Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202209:53

Podwładni komendanta Ryszki muszą poprawić wyniki!

Podwładni komendanta Ryszki muszą poprawić wyniki! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Chodzi o uszkodzenia mienia. Jak się okazuje, wykrywalność w KPP Racibórz jest poniżej średniej wojewódzkiej.

W czwartek, 24 marca w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się XXXVII posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Pierwszym punktem czwartkowego posiedzenia komisji był punkt dotyczący spraw bezpieczeństwa publicznego w Raciborzu i możliwości jego poprawy. Prezentację wyników za rok 2021 przedstawił nadkom. Marek Ryszka, nowy komendant powiatowy. Policyjna prezentacja obejmowała stan kadrowy raciborskiej komendy, informacje o współpracy policjantów ze strażnikami miejskimi, informacje o przestępczości stwierdzonej oraz wykrytej. Nadkom. Marek Ryszka stwierdził w tym miejscu, że wykrywalność w powiecie raciborskim jest na bardzo dobrym poziomie.

- Jedyną naszą bolączką jest wykrywalność uszkodzenia mienia. Nasza wykrywalność to 22,3%. Niestety, jesteśmy znacznie poniżej średniej wojewódzkiej, która wyniosła 36,6%. Będziemy się starali poprawić nasze wyniki w tej kategorii – mówił komendant powiatowy.

Marek Ryszka pochwalił się z kolei dobrą wykrywalnością w kategorii kradzieży rozbójniczej, która w minionym roku wyniosła 100%. Zaznaczył, że spadła także ilość przestępstw związanych z narkotykami. Przedstawił także przykładowe sprawy prowadzone przez raciborskich policjantów związanych z przestępczością narkotykową.

Przy omawianiu przestępczości gospodarczej nadkom. Marek Ryszka zwrócił uwagę, że raciborscy policjanci muszą poprawić swe wyniki. Ich wykrywalność wyniosła bowiem 73,1%, przy średniej wojewódzkiej 79%. – Będziemy kładli nacisk na poprawienie wykrywalności w tej kategorii – powiedział.

Nadkom. Marek Ryszka omówił także wyniki policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Przedstawił przy tym główne przyczyny zdarzeń drogowych, zarówno z winy kierowców jak i pieszych. W statystyce znalazły się też informacje o kierowcach pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. W roku 2020 poddano badaniu alkomatem 10 002 kierowców. W roku 2021 liczba ta wyniosła już ponad 15 000 kierujących. – Widać wzmożone działania naszych policjantów – powiedział.

W trakcie swej prezentacji raciborski komendant podsumował także wyniki prewencji, w tym działania podjęte po uzyskaniu zgłoszenia przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Wymienił także działania wobec przemocy. – W roku 2020 było 86 interwencji, które zakończyły się tzw. niebieską kartą. Niestety, w roku 2021 ilość ta wzrosła i wyniosła ponad 130 przypadków – mówił.

Nadkom. Marek Ryszka omówił także policyjne działania związane z pandemią COVID-19. – Łącznie w 2021 roku dokonano sprawdzenia około 90 000 kwarantann, co dało dziennie prawie 250 osób. Było to mnóstwo pracy, gdzie musieliśmy wytężyć nasze siły. Zajmowali się tym w większości dzielnicowi – powiedział szef raciborskiej policji.

Na zakończenie prezentacji komendant powiatowy przedstawił także priorytety na nadchodzące lata. Wśród nich znalazły się między innymi: zwalczanie tzw. siedmiu kategorii przestępstw, zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości narkotykowej, podniesienie wykrywalności przestępstw internetowych.

Do dyskusji jako pierwsza włączyła się radna Magdalena Kusy. – Pytań nie mam. Cieszę się jednak, że nas pan dziś odwiedził. Wydział Ruchu Drogowego i dzielnicowi to komórki, które najlepiej współpracują z radnymi. Zawsze tak się działo i mam nadzieję, że pana drzwi też będą otwarte dla radnych, by mogli zgłosić swe wątpliwości czy naświetlić daną sprawę – powiedziała.

- Czy jest możliwość rozwiązania korków przed mostem nad Odrą? Gdy młodzież idzie do szkoły to tworzą się korki. Zbudowano rondo, które udrożniło ruch, a teraz i tak jest trudno przejechać – powiedział radny Marcin Fica. – Temat jest ciężki, bo jeśli jest tylko przejście dla pieszych, to nie ma większej możliwości manewru. Spróbujemy jednak rozeznać sprawę i przedstawić ewentualne rozwiązania. Na pewno przekażę sprawę naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego, by się zorientował w tej sprawie – odparł komendant M. Ryszka.

Głos zabrał także przewodniczący Piotr Klima. Skierował on do nadkom. M. Ryszki całą listę pytań. Wśród nich znalazło się pytanie o nagrody samorządu dla dzielnicowych, sprawę z uchodźcami oraz o osoby opuszczające zakład karny.

- Jeśli chodzi i nagrody, to jest taka możliwość, by nagrodzić funkcjonariuszy. Korzystaliśmy z takiego rozwiązania w Kuźni Raciborskiej. Co do uchodźców, do tej pory nie odnotowano interwencji z udziałem tych osób, czy przeciwko nim. Jeśli chodzi o osoby opuszczające zakład karny, to nie odnotowaliśmy jak dotąd problemów – powiedział raciborski komendant.

Na zakończenie dyskusji przewodniczący Klima życzył wielu lat służby, satysfakcji ze współpracy z samorządem oraz zwiększenia wykrywalności.

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202213:08

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Polska 2050 zorganizowała serię konferencji poświęconych katastrofie ekologicznej na Odrze. Dziś jej działacze mówili o tym na bulwarach nadodrzańskich w Raciborzu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Sport13 sierpnia 202215:10

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ruszyły rozgrywki sezonu 2022/2023 w IV lidze. W jednym z sobotnich meczów naprzeciw siebie stanęli dwaj beniaminkowie: Unia Racibórz i MKS Lędziny.

red.
Aktualności13 sierpnia 202220:06

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO]

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Piknik country to nowa pietrowicka impreza, która chce się wpisać w kalendarz wydarzeń w tutejszym centrum społeczno-kulturalnym.

red.
Reklama
Reklama
Sport13 sierpnia 202221:40

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO]

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na boiska wybiegli także piłkarze klasy okręgowej. W meczu I kolejki rozgrywanym w Nędzy miejscowy LKS podejmował jejkowicką Jedność i zbierał pieniądze na pomoc Damianowi.

red.
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202209:48

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje?

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Jan Ptak
Aktualności13 sierpnia 202222:05

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gościnnie występujący Czesi z Piszcza (Píšť) mieli dziś, 13.08., najlepszy czas podczas zawodów strażackich oldbojów w Owsiszczach. Z jednostek gminy Krzyżanowice triumfowali seniorzy ochotnicy z Rudyszwałdu.

fot. ŁB/UG
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Kultura i edukacja13 sierpnia 202209:27

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. poglądowe/pixabay.com/peterpaul13
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja13 sierpnia 202219:34

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo deszczowej pogody muzycy postanowili zagrać nad Odrą przy nielicznej publiczności.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Biznes14 sierpnia 202209:35

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport14 sierpnia 202222:14

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO]

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Strony Partnerskie13 sierpnia 202212:12

Polskie uczelnie dla obcokrajowców

Polskie uczelnie dla obcokrajowców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.