Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 kwietnia 202208:01

Kolejne dwa raciborskie krzyże odnowione

Kolejne dwa raciborskie krzyże odnowione - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Oba odnowione krzyże zostały wykonane z piaskowca o pięknym, ciepłym wybarwieniu w warsztacie kamieniarzy z Bosacza na Ostrogu – Kokeš & Jungblut. 

Krzyże i kapliczki przydrożne stanowią istotną wartość kulturową naszego regionu, są zachowanym materialnym dziedzictwem Raciborza – tym bardziej, że wiele z nich została wykonana w znanym w swoich czasach na całym Śląsku raciborskim warsztacie Kokeš & Jungblut. W ostatnim czasie odrestaurowano dwa kolejne takie obiekty zgodnie z zaleceniami miejskiej konserwator zabytków.

W 2021 r. przy okazji budowy drogi Racibórz-Pszczyna firma Strabag zleciła renowację krzyża przy ul. Rybnickiej/Cieszyńskiej. Krzyż ten został wykonany w 1889 r. Niestety, oryginalny zachował się tylko cokół z Matką Bożą w niszy. Sam krzyż został odtworzony z granitu w 2009 r.

Niedawno, w kwietniu 2022 r. parafia pw. Matki Bożej w Raciborzu zleciła odnowienie podobnego krzyża przy ul. Mariańskiej. Pochodzi on z 1890 r. i został ufundowany – jak głosi inskrypcja na cokole – przez Jerzego Nogę i jego żonę Johannę z domu Przypadlo. Z przodu cokołu jest wypisana modlitwa w języku polskim – takie modlitwy były wypisywane po niemiecku i po polsku – zależało to od woli rodziny fundującej. Z części tego typu zabytków w czasach polonizacji skuwano inskrypcje w języku niemieckim i zastępowano napisami polskimi. Na niektórych zachowały się inskrypcje niemieckie.

Oba odnowione krzyże zostały wykonane z piaskowca o pięknym, ciepłym wybarwieniu w warsztacie kamieniarzy z Bosacza, Kokeš & Jungblut. Nagrobek rodziny Kokeš znajduje się nadal na starym cmentarzu przy ul. Morawskiej w Raciborzu. Krzyże i figury z tego warsztatu można spotkać na całym Śląsku.

Krzyże i kapliczki przydrożne są w wielu przypadkach pod opieką właścicieli prywatnych, ale też parafii czy miasta. Opiekunowie po wojnie odnawiając krzyże często malowali je farbą – ponieważ nie mogli doczyścić kamienia. Zaleca się jednak zdejmowanie warstw farby i doczyszczanie kamienia, ma on wtedy szansę przetrwać w dobrej kondycji przez wiele kolejnych lat. Po za tym piaskowiec sam w sobie ma ładny kolor i fakturę - w zamyśle twórców nie miał być malowany.

Apeluje się o zachowywanie tego typu obiektów. Ewentualne prace przy nich należy wykonywać po zasięgnięciu zaleceń konserwatora zabytków.

Autor: (um), fot. Przemysław Zembroń, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.