Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lipca 202209:00

Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia

Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miasto Racibórz – Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu realizuje obecnie projekt  „Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia”. W działaniach projektowych zaangażowanych jest czterech partnerów, w tym trzech ze strony polskiej: Pietrowice Wielkie, Racibórz, Głubczyce oraz jeden ze strony czeskiej: Miasto Budišov nad Budišovkou. 

 

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu w ramach projektu wybudowało pochylnię dla osób  niepełnosprawnych, która ułatwia wejście do Zaczarowanego Ogrodu osobom z ograniczeniami ruchowymi, rodzinom z dziećmi w wózkach, wszystkim, dla których korzystanie z tego miejsca do tej pory było utrudnione. 

W gminie Pietrowice Wielkie w ramach przedmiotowego projektu zaplanowano montaż dwóch stacji ładowania rowerów elektrycznych (pierwsza przy wieży widokowej w Pietrowicach Wielkich, druga w centrum Pietrowic Wielkich przy ul. Szkolnej). Ponadto, widoki z ostatniej kondygnacji wieży będziemy mogli podziwiać dzięki dwóm lunetom oraz pulpitom informacyjnym z panoramami okolicy.

W Głubczycach uatrakcyjniono istniejącą wieżę  widokową w Starym Ratuszu Miejskim. Dodatkową atrakcją będzie "Galeria przy windzie", która prezentuje malowidła wykonane przez dr Hab. Monikę Starowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ponadto wykonano urządzenia edukacyjne dla dzieci np. przyrząd do wybijania monet, halabardnik. Wystawę artystyczną dopełnią prace pochodzącego z Głubczyc prof. Zdzisława Wiatra.

W ciekawych turystycznie miejscach Głubczyc (widocznych z tarasu wieży widokowej) ustawiono tablice informacyjne w formie gablot z wiadomościami historycznymi. W parku przy ul. Sobieskiego, zorganizowano miejsce odpoczynku dla turystów. 

W Budišovie nad Budišovką powstała wiata „Halaška sun” z zegarem słonecznym oraz dwoma panelami edukacyjnymi. Pierwszy panel dotyczy życia wybitnego naukowca,  fizyka i astronoma pierwszej połowy XIX wieku F. I. K. Halaška, drugi przedstawia temat biegunów niebieskich i precesji osi Ziemi. Dodatkowo ustawiono ławki, kubły na śmieci, stojak na rowery i drogowskazy prowadzące do wieży widokowej Halaška.

W ramach promocji, partnerzy zorganizowali wspólnie grę terenową, w której celem jest zebranie czterech części medalu i zdobycie modeli wież 3D. 

Projekt  „Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia” jest ściśle powiązany z powstałym szlakiem wież i platform widokowych „Silesianka”, który łączy ze sobą miejsca widokowe po obu stronach granicy polsko – czeskiej. 

Projekt „Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia” o numerze: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0002864 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice” w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020
 
zrzut_ekranu_2022-07-19_o_12.42.06

Autor: materał nadesłany - Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 sierpnia 202522:16

Dyskusja o przyszłości raciborskiego Rynku – kontrowersje wokół koncepcji i etapów rewitalizacji

Dyskusja o przyszłości raciborskiego Rynku – kontrowersje wokół koncepcji i etapów rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Podczas XIV posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego w Raciborzu ponownie poruszono temat planowanej rewitalizacji Rynku. Radni wyrazili zaniepokojenie chaotycznym - ich zdaniem - przebiegiem prac, brakiem konsultacji społecznych oraz wątpliwościami dotyczącymi infrastruktury podziemnej.

(greh)
Reklama
Aktualności23 sierpnia 202508:42

Dramatyczny dzień dla służb ratunkowych w powiecie raciborskim

Dramatyczny dzień dla służb ratunkowych w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w galerii Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.