Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 czerwca 202110:22

Ostatnia wola Alfreda Otlika. Kolekcja raciborskich pocztówek wzbogaciła zbiory Muzeum

Ostatnia wola Alfreda Otlika. Kolekcja raciborskich pocztówek wzbogaciła zbiory Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu w ostatnich dniach wzbogaciło się o wspaniały dar - kolekcję raciborskich widokówek oraz pocztówek związanych z romantycznym poetą Josephem von Eichendorff. To ostatnia wola zmarłego w tym roku wybitnego filokartysty Alfreda Otlika.

Zbiór ten liczy ponad 3500 walorów filokartystycznych datowanych od końca XIX wieku, aż po czasy współczesne, posiadających ogromną wartość przede wszystkim historyczną, ikonograficzną i muzealną. Jego twórcą był śp. Alfred Otlik, od urodzenia związany z naszym miastem. Kolekcjonowanie pocztówek było jego wielką pasją. Przez kilkadziesiąt lat kupował pocztówki z różnych źródeł - na targach staroci, od antykwariuszy, na polskich i zagranicznych aukcjach internetowych. Ostatnią wolą pana Alfreda było, by po jego śmierci cały zbiór został przekazany do Muzeum w Raciborzu i wzbogacił kolekcję ikonograficzną. Dzięki temu darowi Racibórz ma jedną z największych kolekcji pocztówek poświęconych miastu.

Alfred Otlik (1935-2021) to raciborzanin, który urodził się na Płoni i całe swoje życie poświęcił swemu miastu. Po ukończeniu studiów chemicznych pracował w Zakładach Elektrod Węglowych w zakładowym ośrodku badawczym. Interesował się historią i zabytkami naszego miasta. Był wyjątkowym znawcą dziejów lokalnych, który wiele miejsc pamiętał ze swojego dzieciństwa. Wielokrotnie dzielił się swoją cenną wiedzą z innymi, m.in. pracownikami raciborskiego muzeum, którzy konsultowali z nim przygotowywane wystawy, badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta. Był pasjonatem i kochał swoją „małą ojczyznę”. Udostępniał własne zbiory autorom opracowań naukowych i popularnonaukowych, wydawcom. Organizował wystawy filokartystyczne, by inni mogli podziwiać piękno Raciborza, wygłaszał prelekcje i wykłady. Całe swoje życie poświęcił i podporządkował idei gromadzenia walorów filokartystycznych Raciborszczyzny.

Gruss aus Ratibor. Magiczny świat Alfreda Otlika

Dzięki przekazaniu pocztówek do zbiorów muzealnych wieloletnia praca śp. Pana Alfreda nie pójdzie na marne – zbiór nie ulegnie rozproszeniu i przetrwa przez kolejne stulecia. Pocztówki z tej kolekcji będą wystawiane na eskpozycjach i udostępniane badaczom oraz osobom zainteresowanym historią naszego miasta. Przez kilkadziesiąt lat pan Alfred uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w naszym muzeum, teraz jego dorobek będzie prezentowany kolejnym pokoleniom. Ta wieloletnia współpraca sprawiła, że Muzeum w Raciborzu zasłużyło na wiarygodność i zaufanie w oczach donatora. W roku 2022 planowane jest zorganizowanie wystawy prezentującej część tej wielkiej kolekcji.

Śp. Alfred Otlik był Człowiekiem o Wielkim Sercu. Jemu i Jego Rodzinie – wykonawcom Jego ostatniej woli, Muzeum w Raciborzu składa wielkie podziękowania - podało Muzeum w komunikacie.

Na cmentarzu na Starej Wsi pożegnano śp. Alfreda Otlika

Autor: Muzeum, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.