Czas na cyfrowe archiwum Raciborza. Spotkanie w ratuszu

Przekazanie Atlasu Historycznego Miast Polskich RACIBÓRZ było powodem zaproszenia wczoraj, 10.11., do ratusza historyków i pasjonatów raciborskiej historii, a przy okazji dyskusji o wartych do podjęcia inicjatywach.
Raciborska edycja w ramach serii Atlas Historyczny Miasta Polskich wieńczy wieloletnie starania środowiska skupionego wokół prof. Antoniego Barciaka, szefa kończącej kadencję rady raciborskiego Muzeum. Publikację wsparł samorząd. Atlas grupuje w części tekstowej wiedzę o przekształceniach w krajobrazie miasta (w tym źródła) oraz kompletuje ponad 30 historycznych map. Jest więc bazą do badań nad historią Raciborza a zarazem ciekawą lekturą dla osób nie zajmujących się tym w sposób profesjonalny. Jego wartość podkreślił obecny w ratuszu Paweł Newerla.
Nie ma na razie informacji na temat udostępnienia wersji cyfrowej Atlasu, o co apelowała na ostatniej sesji radna Ludmiła Nowacka, są natomiast działania, by historię, przynajmniej w wersji popularnej, pokazać na powstającej stronie www "visit Racibórz". Obecny w ratuszu dr Janusz Mokrosz, dyrektor chorzowskiego Muzeum, mówił o tworzonym w tym mieście wirtualnym muzeum, finansowanym w ramach budżetu obywatelskiego. Jednocześnie w Chorzowie powstaje muzeum hutnictwa, które w nowoczesny sposób pokaże dzieje tej gałęzi przemysłu na Górnym Śląsku. Jego oddziałem stanie się muzeum miejskie, którego misją będą badania nad całym dziejami miasta.
Doświadczenia z Chorzowa, za sprawą dyr. Mokrosza, nota bene raciborzanina, mają płynąć do naszego miasta. Wkrótce na skwerze Ks. Stefana Pieczki mają się pojawić tablice, wskazujące na 14 najważniejszych faktów w dziejach miasta. Za rok realizowany będzie w Raciborzu międzynarodowy projekt pt. „Urban Spaces / Przestrzenie Miejskie”, w którym uczestniczy Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Stowarzyszenie Odra 1945. Już 8 grudnia natomiast w Muzeum odbędzie się promocja Atlasu z udziałem prof. Barciaka.
Przyszłość to archiwum cyfrowe, grupujące wiedzę o mieście (mapy, zdjęcia, literaturę, artykuły, filmy, dokumenty) i to nie tylko w obszarze historii i jej nauk pomocniczych, ale także przyrody, kultury, etnografii. To przedsięwzięcie liczone na lata, dzięki któremu każdy, z każdego miejsca na ziemi, miałby dostęp do wiedzy, a także mógłby ją wzbogać u innych, np. swoimi walorami, starymi pocztówkami, archiwalnymi zdjęcia itp.
Czytaj także: Racibórz w serii Atlas Historyczny Miast Polskich. Atlas można zdobyć w księgarni Sowa przy ul. Długiej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz