Premierze pomóż! Radni powiatu raciborskiego przerażeni podwyżkami

Przyjęcie dziś, 21.12., uchwał budżetowej na 2022 r. jak i w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego nie poprzedziła na sesji Rady Powiatu Raciborskiego długa dyskusja. Samorządowcy w milczeniu czekają na rozwój wydarzeń, które mogą wydrenować ich budżety i to na finiszu kadencji, kiedy trzeba myśleć o kolejnych wyborach.
Samorządy wkroczyły w czwarty rok pięcioletniej kadencji, którą od marca 2020 r. zdominowała epidemia koronawirusa, a od jesieni tego roku zaczyna drążyć inflacja. Na dodatek w styczniu wchodzi w życie Polski Ład, który - przynajmniej w zapewnieniach rządu - ma pozostawić miliardy złotych w kieszeniach Polaków.
Problem w tym, że może się to odbyć kosztem samorządów, czerpiących dochody z tytułu udziału w podatkach płaconych przez mieszkańców. Na dodatek polityka Warszawy zmierza w kierunku uzależnienia programów inwestycyjnych od decyzji centralnych, co naturalnie preferuje te ośrodki, którym po drodze ze Zjednoczoną Prawicą.
Teraz dochodzi kolejny, ogromny problem - inflacja i rosnące ceny gazu oraz prądu. Wzrosną przez to znacznie wydatki na utrzymanie szkół, domów kultury, w przypadku powiatu także zamku, DPS Złota Jesień czy szpitala. Wszystkie obiekty trzeba ogrzewać, a to od stycznia będzie kosztowało znacznie więcej niż obecnie.
Rosnąca inflacja przełoży się na presję płacową. Już teraz w samorządach - nie licząc najwyższych władz - nie zarabia się kokosów. Na 2022 r. zarówno miasto jak i powiat nie założyły podwyżek pensji. Dostaną je tylko ci, którym przepisy... podniosą najniższe wynagrodzenie.
Tymczasem przy wzroście cen na poziomie 8 proc. trudno liczyć na zadowolenie urzędników czy pracowników powiatowych jednostek. Będą oczekiwali podwyżek. Zgoda oznacza konieczność znalezienia w budżetach milionów złotych. Nie bardzo wiadomo, skąd je wziąć. Brak podwyżek nie spowoduje fali odejść, ale rozpocznie powolne zwalnianie się najlepszych specjalistów. Już teraz II LO, Mechanik czy Muzeum zastanawiają się, skąd wziąć księgowych. Obecni odchodzą na emerytury. Dyrektorzy żyją w stresie, u progu wdrażania Polskiego Ładu.
Zamiast więc myśleć o rozmachu inwestycyjnym, samorządy czeka ciułanie grosza na przetrzymanie trudnych czasów i nadzieja, że ceny oferowane w przetargach nie przekroczą kwot zarezerwowanych w budżecie. O optymizm trudno. Najnowszy przypadek - wymarzona aula w Mechaniku wymaga dołożenia 250 tys. zł ponad plan.
W końcówce kadencji mniej będzie więc myślenia w kategorii imprez i promocji, więcej twardego zarządzania kosztami. W gminach i powiatach już o tym wiedzą. Władzom pozostaje nadzieja, że rząd i NBP okiełznają inflację, a ceny gazu czy prądu zaczną spadać. Jeśli stanie się inaczej, inwestowanie zamieni się w oszczędzanie i redukowanie kosztów.
UZASADNIENIE podjętej dziś uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego
Postanawia się wystąpić do Prezesa Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Rada Powiatu Raciborskiego z wielkim niepokojem przyjęła informację o drastycznych podwyżkach cen gazu ziemnego, które wpłyną również na działalność Powiatu Raciborskiego poprzez zdecydowanie większe koszty utrzymania szkół, szpitala, domu pomocy społecznej i innych obiektów użyteczności publicznej. Drastyczny wzrost cen gazu ziemnego nie jest możliwy do zaprojektowania w procesie budżetowania i powoduje istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych. Tak duże wzrosty cen nie miały dotychczas miejsca w historii samorządu, której skali nie można przewidzieć, co skutkuje jednak koniecznością rozstrzygania zamówień publicznych na kompleksowe dostawy gazu w 2022 r. na poziomie wzrostu cen nawet o 300% w stosunku do 2021 r.
Przykładem w Powiecie Raciborskim może być Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, gdzie w ramach postępowania wpłynęła jedna oferta przekraczająca oszacowaną wartość zamówienia, jednocześnie przekraczając kwotę zaplanowaną w planie finansowym jednostki na 2022 r. Zaproponowana cena paliwa gazowego była wyższa 3,8-krotnie od aktualnej ceny. Z uwagi na fakt, że przedmiotowe postępowanie przekraczało wysokość środków finansowych zabezpieczonych na dostawę gazu zostało ono unieważnione. Ogłoszone zostało kolejne postępowanie na zabezpieczenie dostawy paliwa w pierwszym kwartale 2022 r. Zaproponowana cena paliwa gazowego jest wyższa 6,4-krotnie od aktualnej ceny.
W związku z powyższym Rada Powiatu Raciborskiego zwraca się do Prezesa Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego na rynku krajowym, a także ograniczenie negatywnych skutków tych podwyżek. Ponadto zwraca się do organów stanowiących miast i gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o rozważenie podjęcie tożsamych uchwał mających na celu interwencję w powyższej sprawie i rozwiązanie wskazanego powyżej problemu. W tym stanie prawnym i faktycznym podjęcie uchwały jest celowe i uzasadnione.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz