Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 202107:28

Pełna księgowość – kto musi ją prowadzić?

Pełna księgowość – kto musi ją prowadzić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję swojej działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy mają obowiązek robić to w formie pełnej księgowości. Kogo zatem dotyczy ten obowiązek i czym dokładnie polega? 

Dla kogo pełna księgowość?

Ewidencjonowanie działalności firmy zależy przede wszystkim od jej formy prawnej. Zwykle mikro i małe przedsiębiorstwa robią to za pomocą księgowości uproszczonej, czyli książki przychodów i rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub też karty podatkowej. Główną zaletą małej księgowości jest to, że wymaga prowadzenia o wiele mniej szczegółowej ewidencji niż księgowość pełna. Jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich. Warunkiem jest tu także roczny przychód nieprzekraczający równowartości 2 mln euro.

Pełną księgowość mają obowiązek prowadzić właściciele spółek kapitałowych, czyli spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółek osobowych, czyli komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Zobowiązani do tego są także przedsiębiorcy, których przychody netto ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych przekroczyły równowartość 2 mln euro. Kwota ta jest przeliczana na złotówki po kursie na pierwszy roboczy dzień października roku poprzedzającego rok, w którym powinna być prowadzona pełna księgowość.

Co oznacza pełna księgowość?

Pełna księgowość to najbardziej zaawansowana wersja prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pozwala na szczegółowe ewidencjonowanie działalności przedsiębiorstwa. Każda wartość pieniężna, która przepływa przez firmę, musi być tu bardzo precyzyjnie rozliczona.

W ramach pełnej księgowości prowadzi się szczegółową ewidencję wszystkich wpływów do kasy przedsiębiorstwa, jak również wszystkich wydatków poniesionych w danym okresie rozliczeniowym. Konieczna jest również ewidencja majątku i źródeł jego finansowania. W skład prowadzonych ksiąg rachunkowych wchodzą m.in. dzienniki, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, oraz wykaz składników aktywów i pasywów.

Pełna księgowość – dodatkowe obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma również obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, w których skład wchodzi:

  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • informacja wprowadzająca do sprawozdania,
  • dodatkowe informacje i objaśnienia.

Prowadzenie pełnej księgowości pozwala na przedstawienie kompleksowego stanu danej firmy. Dzięki temu zarówno osoby zarządzające firmą jak i udziałowcy mają doskonałe źródło wiedzy na temat wszelkich działań spółki. Mogą też zaobserwować tendencje i zmiany zachodzące w przedsiębiorstwie – zarówno w jej finansach, jak i majątku.

Komu zlecić prowadzenie pełnej księgowości?

Pełna księgowość to niezwykle skomplikowana dziedzina. Wszystkie działania finansowe wiążą się tu ze skrupulatnym księgowaniem i opisywaniem wszelkich transakcji. Konieczna jest też ogromna systematyczność w prowadzeniu ksiąg. Dlatego też działań tych nie można powierzyć przypadkowym osobom. Najlepiej do tego celu wynająć dobre biuro rachunkowe, skupiające doświadczonych w swojej dziedzinie specjalistów. W nowoczesnych biurach tego typu klientom udostępniana jest pełna księgowość online. Taka usługa pozwala na wygodny dostęp do dokumentów oraz możliwość kontroli nad rozliczeniami z każdego miejsca z dostępem do sieci.

Internetowe biuro rachunkowe może udostępnić klientom dedykowaną aplikację mobilną, która pozwala prowadzić komunikację online. W ten sposób możliwa jest ścisła współpraca między przedsiębiorstwem a takim biurem. To nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, gwarantujące oszczędność czasu i środków (również w kontekście potencjalnych kar za nieprawidłowo prowadzone rozliczenia).

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202407:19

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport18 kwietnia 202409:01

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje

Junior Trening Racibórz zaprasza na piłkarskie wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Junior Trening - Rozwój Młodego Piłkarza
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.