Procesja na Wszystkich Świętych na cmentarzu Jeruzalem [WIDEO]
![Procesja na Wszystkich Świętych na cmentarzu Jeruzalem [WIDEO] Procesja na Wszystkich Świętych na cmentarzu Jeruzalem [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Tradycyjnie o godz. 15.00 na największej raciborskiej nekropolii rozpoczęły się nieszpory a potem procesja. Cmentarz poświęcono w 1894 r. Od tego czasu spoczęło tu - wedle szacunków - nawet 50 tys. osób. Za wszystkich modlono się przy krzyżu w głównej alei. W galerii zdjęcia nekropolii przy ul. Głubczyckiej.
Cmentarz Jeruzalem to miejsce spoczynku mieszkańców dawnego Ratibor, w tym przedsiębiorców (m.in. Sobtzicków, Riedingerów), miejscowych włodarzy (m.in. wielce zasłużonego nadburmistrza Augusta Bernerta), zakonnic i księży (m.in. kurata od św. Jakuba Jana Nepomucena Krahla). Pod koniec wojny grzebano tu poległych żołnierzy niemieckich, po 1945 r. ofiary komunistycznych represji, w tym żołnierzy niezłomnych, których szczątki ekshumowano ostatnio w ramach śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Spoczywają tu tysiące polskich, powojennych mieszkańców Raciborza, których korzenie tkwią w różnych regionach przedwojennej RP, w tym na kresach. Swój pomnik mają tu Sybiracy i mieszkańcy dawnego Ratibor, polegli w różnych regionach świata.
Cmentarz należy do parafii WNMP, ale swoich wiernych żegnają tu także księża z Matki Bożej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest tu także miejsce dla zmarłych innych wyznań oraz ateistów.
Szacuje się, że łącznie, na siedmiu hektarach terenu, spoczęło tu około 50 tys. osób w 20 tys. grobów. Dokładne dane nie są znane.
Do zadumy skłania kwatera na końcu nekropolii, w sąsiedztwie obszaru przy ogrodzeniu, gdzie grzebano ofiary komunistycznego reżimu. Jest tu wiele nowych grobów, kryjących ofiary epidemii COViD-19, których żegnano bez tradycyjnego pogrzebu, w obecności jedynie najbliższych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.