnicy miejscy, którzy są uprawnieni do odbioru tabletek, a następnie rozwożą po punktach. Następnie poprzez media i strony internetowe będziemy nagłaśniać, że rozpoczęła się akcja jodowa, by ludzie mogli zgłaszać się po tabletki. Problem może zaistnieć z osobami niepełnosprawnymi, ale wtedy będziemy przyjmować zgłoszenie i przekazywać tabletki w miejscu zamieszkania – zreferował S. Mrugała.

Jako pierwszy do dyskusji zgłosił się przewodniczący komisji, Piotr Klima. - Być może konieczne będzie zaangażowanie innych służb miejskich. Nie tyle do dystrybucji tabletek, ale do gromadzenia wody i żywności – zaczął przewodniczący. - Czy znacie czas, w jakim ta chmura atomowa dotrze do Raciborza? - dodał P. Klima.

- Zajmują się tym odpowiednie służby, a zależne będzie to od warunków atmosferycznych, kierunku wiatru. Miejmy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jeśli chodzi o miasto, to jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi naszymi podmiotami. Na bieżąco wymieniamy z nimi informacje w temacie wszystkich niepożądanych zdarzeń – odparł Stanisław Mrugała.

- Dobrze byłoby, by apteki były poinformowane, jak postępować. Dlaczego nie może to iść przez apteki? Nie, żeby mi brakowało, ale dobrze byłoby apteki wciągnąć, choćby przez to, że jesteśmy nauczeni historią – mówił przewodniczący.

- Z pewnością będziemy współpracować, ale nam zależy przede wszystkim na czasie. W takim na przykład Brzeziu, gdzie jest niespełna tysiąc mieszkańców, nie będziemy ciągali ludzi do centrum. Na chwilę obecną nie ma jeszcze potrzeby tworzenia takich punktów w aptekach, gdyż farmaceuci nie będą mieli możliwości weryfikacji, czy jest to osoba z Raciborza, czy jedynie przebywająca na terenie miasta. Dodatkowo nie chcemy paraliżować pracy aptek – odparł kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego.

- Czy będzie możliwość poruszania się między punktami wydawania? - dociekał przewodniczący. - Będzie tak jak przy wyborach. Mieszkańcy na przykład ulicy Londzina będą mogli udać się tam, gdzie głosują w wyborach. W wypadku zagrożenia ważny jest czas. Od momentu otrzymania informacji będziemy mieli cztery godziny na rozpoczęcie dystrybucji – odparł S. Mrugała.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Absolutnie nie chciałbym trywializować. Wojna na Ukrainie trwa już ponad 200 dni. Ostrzał elektrowni to też nie jest rzecz nowa. Chciałem więc zapytać, jak to było do tej pory? - pytał.

- Byliśmy zabezpieczeni. Tabletki jodku potasu były w centralnych magazynach co najmniej od 2011 roku, ale nie były dystrybuowane do punktów powiatowych. Widać teraz uznano, gdy jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, akcja musi rozpocząć się szybko. Szczególnie, że jesteśmy nauczeni przypadkiem z 1986 roku, gdzie rozpoczęcie takiej akcji z płynem Lugola trwało kilka dni. W tej chwili zostało to tak wyśrubowane, że mamy 4 godziny na rozpoczęcie dystrybucji od momentu otrzymania sygnału – odpowiedział Stanisław Mrugała.

- Czy podawanie tych tabletek przez osoby spoza branży medycznej nie będzie to niebezpieczne? - dopytywała były włodarz Raciborza. - Osoby nieletnie według zaleceń ministerstwa będą je przyjmować pod opieką osoby dorosłej lub przedstawiciela branży medycznej – odparł kierownik BZK.

- Rozumiem, ale żeby nie było wolnej amerykanki, jak z płynem Lugola, który podawany był nawet na Rynku, bez jakiegokolwiek nadzoru – dodał M. Lenk na zakończenie wymiany zdań.

Do dyskusji powrócił przewodniczący Piotr Klima. - Jak ma się sprawa z uświadomieniem społeczeństwa? Czy wiadomo, czy ludzie wiedzą, że teraz nie muszą brać tego nazwijmy to profilaktycznie? - dociekał. - Jeśli chodzi o sprawy typowo medyczne, to nie wypowiadamy się na ten temat. Mamy jedynie wydać zgodnie z zaleceniami ministerstwa – odparł S. Mrugała.

- Czy wiadomo jak to się będzie odbywało w innych krajach, na przykład w Czechach? Czy to idzie przez WHO, czy to są nasze takie lokalne eksperymenty? - pytał P. Klima. - Na pewno wytyczne ministerstwa nie mogą być niezgodne z zaleceniami WHO – odparł kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego.

Radna Magdalena Kusy pytała z kolei, jak będzie się miała sprawa z tabletkami dla osób bezdomnych. - Czy też otrzymają? - pytała. - Tak, jeśli będą miały przy sobie dowód osobisty, celem zewidencjonowania, to jak najbardziej – odpowiedział Stanisław Mrugała na zakończenie dyskusji w tym punkcie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202220:06

Spersonalizowane prezenty - co to takiego?

Spersonalizowane prezenty - co to takiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności5 października 202210:43

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(um), fot. mohamed_hassan/pixabay.com
Aktualności4 października 202204:46

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
GCK Nędza
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.