XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży z udziałem raciborzan

Paweł Kasperek i Karol Kurek z SP 1 w Raciborzu Ostrogu zasiedli dziś w poselskich ławach przy Wiejskiej.
Temat przewodni tegorocznych obrad brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.
Paweł i Karol (na zdj. z posłem i wiceministrem Michałem Wosiem, również absolwentem szkoły na Ostrogu) nagrali audycję na temat zmarłego niedawno pułkownika Mariana Szlapańskiego, przeprowadzając wywiady ze wspomnianym wicministrem Michałem Wosiem, prezydentem Dariuszem Polowym, przyjacielem pułkownika Szlapańskiego - Andrzejem Tomczykiem oraz z jego synem - Januszem Szlapańskim.
Wywiad został wysoko oceniony, dając raciborzanom przepustkę do Sejmu. O godz. 10:00 w Sali Posiedzeń rozpoczęły się obrady, które otworzyła Marszałek Sejmu. Za stołem prezydialnym marszałkom SDiM towarzyszyli wicemarszałkowie Sejmu. W porządku obrad zaplanowano debatę, przyjęcie uchwały oraz pytania do Ministra Edukacji i Nauki.
Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 r. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu, jego organów oraz procesu legislacyjnego.
Uczestnicy kolejnych edycji SDiM wyłaniani są w drodze konkursu. Zadaniem kandydatów do udziału w tegorocznej sesji było zapoznanie się z biografią bohatera lub bohaterki AK i NSZ oraz przeprowadzenie działań przybliżających środowisku lokalnemu jego (jej) sylwetki i zaangażowania w działania na rzecz Polski w czasie II wojny światowej i okupacji. Spośród ponad 300 dwuosobowych zespołów zgłoszonych do konkursu wybrano 460 autorów najciekawszych projektów, którzy zostali zaproszeni do udziału w SDiM.
Posiedzenie SDiM poprzedziło posiedzenie komisji, do udziału w której zaproszono po jednym najlepszym zespole z każdego województwa. Komisja przygotowała projekt uchwały, która ma zostać przyjęta podczas sesji plenarnej oraz dwa pytania do Ministra Edukacji i Nauki.
Głównym organizatorem XXVIII sesji SDiM jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany