Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 listopada 202112:24

ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy

ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Omikron, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego" ryzyko dla Europy.

W raporcie oceny ryzyka ECDC zauważa, że istnieje "znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron". Według ECDC "Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".

Centrum podkreśliło, że biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, "uważamy za wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez Omikron w UE i EOG".

"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży" – dodano w raporcie. W piątek WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.

Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. (PAP) zm/

Wariant Delta to wciąż 99,8 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem

Delta wyprzedziła na całym świecie inne warianty Covid-19 i w ciągu ostatnich 60 dni stanowiła 99,8 proc. wszelkich zakażeń koronawirusem - wynika z najnowszego tygodniowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wykryty ostatnio w RPA nowy wariant Covid-19 znany jako Omikron spowodował zakaz lotów do i z części Afryki i gwałtowne badania w celu określenia skuteczności szczepionki na niego.

Pojawił się też wariant Gamma, który stanowi 0,1 proc. zbadanych przypadków, podobnie jak Alfa i Beta, z których każdy to mniej niż 0,1 proc. Mniej znane warianty jak Lambda i Mu są rzadkie i jeszcze nie w pełni zbadane.

WHO jednak jest zdania, że na poziomach regionalnym i krajowych występują różnice, w których dominują inne warianty, np. w niektórych krajach Ameryki Południowej, gdzie Delta rozprzestrzenia się wolniej.

Według naukowców pojawianie się kolejnych wariantów to naturalny proces, do którego dochodzi, gdy koronawirus mutuje, aby zapewnić sobie przetrwanie. Większość wariantów ma niewielki wpływ lub nie ma go wcale na zdolność wirusa do zakażania lub wywoływania poważnej choroby.

Jednak część wariantów może wpływać na zdolność rozprzestrzeniania się wirusa, stopień zaawansowania choroby, którą powodują i jak dobrze szczepionka może na nie reagować.

Eksperci WHO, którzy badają ewolucję Covid-19, zebrali się w piątek, aby określić, czy nowy wariant należy uznać za "niepokojący", czy "interesujący". Ogłosili, że ustalenie, jak wysoce zakaźny jest Omikron i jak ciężką chorobę może wywołać, zajmie "kilka tygodni".

Obecnie jedynie warianty Alfa, Beta, Gamma i Delta zakwalifikowała WHO jako "budzące obawy". Mu i Lambda są uważane za "ciekawe warianty", gdyż wykazują zmiany genetyczne potencjalnie oznaczające, że mogą stać się bardziej zakaźne, trudniejsze do wykrycia lub spowodować poważną chorobę.

Wariant Delta jest około dwa razy bardziej zakaźny niż inne warianty, a szczepionki są o około 40 procent mniej skuteczne w jego zapobieganiu w porównaniu z innymi wariantami. (PAP) jo/ tebe/

WHO: nowy wariant koronawirusa podniesiony do rangi niepokojącego; otrzymał nazwę Omikron

Światowa Organizacja Zdrowia określiła w piątek wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron - podała Agencja Reutera.

Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określili go odmianą wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta - przypomniała agencja Associated Press.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie.

Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły w piątek między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie. (PAP)jbw/ tebe/ arch.

Autor: PAP, fot. pixabay.com/joanna, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.