Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 stycznia 202217:06

[INTERWENCJA] Ogromne kolejki do wymazów na Gamowskiej. Nasza czytelniczka z gorączką stała godzinę na chłodzie

[INTERWENCJA] Ogromne kolejki do wymazów na Gamowskiej. Nasza czytelniczka z gorączką stała godzinę na chłodzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Pani Ewa, z gorączką, w stanie osłabienia, udała się dziś rano do jednej z przychodni w śródmieściu. Lekarz podejrzewał infekcję koronawirusem i dał skierowanie na wymaz na Gamowską. Nasza czytelniczka jest wstrząśnięta tym, co ją spotkało.

Incydent na Gamowskiej, raciborzanka stała godzinę na chłodzie

W rodzinie p. Ewy COViD-19 przysporzył sporo kłopotów i dramatu. - Zmarł na to nasz ojciec - słyszymy. Nasza czytelniczka z objawami infekcji, osłabieniem i gorączką, udała się rankiem do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten uznał, że powodem może być zakażenie koronawirusem i skierował na wymaz na Gamowską.

Działa tu jedyny punkt w naszym powiecie, do którego kierowani są pacjenci z przychodni. - Dostałam SMS-a, że mam się stawić na godz. 10.30 - relacjonuje p. Ewa. Do lekarza przyszła pieszo. Pieszo udała się też na Gamowską. Doszła na 11.00.

W namiocie, gdzie pobierane są wymazy, usłyszała, że musi się ustawić w kolejce... samochodów. Nie pomogły prośby i błagania. Osłabiona kobieta, z gorączką, odstała swoje, około godziny w temperaturze bliskiej zera st. C, pomiędzy samochodami. Nie była jedyna. Słyszała, że swoje musiała odstać też matka z dziećmi. - Przyszła starsza pani, rozmawiałam z nią chwilę, złapała się za głowę, że musi stać - opowiada p. Ewa. 

- Obsługa punktu zachowała się nieuprzejmie - słyszymy. W słowach nie przebiera mąż p. Ewy, który - zwalniając się z pracy poza Raciborzem - przyjechał po nią na Gamowską. Wzburzony dzwonił do punktu pobrań. Miał usłyszeć wiele cierpkich słów. - Jestem w szoku - komentuje siostra naszej czytelniczki, która powiadomiła o sprawie redakcję. Jak dodaje, próbowano interweniować w szpitalu, ale usłyszano, że to nie ich sprawa. Punkt prowadzi spółka Gyncetrum, a bezpośrednio współpracują z nią firma z Raciborza.

Na zdj. p. Ewa stojącą pomiędzy samochodami w kolejce do wymazu

img_6301

Gyncentrum: zgłoszenie należy uznać za bezzasadne

Proprosiliśmy o komentarz i odpowiedź na pytanie, czy można uruchomić odrębną ścieżkę dla osób, które pojawiają się na Gamowskiej pieszo, ewentualnie zapewnić stojącym w kolejce dostęp do ciepłego pomieszczenia.

- Punkt Pobrań materiału do badań SARS-CoV-2 w Raciborzu przy ul. Gamowskiej 3 (parking przy Szpitalu Rejonowym im. Dr. Józefa Rostka w Raciborzu) działa w trybie drive-thru jako tzw. mobilny punkt pobrań materiału do badań już od września 2020 roku. W takiej formule działania został również zgłoszony do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Funkcjonuje on zgodnie z wszelkimi wytycznymi zarówno ze strony NFZ jak i służb sanitarno-epidemiologicznych - informuje Andrzej Więcław, dyrektor ds. Organizacyjno-Prawnych i Kontraktowania Gyncentrum sp. z o.o.

