Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 grudnia 202119:28

Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie [MAPA]

Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

Temat jest głośny od wczoraj, 22 grudnia. Przez ostatnie miesiące pracował nad nim sztab ludzi, stroniąc od rozgłosu.

Informacja ujrzała światło dzienne wczoraj, 22.12., w Pszczynie, gdzie premier Mateusz Morawiecki otworzył 16-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 933 z tego miasta do Pawłowic, ogłaszając dofinansowanie kwotą 4,5 mld zł budowy 51 obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jest wśród nich liczący około 4,5 km odcinek od Rudnika do Żerdzin. Ma to być nowy ślad drogi wojewódzkiej nr 416, tzw. północno-zachodnia obwodnica Raciborza.

Już od zeszłego roku kornickie Eko-Okna zabiegają o drogę, która umożliwi szybkie przemieszczanie się z gminy Pietrowice Wielkie do centrum subregionu zachodniego obejmującego zachodnią ścianę województwa śląskiego, dawny ROW. Spółka zatrudnia dziś ponad 8000 osób, w tym niemało mieszkańców ziemi rybnickiej, wodzisławskiej, żorskiej czy jastrzębskiej. Organizuje im własny transport.

Myśl o rozwoju Eko-Okien musi być powiązania z rozbudową infrastruktury drogowej wokół Raciborza. Szybki przejazd przez miasto utrudnia dziś rejon tzw. nerki, czy ronda Solidarności. W godzinach szczytu korki są tu normalnością.

W temat mocno zaangażowały się władze powiatu – starosta Grzegorz Swoboda i przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda, na co dzień prezes Eko-Okien. Ze starostwa wyszła koncepcja połączenia Kornic ze wschodnią obwodnicą Raciborza. Ta wojewódzka inwestycja, zaprojektowana jeszcze w zeszłej kadencji samorządu, a rozpoczęta w obecnej, będzie finiszować w marcu przyszłego roku.

W działania aktywnie włączył się samorząd województwa śląskiego i Zarząd Dróg Wojewódzkich. W rozmowach uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kałuża, a propozycja trasy wyszła od dyrektora ZDW, Zbigniewa Tabora.

W tym gronie toczyły się rozmowy nt. północno-zachodniej obwodnicy Raciborza, od lewej: starosta Grzegorz Swoboda, dyrektor ZDW Katowice Zbigniew Tabor, wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża i prezes Eko-Okien Adam Wajda.

269783097_3035460776698382_8317197200915509579_n

Gremium wielokrotnie się spotykało, nie informując o tym szerzej publicznie.

W lipcu premier Morawiecki odwiedził Eko-Okna. Poza częścią oficjalną, obejmującą spacer w obiektywie kamer po jednej z hal a potem briefing z udziałem prezesa Mateusza Kłoska, doszło też do zamkniętych dla mediów rozmów. Omawiano kwestie istotne dla rozwoju przedsiębiorstwa, w tym połączenia drogowe.

1626111813krowiarki056-

Eko-Okna to obecnie największy producent w swojej branży w Polsce, jeden z największych na świecie, czołowy eksporter, o przychodach przekraczających 2 mld zł. Firma buduje nowy zakład w Wodzisławiu Śląskim i nie zamierza na tym poprzestać, wchodzący w kolejne segmenty rynku. Rząd nie może pozostać głuchy wobec potrzeb spółki, dającej miejsca pracy w skali całego regionu, na styku województwa śląskiego i Opolszczyzny.

Na decyzję rządu o wsparciu budowy obwodnicy wpłynęły więc nie tylko działania władz powiatu, województwa i ZDW Katowice, ale też znaczenie i potencjał Eko-Okien.

Droga ma połączyć Kornice przez DW 416 (Racibórz-Pietrowice Wlk.-Kietrz) z drogą krajową nr 45 biegnącą od Zabełkowa przez Racibórz w stronę Opola. Punktem stycznym będzie nowe rondo Rudnickie na wysokości Chempestu. Tu, z ominięciem Raciborza, ruch samochodów skieruje się nową obwodnicą do Piaskowej-Rybnickiej. Ciężarówki z Eko-Okien nie będą już musiała jeździć drogami lokalnymi na Modzurów.

Przebieg trasy

droga23122021

Rok 2022 to rozpoczęcie prac nad projektem. Potrzeba na to minimum dwa lata. Konieczne są konsultacje i wykonanie oceny oddziaływania na środowisko. Przetarg na wyłonienie wykonawcy możliwy będzie najszybciej z końcem 2023 r. Przecięcie wstęgi najszybciej po roku, a więc na przełomie 2024/2025.

Szacowany koszt na dziś to 120 mln zł. Obiecane przez rząd dofinansowanie to 75 mln zł. Ile naprawdę będzie kosztować droga, tego nikt nie wie. Nie obędzie się bez wsparcia samorządu wojewódzkiego z Katowic.

Pozostaje też problem wąskiego gardła na Piaskowej-Rybnickiej. Tu, przypomnijmy, trwają rozpoczęte przez miasto prace na drugim odcinkiem wschodniej obwodnicy Raciborza od Piaskowej w kierunku na Płonię i Sudół, do DK 45 na trasie do Bieńkowic. Ma to być nowy fragment drogi krajowej, wpisany w rządowy program budowy obwodnic, ale, niestety, jako rezerwowy.

Projektowana obwodnica wschodnia II etap (od Piaskowej przez Płonię do Sudoła) - wizualizacja Urzędu Miasta Racibórz, więcej w temacie [tutaj]Tam, gdzie Piaskowa wchodzi w łuk i dalej jako dwupasmowa biegnie do Rybnickiej ma powstać węzeł komunikacyjny łączący ją z nowym śladem DW 935 w kierunku Dębicza i dalej Kornowaca-Rydułtów-Rybnika. Około pół kilometra w górę rzeki od mostu na Uldze ma powstać nowa przeprawa. Docelowo w rejonie pomiędzy Rybnicką a Brzeską funkcjonować więc będą dwa mosty. Na takie rozwiązanie poczekamy jednak kilka dobrych lat.

Na mapie nowy węzeł na ul. Piaskowej i lokalizacja drugiego mostu na Uldze

1577697212piaskowa3-

 

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja24 września 202217:35

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata!

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności24 września 202223:19

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO]

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cyrk jest ostatnim schronieniem czystej sztuki - przekonuje wrocławski Kolektyw Kejos. Dziś, 24.09., warto było przyjść na pl. Dominikański i zobaczyć Epitafium Błazna.

(waw)
Sport25 września 202215:49

Raciborki podbiły Rybnicką Ligę OCR

Raciborki podbiły Rybnicką Ligę OCR - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.