Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 czerwca 202109:32

W ratuszu o korkach na Rybnickiej, łataniu Królewskiej, wyścigach na Ocicach i pasach na Morawskiej

W ratuszu o korkach na Rybnickiej, łataniu Królewskiej, wyścigach na Ocicach i pasach na Morawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Czwartek, 24 czerwca był dniem kolejnego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Dyskusję zdominowały tematy drogowe.

[Sprawozdanie za 2020] Pierwszym punktem posiedzenia była uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2020 rok. Jej przedstawieniem zajęła się skarbnik miasta, Beata Koszowska-Gralak. – Miniony rok był rokiem szczególnym, pełnym niepewności, jak zamknięcie gospodarki wpłynie na ogólną formę samorządów – mówiła skarbnik. Dodała także, że wyjątkowo dobrze zrealizowały się dochody oraz wpływy unijne. Beata Koszowska-Gralak zwróciła także uwagę, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię odnośnie wykonania budżetu za rok 2020. Uchwałę poddano pod głosowanie bez dyskusji. Dwóch radnych było za, pięciu wstrzymało się od głosu, a czterech było nieobecnych.

[Zmiany budżetu] Radni pochylili się także nad uchwałą dotyczącą zmian budżetu na rok 2021. – Wprowadzone zostały środki na przebudowę przejść dla pieszych w rejonie Słowackiego-Ogrodowej-Miarki. Zwiększono także dochód z tytułu mandatów wystawianych przez Straż Miejską. Wpłynęły także środki na dalszą przebudowę przedłużenie ulicy Wierzyńskiego. Wprowadzono środki dla TBS, które posłużą na pokrycie podatku od towarów i usług, wynikającego z wniesienia aportem kolejnych terenów przy Łąkowej – wymieniała B. Koszowska-Gralak.

W dyskusji jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Piotr Klima. – Martwi, że postulaty rady są ignorowane. Takie podejście, „niech siedzą, pogadają, a my i tak zrobimy swoje” jest co najmniej nie na miejscu – mówił. Radny Klima zwrócił uwagę, że mural nie jest konieczny. – No chyba, że ktoś koniecznie musi zarobić – twierdził.

Starania władz miasta o budowę lodowiska określił z kolei maniakalnym uporem. – Czy naprawdę nie można wziąć jakiegoś eksperta, który wypowie się, że obecnego lodowiska nie można naprawić takim a takim nakładem? Po co budować nowe, skoro w zimie korzystały dotąd dwa tysiące, w porywach dwa i pół tysiąca ludzi? – mówił przewodniczący.

Po raz kolejny zwrócił także uwagę na brak Raciborza w przewodnikach turystycznych. – Czemu nikt nie działa w tej sprawie? Czy nie jesteśmy ważni? Zajmujemy się tworzeniem tutaj drugiego Krakowa, a i tak nikt o tym nie usłyszy – kontynuował.

Program sesji i materiały

Piotr Klima zwrócił uwagę także na wpisanie do projektu budżetu przebudowy przejść dla pieszych. – Na czy ta budowa miałaby polegać? Światła? Rondo? Czy to tylko takie wpisanie, by to wpisać – dodał na zakończenie swego wywodu przewodniczący. – Złożyliśmy kilka wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych. Remont na wskazanym skrzyżowaniu będzie polegał na stworzeniu wyniesienia, takiego jak na skrzyżowaniu Warszawska-Matejki. Będzie to miał również na celu spowolnienie ruchu – odpowiedział Dariusz Polowy.

- Nie zgodzę się dziś wyjątkowo z panem. Mural jest rzeczą ciekawą. Z pewnością jeździ pan po Polsce i widzi takie. Według mnie jest to inicjatywa ciekawa, i popieram powstanie takiego w Raciborzu. Zgodzę się jednak, że zapisana kwota jest nieco za wysoka – stwierdził radny Michał Kuliga.

[Sprawy bieżące - drogi] W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos zabrała radna Magdalena Kusy. – Panie prezydencie, coraz gorsza sytuacja na Rybnickiej. Od jutra wyłączone rondo przy Auchan, a dziś około południa sytuacja przy hurtowni elektrycznej była naprawdę zła. Dopiero jak pojawiła się policja sytuacja została opanowana. Prosiłabym w związku z tym o pozostawanie w bliskim kontakcie w Wydziałem Ruchu Drogowego, by unikać takich sytuacji – mówiła radna z Obory.

