Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 czerwca 202217:24

Partnerstwo z Ostravą Porubą oficjalnie zawarte. Współpraca ma już dziesięć lat

Reklama
Racibórz:

W poczet partnerów zagranicznych Raciborza wstąpiła uroczyście Ostrava Poruba, choć uchwałę Rada Miasta przyjęła już kilka miesięcy wcześniej. To drugi oficjalny, czeski partner Raciborza. Kontakty liczą sobie już dziesięć lat. 

W 2012 r. były prezydent Mirosław Lenk podpisał z ówczesnym primatorem Lumírem Palyzą porozumienie, dzięki któremu Ostrava Poruba i Racibórz wykorzystały środki unijne na studia parkingowe. Rychło zaczęto współpracować przy wspólnych jarmarkach, również z wykorzystaniem środków z Brukseli. W 2016 r. na jarmarku bożonarodzeniowym w Raciborzu były mocne ostrawskie akcenty. Obecne władze samorządowe Raciborza i Poruby kontynuują zawiązaną dziesięć lat temu współpracę.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy miastami Racibórz i Ostravą Porubą odbyło się 10 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpisy pod dokumentem złożyli primator Ostravy poruby Lucie Baránková Vilamová i prezydent Dariusz Polowy. W uroczystości udział wzięły delegacje innych partnerskich miast: Opavy, Zuglo i Roth. Z tym ostatnim w tym roku świętujemy 30-lecie współpracy.

- Partnerstwo to coś więcej niż: wymiana doświadczeń, wzajemne wizyty, realizowane wspólnymi siłami projekty kulturalne czy sportowe. To nie tylko spotkania z ciekawymi ludźmi i możliwość poznania odmiennych od naszych perspektyw na podobne problemy i wyzwania naszych wspólnot samorządowych. W czasach pokoju można by na tym rzeczywiście poprzestać. Ale dzisiaj, te, dotychczasowe działania okazują się niewystarczające. – mówił prezydent Dariusz Polowy, dodając: - Dzisiaj mieli tutaj być z nami merowie Tyśmienicy - pani Tatiana Hradiuk i jej zastępca Rusłan Farmus. Niestety, sytuacja w Ukrainie nadal jest, delikatnie mówiąc, niespokojna. A dla nas przyszedł czas egzaminu. Szanowni Państwo, w obliczu próby nie zostawiamy przyjaciół samych. Wspieramy i pomagamy Tyśmienicy od pierwszych dni wojny. Gwarantuję, że każdemu z Was, gdy znajdziecie się w potrzebie, powiemy to samo: - Jesteśmy! I zadamy to samo pytanie: Jak możemy pomóc?

Współpraca z Ostravą ma już swoją 10 letnią historię. Zaczęło się od wspólnego projektu dotyczącego rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na pograniczu polsko-czeskim. Później, na poziomie urzędów i miejskich jednostek, był czas na wymianę wiedzy, doświadczeń i procedur, a urzeczywistnieniem tych działań stały się realizowane po obu stronach granicy wspólnie jarmarki świąteczne: Wielkanocne, Bożonarodzeniowe, św. Marcelego i imprezy na „Pożegnanie lata”. Współpracę utrudniła nieco sytuacja pandemiczna, ale i na to znaleziono rozwiązania. Prezydent wyraził nadzieję, że partnerskie miasta zrealizują wspólnymi siłami wiele inicjatyw. - Dziś przystępujemy do sformalizowania tej współpracy, z przekonaniem, że dzięki temu wspólnie otwieramy nowe drzwi dla dalszego rozwoju i dobra naszych społeczności - mówił prezydent Polowy.

Wizyta delegacji miast partnerskich Raciborza połączona jest z obchodami Dni Miasta. Piątkowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia partnerstwa z miastem Roth.

- To lata owocnej współpracy, na co wskazuje realizacja wielu wspólnych inicjatyw i projektów. Choć, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wszelkiego rodzaju zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich 2 latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania – powiedział prezydent Polowy, składając na ręce Andreasa Buckreus – burmistrza miasta Roth podziękowania, za wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie naszego partnerskiego miasta w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie.

Władze Tyśmienicy odwołały zaplanowany do Raciborza przyjazd. Publikujemy treść pisma przesłanego przez mer Tyśmienicy Tatianę Hradiuk: - Drodzy przyjaciele! Niestety delegacja z Tyśmienicy nie będzie mogła przyjechać do Raciborza. Bardzo nam przykro, że tak długo oczekiwane i ważne spotkanie z Państwem nie będzie mogło się odbyć z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu. Jesteśmy pewni, że obchody Dni Raciborza będą cudowne i niezapomniane. Mamy nadzieję, że po zwycięstwie Ukrainy i całego cywilizowanego świata odwiedzimy Wasze miasto. Mamy nadzieję na utrzymanie nawiązanych przyjaznych stosunków i liczymy na dalszą owocną współpracę i pomoc społeczności Tyśmienicy w czasie wojny.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202209:16

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., wideo Czytelnik Mateusz
Reklama
Aktualności29 listopada 202216:55

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
red., fot. rybnik.eu/L. Tyl
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.