Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 202210:00

Raport 998. Silny wiatr dał się we znaki. Drzewa łamały się jak zapałki

Raport 998. Silny wiatr dał się we znaki. Drzewa łamały się jak zapałki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Dziewiętnaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie poniedziałkowej służby. Większość z nich dotyczyło interwencji związanych z frontem atmosferycznym, który przeszedł nad powiatem raciborskim. Sprawdź szczegóły.

Poniedziałkowa służba rozpoczęła się dla strażaków z PSP Racibórz od dwóch alarmów fałszywych. Pierwszy z nich miał miejsce o godzinie 10.00 w jednym z obiektów chronionych przy ulicy Podwale w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja z instalacji wykrywania pożarów. Na miejsce skierowano trzy zastępy PSP. Na szczęście okazało się, że był to alarm fałszywy, a czujkę w obiekcie wzbudził prawdopodobnie przeprowadzany remont.

Drugi fałszywy alarm miał miejsce o godzinie 12.34. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że na jezdni ronda ma znajdować się plama substancji ropopochodnej. Do akcji skierowano jeden zastęp PSP, jednak po dotarciu na miejsce podane w zgłoszeniu plamy nie ujawniono. Sprawdzono także inne raciborskie ronda w okolicy. Tam także nie było zagrożenia. W związku z tym zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

O godzinie 13.10 rozpoczęła się seria interwencji związanych z frontem atmosferycznym, który przechodził nad powiatem raciborskim. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło złamanych konarów, które znajdowały się na jezdni przy ulicy Głównej w Czerwięcicach. Do akcji skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Działania strażaków polegały na ich usunięciu i udrożnieniu drogi.

Kolejne zgłoszenia wpływały do Powiatowego Stanowiska Kierowania niemal lawinowo. O godzinie 13.20 dwa zastępy PSP udały się na ulicę Książęcą w Raciborzu, skąd wpłynęła informacja o naderwanej obróbce blacharskiej na jednym z budynków. Po dojeździe na miejsce i rozstawieniu drabiny mechanicznej strażacy przystąpili do działań, które polegały na usunięciu uszkodzonej blachy i zabezpieczeniu budynku.

W trakcie trwania akcji na Książęcej odebrano kolejne zgłoszenie (godz. 13.28) Tym razem z ulicy Głubczyckiej w Raciborzu. Wynikało z niego, że silny podmuch wiatru oderwał baner, który spadł na jezdnię. Do akcji skierowano dwa zastępy OSP. Po dojeździe na miejsce strażackie działania polegały na zabezpieczeniu banera. Wcześniej został o usunięty z jezdni przez patrol policji.

O godzinie 13.42 zawyła syrena alarmowa na strażackiej remizie w Kuźni Raciborskiej. Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia złamanych konarów drzewa, które spadły na parking przy ulicy Roberta Lewandowskiego. Na szczęście obyło się bez strat i osób poszkodowanych.

Kolejna interwencja miała miejsce o godzinie 13.43 przy ulicy Gamowskiej w Pawłowie. Do akcji zadysponowano jeden zastęp OSP, którego działania polegały na usunięciu konarów drzewa z jedni. Podobne zdarzenie o zbliżonej porze (godz. 13.48) odnotowano w Gamowie na ulicy Długiej.

O godzinie 13.49 dwa zastępy OSP popędziły do Żerdzin na ulicę Główną, skąd wpłynęło zgłoszenie od powalonym drzewie, które tarasowało drogę. Strażackie działania po dotarciu na miejsce polegały na usunięciu wiatrołomu z jezdni. Dwie minuty później (godz. 13.51) odnotowano kolejną interwencję. Tym razem w Szonowicach przy ulicy Marii Konopnickiej. Wiatr przewrócił drzewo, które oparło się o linię energetyczną. Strażacy, w asyście pogotowia energetycznego usunęli zagrożenie.

Kolejne zdarzenie zostało odnotowane o godzinie 13.53 na ulicy Głubczyckiej w Raciborzu. Na jezdni, w kilku miejscach znajdowały się złamane konary drzew. Do akcji skierowano trzy zastępy OSP, które zajęły się ich usunięciem. Godzina 13.54 to dwie kolejne interwencje. Pierwsza z nich dotyczyła usunięcia powalonego drzewa w Żerdzinach przy ulicy Szkolnej, druga odnotowana została w Rudniku.

Punktualnie o godzinie 14.00 strażacy z PSP Racibórz udali się na kolejną interwencję. Tym razem na ulicę Kazimierza Malczewskiego w Raciborzu, gdzie wiatr powalił drzewo, które oparło się o daszek nad wejściem do pobliskiego budynku. Drzewo zahaczyło także o pobliską linię telefoniczną. Do akcji skierowano dwa zastępy z Reymonta. Strażackie działania polegały na usunięciu wiatrołomu. Na szczęście udało się uniknąć strat materialnych. Obyło się także bez poszkodowanych.

