Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lipca 202211:18

Ratusz zapowiada nowe przedszkole w Markowicach. Otwarcie możliwe za rok

Ratusz zapowiada nowe przedszkole w Markowicach. Otwarcie możliwe za rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Po budowie miejskiego żłobka na Ostrogu, kolejną planowaną do realizacji inwestycją oświatową magistratu jest przedszkole w Markowicach. Dzisiaj (29.07.2022 r.) w Urzędzie Miasta podpisana została umowa na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla tej inwestycji - informuje urząd.

- Podczas sierpniowej sesji prezydent przedłoży radnym uchwałę wprowadzającą zadanie budowy przedszkola do budżetu i wieloletniego planu finansowego wraz z montażem finansowym tej inwestycji. Jej realizacja mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się we wrześniu 2023 roku - dodano.

Markowice to jedna z najbardziej rozwojowych dzielnic Raciborza, w której osiedlają się nowi mieszkańcy. Wielu z nich to rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba kilkulatków zainteresowanych uczęszczaniem do Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Markowicach przekracza możliwości infrastrukturalne tej placówki. Tylko w tym roku, 16 dzieci, których rodzice wskazali przedszkole w Markowicach jako placówkę pierwszego wyboru, zmuszonych było wybrać inną lokalizację. Problem występuje też w szkole. Brakuje sal dydaktycznych, miejsca na pełnowymiarową świetlicę i stołówkę (dziś obiady dla dzieci wydawane są w trzech turach). Budowa nowego przedszkola i przeniesienie tam oddziałów przedszkolnych, a także uruchomienie dodatkowego, piątego, oddziału – rozwiąże problem.

- Już w 2018 roku zdecydowałem, że zdiagnozowany problem wymaga natychmiastowych działań. Analizowaliśmy kilka możliwych rozwiązań. Rok później przystąpiliśmy do procedury pozyskania działki, na co zgodę wyraziła Rada Miasta – przypomina prezydent Dariusz Polowy.

Pierwsze negocjacje z właścicielami nieruchomości przeprowadzono jeszcze w sierpniu 2019 roku. Nie bez wpływu na przebieg sprawy miała pandemia i towarzyszące jej ograniczenia. Kupno działki miasto sfinalizowało w 2021 roku od razu przystępując do przekształcenia działki z rolnej na teren zabudowy usługowej.

- Teraz ruszają prace z dokumentacją. Inwestycję będę chciał przeprowadzić w formule projektuj i buduj – tak jak było to w przypadku żłobka. Zadanie częściowo sfinansujemy z pozyskanych już środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Montaż finansowy przedstawię radnym na sierpniowej sesji Rady Miasta – informuje prezydent Dariusz Polowy

Aktualnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach działają 4 oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny, funkcjonalny i odpowiadający standardom naszych czasów obiekt dla 125 podopiecznych.

Wykonawcą Programu Funkcjonalno-Użytkowego jest firma Atelier ZETTA. Podpisy pod umową złożyli prezes firmy Zenon Zabagło oraz wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu 2022 roku. Po wpisaniu zadania (budowy przedszkola) do budżetu ogłoszony zostanie przetarg, a prace budowlane mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Nowe przedszkole w Markowicach to 5 zamiast 4 dotychczasowych oddziałów, 30 dodatkowych miejsc, nowoczesny, energooszczędny, komfortowy dla jego użytkowników budynek. Na jego budowie skorzystają zarówno dzieci z przedszkola, jak i uczniowie markowickiej szkoły. W budynku zrobi się więcej miejsca na nowe sale dydaktyczne, stołówkę i świetlicę.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.