Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202209:53

Podwładni komendanta Ryszki muszą poprawić wyniki!

Reklama
Racibórz:

Chodzi o uszkodzenia mienia. Jak się okazuje, wykrywalność w KPP Racibórz jest poniżej średniej wojewódzkiej.

W czwartek, 24 marca w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się XXXVII posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Pierwszym punktem czwartkowego posiedzenia komisji był punkt dotyczący spraw bezpieczeństwa publicznego w Raciborzu i możliwości jego poprawy. Prezentację wyników za rok 2021 przedstawił nadkom. Marek Ryszka, nowy komendant powiatowy. Policyjna prezentacja obejmowała stan kadrowy raciborskiej komendy, informacje o współpracy policjantów ze strażnikami miejskimi, informacje o przestępczości stwierdzonej oraz wykrytej. Nadkom. Marek Ryszka stwierdził w tym miejscu, że wykrywalność w powiecie raciborskim jest na bardzo dobrym poziomie.

- Jedyną naszą bolączką jest wykrywalność uszkodzenia mienia. Nasza wykrywalność to 22,3%. Niestety, jesteśmy znacznie poniżej średniej wojewódzkiej, która wyniosła 36,6%. Będziemy się starali poprawić nasze wyniki w tej kategorii – mówił komendant powiatowy.

Marek Ryszka pochwalił się z kolei dobrą wykrywalnością w kategorii kradzieży rozbójniczej, która w minionym roku wyniosła 100%. Zaznaczył, że spadła także ilość przestępstw związanych z narkotykami. Przedstawił także przykładowe sprawy prowadzone przez raciborskich policjantów związanych z przestępczością narkotykową.

Przy omawianiu przestępczości gospodarczej nadkom. Marek Ryszka zwrócił uwagę, że raciborscy policjanci muszą poprawić swe wyniki. Ich wykrywalność wyniosła bowiem 73,1%, przy średniej wojewódzkiej 79%. – Będziemy kładli nacisk na poprawienie wykrywalności w tej kategorii – powiedział.

Nadkom. Marek Ryszka omówił także wyniki policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Przedstawił przy tym główne przyczyny zdarzeń drogowych, zarówno z winy kierowców jak i pieszych. W statystyce znalazły się też informacje o kierowcach pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. W roku 2020 poddano badaniu alkomatem 10 002 kierowców. W roku 2021 liczba ta wyniosła już ponad 15 000 kierujących. – Widać wzmożone działania naszych policjantów – powiedział.

W trakcie swej prezentacji raciborski komendant podsumował także wyniki prewencji, w tym działania podjęte po uzyskaniu zgłoszenia przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Wymienił także działania wobec przemocy. – W roku 2020 było 86 interwencji, które zakończyły się tzw. niebieską kartą. Niestety, w roku 2021 ilość ta wzrosła i wyniosła ponad 130 przypadków – mówił.

Nadkom. Marek Ryszka omówił także policyjne działania związane z pandemią COVID-19. – Łącznie w 2021 roku dokonano sprawdzenia około 90 000 kwarantann, co dało dziennie prawie 250 osób. Było to mnóstwo pracy, gdzie musieliśmy wytężyć nasze siły. Zajmowali się tym w większości dzielnicowi – powiedział szef raciborskiej policji.

Na zakończenie prezentacji komendant powiatowy przedstawił także priorytety na nadchodzące lata. Wśród nich znalazły się między innymi: zwalczanie tzw. siedmiu kategorii przestępstw, zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości narkotykowej, podniesienie wykrywalności przestępstw internetowych.

Do dyskusji jako pierwsza włączyła się radna Magdalena Kusy. – Pytań nie mam. Cieszę się jednak, że nas pan dziś odwiedził. Wydział Ruchu Drogowego i dzielnicowi to komórki, które najlepiej współpracują z radnymi. Zawsze tak się działo i mam nadzieję, że pana drzwi też będą otwarte dla radnych, by mogli zgłosić swe wątpliwości czy naświetlić daną sprawę – powiedziała.

- Czy jest możliwość rozwiązania korków przed mostem nad Odrą? Gdy młodzież idzie do szkoły to tworzą się korki. Zbudowano rondo, które udrożniło ruch, a teraz i tak jest trudno przejechać – powiedział radny Marcin Fica. – Temat jest ciężki, bo jeśli jest tylko przejście dla pieszych, to nie ma większej możliwości manewru. Spróbujemy jednak rozeznać sprawę i przedstawić ewentualne rozwiązania. Na pewno przekażę sprawę naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego, by się zorientował w tej sprawie – odparł komendant M. Ryszka.

Głos zabrał także przewodniczący Piotr Klima. Skierował on do nadkom. M. Ryszki całą listę pytań. Wśród nich znalazło się pytanie o nagrody samorządu dla dzielnicowych, sprawę z uchodźcami oraz o osoby opuszczające zakład karny.

- Jeśli chodzi i nagrody, to jest taka możliwość, by nagrodzić funkcjonariuszy. Korzystaliśmy z takiego rozwiązania w Kuźni Raciborskiej. Co do uchodźców, do tej pory nie odnotowano interwencji z udziałem tych osób, czy przeciwko nim. Jeśli chodzi o osoby opuszczające zakład karny, to nie odnotowaliśmy jak dotąd problemów – powiedział raciborski komendant.

Na zakończenie dyskusji przewodniczący Klima życzył wielu lat służby, satysfakcji ze współpracy z samorządem oraz zwiększenia wykrywalności.

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Sport4 grudnia 202215:16

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.