- Co do zasady świadczenia w punktach pobrań drive-thru są udzielane w sposób umożliwiający bezpieczne pobieranie materiału do badania od pacjentów bez wysiadania z samochodu. Przed punktem pobrań ustawia się zatem kolejka samochodów. Oczywiście jeśli ktoś nie posiada własnego środka transportu może również udać się do takiego punktu pieszo. Nie uprawnia to jednak takiego pacjenta do uzyskania świadczeń z pominięciem kolejki wcześniej przybyłych pacjentów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z zimowych warunków atmosferycznych. Jednak próby przyjmowania pacjentów "pieszych" poza kolejką każdorazowo kończyły się awanturą ze strony pacjentów oczekujących w samochodach, którzy wówczas parkowali swoje samochody i również podchodzili do punktu pobrań pieszo, chcąc być obsłużonym poza kolejką. Sytuacja taka powoduje pojawienie się przed punktem pobrań kolejki pacjentów oczekujących pieszo zamiast kolejki pacjentów oczekujących w samochodach. Najczęściej dochodzi wtedy również do sytuacji konfliktowych oraz do braku zachowania dystansu społecznego pomiędzy pacjentami, pomimo interwencji oraz upomnień personelu udzielającego świadczeń.

Mając na względzie powyższe, organizowanie odrębnej ścieżki dla osób pieszych mija się z celem i zaburza zamysł funkcjonowania punktów pobrań typu drive-thru. Biorąc także pod uwagę, że punkty pobrań drive thru funkcjonują w formie namiotu zlokalizowanego poza budynkiem, techniczne możliwości zorganizowania ciepłej poczekalni są wysoce utrudnione. Poza tym należy wziąć pod uwagę fakt, iż gromadzenie potencjalnie zakaźnych pacjentów w zamkniętej poczekalni również mijałoby się z celem organizacji pobrań w punktach drive-thru i znacząco zwiększałoby zagrożenie epidemiologiczne.

Pragnę również nadmienić, iż pacjenci otrzymujący zlecenie testu SARS-CoV-2 otrzymują również SMS ze zautomatyzowanego systemu rządowego e-Kolejka, który wskazuje im orientacyjną datę i godzinę możliwego pobrania wymazu w danym miejscu, zgodnie ze zgłaszaną przepustowością danej placówki. Niestety częstokroć pacjenci nie stosują się do ww. terminów i przybywają do punktów pobrań o dowolnej porze. Powoduje to znaczące wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenie oraz eskalację sytuacji konfliktowych ze strony pacjentów, którzy przybyli do punktu na wyznaczoną godzinę. Jednakowoż żadnemu z tych pacjentów nie odmawiamy i udzielamy świadczeń zgodnie z kolejnością przybycia, niejednokrotnie również po godzinach pracy danego punktu pobrań.

Proszę również wziąć pod uwagę, że pomimo konieczności wykonania szeregu procedur podczas procesu pobierania materiału biologicznego do badań SARS-CoV-2, włącznie z weryfikacją tożsamości pacjenta, wypisaniem przez niego wymaganych dokumentów, wprowadzeniem danych o wymazie do ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego, pobraniem wymazu oraz zmianą środków ochrony indywidualnej personelu po każdym pacjencie - średni czas udzielenia kompletnego świadczenia wynosi u nas około 1 minutę na pacjenta. Świadczy to o ogromnej optymalizacji procesu oraz dużym zaangażowaniu i sprawności doświadczonego personelu, który zawsze stara się jeszcze udzielić informacji oraz odpowiedzi na wszystkie ewentualne pytania i wątpliwości pacjentów.

W związku z powyższym zgłoszenie, które Państwo otrzymaliście w dniu dzisiejszym należy uznać za bezzasadne, a także krzywdzące dla całego personelu zaangażowanego w proces walki z epidemią Covid-19 - czytamy w obszernym wyjaśnieniu.

Kolejki będą jeszcze dłuższe

W najbliższych dniach należy się spodziewać jeszcze dłuższych kolejek. Z powodu pojawienia się wariantu Omikron lawinowo rośnie liczba zakażeń w Polsce (dziś to ponad 30,5 tys. przypadków), a ponadto na wymaz kierowani są wszyscy domownicy osoby, u której doszło do potwierdzonej testem infekcji.

