Księga wieczysta mieszkania - o czym informuje?

W księdze wieczystej mieszkania znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje odnośnie nieruchomości. Warto wiedzieć, kiedy zajrzeć do dokumentu i jak z niego korzystać.
Co to jest księga wieczysta?
Większość nieruchomości w Polsce posiada założoną księgę wieczystą oznaczoną indywidualnym, niepowtarzalnym numerem. Dokument ten, obecnie zakładany online, jest rejestrem publicznym, gdzie znaleźć możemy najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości. Ponieważ rządzi nim zasada jawności, każdy może zajrzeć do księgi i sprawdzić informacje w niej zawarte, bez składania wcześniej wniosku lub podania. Wykazanie interesu prawnego będzie niezbędne do zapoznania się z aktami księgi.
Kiedy warto sprawdzić księgę wieczystą?
Do księgi wieczystej zajrzeć powinniśmy zawsze, gdy musimy sprawdzić stan prawny danego mieszkania. W przypadku rozbieżności między stanem prawnym a rzeczywistym, to informacje wpisane do księgi będą mieć decydujące znaczenie. Do dokumentu dobrze jest zajrzeć gdy kupujemy nieruchomość, czy to od dewelopera czy też z rynku wtórnego. Informacje w niej zawarte przydadzą się również w przypadku postępowania spadkowego, darowizny czy nawet wynajęcia mieszkania. Księga wieczysta pomoże nam się wtedy upewnić, że osoba podająca się za właściciela, rzeczywiście nim jest.
Jak zbudowana jest księga wieczysta?
W każdej księdze wieczystej znajdziemy działy, odnoszące się do różnego typu informacji. Dział I-O "Oznaczenie nieruchomości i I-Sp "Spis praw związanych z własnością" pozwala nam zapoznać się z oznaczeniami dotyczącymi mieszkania i prawami, które związane są z prawem właśności. W tej części sprawdzimy na przykład, czy dana nieruchomość rzeczywiście znajduje się pod adresem z księgi. Tam też dostępne są dane o metrażu, ilości i rodzaju pomieszczeń czy przeznaczeniu lokalu. W Dziale II "Własność", znajdziemy informacje o właścicielu, co pozwoli nam zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela nim jest oraz czy nie ma innych współwłaścicieli. Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" dotyczy praw rzeczowych i osobistych, które związane są z mieszkaniem. Z tej części dowiemy się więc czy na mieszkaniu ciążą służebności, prawo dożywocia. Ostatni Dział IV " Hipoteka" zawiera dane o zadłużeniu mieszkania. Sprawdzimy tam istnienie ewentualnej hipoteki. Ma to istotne znaczenie, ponieważ kupując mieszkanie z hipoteką, kupujemy nieruchomość, której zadłużenie będziemy musieli spłacić. W sytuacji, gdy dług został spłacony, ale w księdze nadal widnieje wpis, będzie trzeba zadbać o jego wykreślenie.
O tym, jakie jeszcze wpisy mogą się znaleźć w księdze wieczystej, dowiesz się ze strony Ksiegi-wieczyste.org.
Jak przejrzeć księgę wieczystą?
Księgi wieczystej nie zweryfikujemy bez numeru księgi. Na szczęście są portale internetowe, które pomagają znaleźć numer, bazując na adresie nieruchomości. Gdy już posiadamy tę informację, możemy ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości pobrać dokument do wglądu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, albo zapoznać się z księgą wieczystą stacjonarnie, w siedzibie właściwego miejscowo sądu rejonowego.
Zapoznanie się z księgą wieczystą jest elementem niezbędnym tak zwanej należytej staranności, którą weryfikować będzie sąd w przypadku ewentualnej sprawy sądowej związanej z mieszkaniem. Dlatego też, tak istotne jest sprawdzenie zapisów dokumentu jeszcze przed podjęciem działań prawnych związanych z wybraną nieruchomością.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.