- Współpracowaliśmy już w policją w czasie sytuacji pod wiaduktem koło dworca i myślę, że i tym razem policja będzie nas wspierać. Być może pracownicy kierujący ruchem z firmy nie budzą takiego respektu jak policjanci, w związku z czym pojawiły się pewne utrudnienia – odparł włodarz Raciborza.

Radny Michał Kuliga zwrócił się z kolei pytaniami, czy w końcu na Zamkowej stanie zakaz parkowania. – Obecna sytuacja mocno utrudnia dojazd do ronda od ulicy Zamkowej. Prosiłbym więc o informacje, co dzieje się w tej sprawie. Drugą sprawą jest doświetlenie ulicy oraz parku. Zwrócił się do mnie także mieszkaniec tamtej okolicy, by rozważyć montaż lustra drogowego, które bardzo ułatwiłoby wyjazd z posesji – mówił rajca z Ostroga.

Radny dociekał także, jak wygląda ewentualna konieczność remontu ulicy Królewskiej. – Droga była już wielokrotnie łatana, obecnie jest już naprawdę źle i wydawałoby się konieczne wykonanie gruntownego remontu. Proszę o rozważenie takiego rozwiązania – apelował M. Kuliga.

Na zakończenie swego wywodu radny zaapelował o wymalowanie odpowiednich znaków poziomych na ulicy Morawskiej. – Jest to ulica jednokierunkowa, i niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, gdzie ktoś z prawego pasa skręca w lewo. Myślę, że zwykłe strzałki bardzo by pomogły – mówił radny.

Radny Henryk Mainusz przypomniał po raz kolejny, że na Kołłątaja nagminnie odbywają się wyścigi. – Droga jest teraz przedłużeniem z Węgierskiej na Chorwacką i wciąż samochody rozwijają dużą szybkość. Czy można byłoby jakoś wpłynąć, by ustawić znaki i od czasu do czasu postawić patrol. Mogę nawet wskazać miejsce, gdzie radiowóz będzie można ładnie schować – powiedział żartobliwie rajca z Ocic.

- Chciałem także zwrócić uwagę, że chodnik na ulicy Wesołej, zaraz przy wlocie z Opawskiej jest w opłakanym stanie. Pojawiły się jakieś zapadliska, w które przy słabym oświetleniu można wpaść aż po łydkę. Czy można byłoby wysłać tam kogoś z taczka piasku, by ten chodnik wyrównać? – mówił.

Radny H. Mainusz zwrócił się także z prośbą o podjęcie działań w sprawie problemów z głośnym zachowaniem na placu zabaw przy były przedszkolu na Ocicach. – Wybudowano tam nowe domki, otoczyły one ten plac zabaw, a teraz ludzie narzekają, że jest głośno. Proponowano ograniczenie działalności placu zabaw, ale jest to zwyczajnie niewykonalne. Zobowiązałem się do mediacji pomiędzy mieszkańcami a prezydentem, więc jeśli byłoby to możliwe prosiłbym o spotkanie w tej sprawie – apelował.

- Chętnie się tam wybiorę i porozmawiam, szczególnie, że zdaję sobie sprawę z tego, że także mój syn tam hałasuje – stwierdził z uśmiechem Dariusz Polowy.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202220:46

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
ŚOSG Racibórz, fot. SG
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202220:10

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO]

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Z udziałem czeskich partnerów zakończono projekt finansowany z środków unijnych za pośrednictwem Euroregionu Silesia. Dzięki niemu podraciborskie Rudy mają najnowocześniejsze Muzeum Kolejnictwa.

RTK, w, fot. Tomasz Żak / UMWS
Reklama
Aktualności28 września 202221:07

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO]

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Koncert Arkadiusza Popławskiego (organy) oraz Chóru Echo z Zebrzydowic zakończył dziś, 28.09., w kościele farnym XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

Jan Ptak
Sport29 września 202205:46

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Sparta Kuźnia Raciborska
Sport28 września 202222:38

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO]

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowe popołudnie na boisku przy Urbana w Raciborzu-Studziennej rozegrano spotkanie IV kolejki trzeciej ligi wojewódzkiej młodzików. Raciborska Unia podejmowała UKS SP Winners Gołkowice.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202215:16

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZPiT Śląsk, fot. ZPiT Śląsk, arch. RCK i SP 18
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Aktualności28 września 202205:15

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. HS
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.