Dziś na Gamowskiej pobrano ponad 200 próbek. Czas oczekiwania wynosił około godziny.

- Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ czy przez inne kanały (...). Tak naprawdę z tygodnia na tydzień ta liczba zleceń - bo to na ogół w poniedziałek mamy największe liczby - powiększyła się z 40 do ponad 60 tys. Więc są to przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie czy w czasie (poprzedniej - PAP) fali - ocenił dziś na porannej konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

W kraju działa obecnie 659 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – poinformowała w środę rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca – jak podała na Twitterze Wądrzyk – uruchomiono blisko 50 nowych punktów. Przekazała ponadto, że do tej pory NFZ przeznaczył blisko 4 miliardy zł na sfinansowanie testów wykrywających SARS-CoV-2. (PAP)

Lawinowo rośnie liczba osób skierowanych w powiecie raciborskim na kwarantannę. 16 stycznia było to 689 osób, a dzisiejszy raport podaje już liczbę 1946.

Autor: opr. waw, inf. PAP Katarzyna Lechowicz-Dyl, ktl/ joz/, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Reklama
Aktualności20 maja 202209:45

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, fot. arch. portalu/Jan Ptak
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202216:13

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uczniowie dwóch klas pierwszych o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu wzięli dziś udział w uroczystym ślubowaniu. Wczoraj z kolei ZSOMS zorganizowało w sądzie konferencję pt. Bezpieczeństwo w teorii i praktyce, a w dziś jej murach otwarto Laboratorium Dziecka, a na finał zorganizowano piknik wojskowy.

SOSG Racibórz, ZSOMS/Barbara Skoczewska
Aktualności20 maja 202220:55

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ]

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pożar butli propan-butan w kościele w Pietraszynie, a do tego cztery osoby ranne i konieczność rozwinięcia linii na długości około 800 metrów od rzeczki Biała Woda - taki był scenariusz dzisiejszych działań w ramach ćwiczeń gminnych OSP w gminie Krzanowice.

red.
Reklama
Aktualności20 maja 202209:22

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202206:07

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności19 maja 202222:39

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Andrzej Czogała, który na naszym portalu prezentował już unikalne panoramy Raciborza, tym razem prezentuje zdjęcia wykonane obok wieży ciśnień w Strzybniku.

fot. Andrzej Czogała
Aktualności19 maja 202208:33

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Uczcijmy Dzień Powstań Śląskich jako wspólne Święto wszystkich Ślązaków - przekonuje parlamentarzystka z PO, rodem z podraciborskich Krzanowic.

materiał nadesłany/Gabriela Lenartowicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności19 maja 202208:30

Na zamku wióry lecą. Panowie rzeźbią księżniczki [FOTO]

Na zamku wióry lecą. Panowie rzeźbią księżniczki [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowe przedpołudnie 18 maja 2022 r. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu ruszył II plener rzeźbiarski pt. „Opolsko-raciborskie księżniczki z rodu Piastów”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Zamek Piastowski w Raciborzu
Reklama
Aktualności20 maja 202222:10

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO]

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Majestatyczny gmach dawnego sądu krajowego, pięknie odnowiony w ostatnich latach przez resort sprawiedliwości, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O 18.00, kiedy ruszyła sądowa noc muzeów, na Wojska Polskiego stawiły się tłumy. To jednocześnie pierwsza tak noc raciborskiej Temidy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności20 maja 202216:43

Małe i duże Koziołka Matołka podróże

Małe i duże Koziołka Matołka podróże - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przedszkole nr 17 im. Koziołka Matołka w Raciborzu Markowicach zorganizowało konkurs międzyprzedszkolny pt. Podróże małe i duże Koziołka Matołka.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.