Budowa domu jednorodzinnego - na czym można oszczędzić, a na czym nie warto?

Budowa domu to inwestycja, która wymaga znacznych nakładów finansowych. Staranne obliczenie wydatków jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy korzystamy z kredytu hipotecznego lub dysponujemy wyłącznie z góry określoną sumą pieniędzy. Podczas realizacji przedsięwzięcia możemy poczynić pewne oszczędności, dzięki którym z większym prawdopodobieństwem uda nam się wykończyć dom przy założonym budżecie, a nawet zastosować lepszej jakości materiały. Na czym można oszczędzać, a na czym raczej nie warto?
Działka i projekt domu – sposób na spore oszczędności
Podstawową metodą zmniejszenia całkowitego kosztu inwestycji jest zakup tańszej działki. Zamiast decydować się na dużą posesję lub teren w centrum miasta, wybierzmy nieruchomość gruntową o mniejszym areale bądź położoną na wsi, która będzie znacznie bardziej przystępna cenowo.
Kolejnym krokiem, który pozwoli nam na ograniczenie wydatków jest wybór odpowiedniego planu architektonicznego. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane projekty domów, spośród których wiele jest tanich i szybkich w realizacji, a przy tym w pełni funkcjonalnych i komfortowych. Aby poczynić oszczędności w trakcie budowy, postawmy na koncepcję o kompaktowych wymiarach, wyróżniającą się prostą formą i nieskomplikowanym zadaszeniem. Zrezygnujmy także z piwnicy oraz wolnostojącego garażu, które znacząco zwiększają ostateczny koszt robót budowlanych.
Materiały i ekipa, czyli na czym nie warto oszczędzać?
Wiemy już, jakie działania pozwolą nam obniżyć wydatki związane z budową. Na czym jednak nie powinniśmy oszczędzać? Z pewnością nie należy rezygnować z odpowiedniej jakości materiałów budowlanych. Takie elementy – choć w pewnej mierze niewidoczne gołym okiem – mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo i koszty utrzymania obiektu w przyszłości. Stosowanie produktów niskiej klasy, pozbawionych certyfikatów to złudna oszczędność; mogą one być bowiem nietrwałe, negatywnie wpływając na wytrzymałość konstrukcji budynku. Aby nowy dom służył nam przez długi czas, korzystajmy wyłącznie z atestowanych materiałów pochodzących ze sprawdzonego źródła, które będą bezpieczne dla przyszłych mieszkańców, a przy tym wyjątkowo solidne. Nie powinniśmy również oszczędzać na profesjonalnych wykonawcach. Doświadczona ekipa o dobrych referencjach z pewnością zażąda od nas wyższej stawki za robociznę; zapewni nam ona jednak najwyższą jakość usług oraz zgodność prowadzenia robót ze sztuką budowlaną. Przełoży się to na precyzję wykonania poszczególnych etapów oraz nasze późniejsze zadowolenie z eksploatacji wymarzonego domu.
Choć budowa obiektu mieszkalnego wiąże się z licznymi wydatkami, w trakcie realizacji prac możliwe jest poczynienie pewnych oszczędności. Wybór odpowiedniej działki i projektu domu sprawi, że w naszych portfelach zostanie o wiele więcej pieniędzy. Zgromadzone w ten sposób środki będziemy mogli przeznaczyć na lepszej jakości materiały oraz sprawdzoną ekipę, dzięki którym nasz budynek zostanie wykonany z zachowaniem najwyższej staranności, służąc nam przez wiele kolejnych lat.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.