Tak szczęśliwie nie było jednak w Rudyszwałdzie, gdzie o godzinie 14.10 na ulicy Zagumnie zostało odnotowane kolejne zdarzenie. Tutaj także doszło do przewrócenia drzewa przez wiatr. Wiatrołom spadł na pobliski plac zabaw, uszkadzając siedem przęseł ogrodzenia. Straty materialne oszacowano na kwotę 1 500 złotych. Działania prowadził jeden zastęp OSP.

Kolejne zdarzenie nie było już związane z wiatrem. O godzinie 16.44 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zawiadomienie o widocznych płomieniach i dymie przy ulicy Nowej w Pietrowicach Wielkich. Zgłaszający nie był jednak w stanie określić, co się pali. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP. Po dojeździe strażaków na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że ogniem objęta jest altana o wymiarach 3x2 metry, która znajdowała się nad brzegiem Psiny. Strażacy ugasili ogień i przeszukali pogorzelisko. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia przez osoby nieletnie.

O godzinie 17.32 cztery zastępy PSP (trzy z Rybnika, jeden z Raciborza) oraz dwa OSP pognały do Rudy Kozielskiej na ulicę Raciborską. Do komendy przy Reymonta wpłynęło bowiem zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym. Po dojeździe służb na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania przystąpiono do działań, które polegały na: wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, wygarnięciu materiału palnego, ugaszeniu pożaru sadzy, sprawdzeniu przewodu kominowego przy pomocy kamery termowizyjnej oraz kontroli atmosfery pod kątem obecności tlenku węgla. Na szczęście obyło się bez strat i osób poszkodowanych.

Ostatnie dwa zdarzenia poniedziałkowej służby były pokłosiem wcześniejszego wiatru. O godzinie 18.07 dwa zastępy OSP udały się do Babic na ulicę Szkolną, gdzie z jezdni usuwały konar drzewa. Podobne zdarzenie odnotowano o godzinie 20.32 w Kornicach. W tym przypadku nadłamany konar zwisał nad jezdnią i chodnikiem. Udział w tej akcji również brały dwa zastępy ochotników.

Autor: red., fot. FB/OSP Rudyszwałd, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 maja 202209:29

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ciało odnaleziono w piątek, 20 maja, tuż po godz. 16.00 na wałach w rejonie ul. Drzewieckiego. Na miejsce wysłano policję i ratowników medycznych.

red.
Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz
Aktualności23 maja 202212:44

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Racibórz:

W agendzie czwartkowego posiedzenia znalazła się także uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz. Przedstawieniem sprawy zajął się dr Adam Polko z UE w Katowicach.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności23 maja 202211:06

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

– Nie jest respektowany przez samochody dostawcze zakaz poruszania się po płycie rynku – alarmuje radny Marcin Fica.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202209:27

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO]

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Za strażakami z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP pracowity weekend. W okresie od piątku do niedzieli odnotowano bowiem dwanaście interwencji. Najpoważniej wyglądające zdarzenie miało miejsce w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska) na ulicy Raciborskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Aktualności23 maja 202212:53

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po odejściu z Raciborza dotychczasowego zastępcy Jarosława Gorzawskiego, jego fotel zajął Mirosław Mielańczyk, dotąd naczelnik prewencji.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności23 maja 202208:07

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Miało być transparentnie, przejrzyście. Poprzednia formuła dotowania stowarzyszeń widać została uznane za niebezpieczną - mówił na komisji gospodarki były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Aktualności23 maja 202211:25

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Ciągnącą się od kwietnia dyskusja dotyczy planowanej inwestycji za 150 tys. zł. Radni nie chcą się na nią zgodzić. Na zdjęciu radny Marcin Fica i dyrektor MZB Andrzej Migus.

(greh)
Aktualności24 maja 202211:56

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport23 maja 202221:35

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Śląskim wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku. Cztery nagrody trafiły do Raciborza.

UMWS, fot. Tomasz Żak
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Sport23 maja 202221:04

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności24 maja 202211:34

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na poprzedniej komisji zwróciliśmy uwagę, że dołączono do rewitalizacji tzw. Małą Płonię. Warto jednak zauważyć, że tak samo ważne są ulice „stara” Rudzka, Przejazdowa, praktycznie do Cecylii – przekonuje były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Sport23 maja 202209:45

Piłkarki z Rudnika najlepsze na Śląsku

Piłkarki z Rudnika najlepsze na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.