Dzieło życia dr. Norberta Miki na księgarskich półkach

W raciborskiej Księgarni Sowa przy ul. Długiej można już nabyć książkę "Problematyka tatarska w polityce europejskiej od połowy XV do początku XVI wieku". To ostatnia książka zmarłego w zeszłym roku raciborskiego badacza dr. Norberta Miki (1961-2020).
Wytrawny raciborski mediewista, były dyrektor Gimnazjum nr 3, samorządowiec - przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, ostatnie lata spędził poza rodzinnym miastem, kierując Centrum Studiów Historycznych w Warszawie i koncentrując się na tematyce rozpoczętej jeszcze nad górną Odrą książką pt. "Racibórz w obliczu najazdów tatarskich i zagrożenia wałaskiego" (2002). Wieloletnie studia skupił właśnie na problematyce tatarskiej, wychodząc daleko poza Górny Śląsk. Licząca blisko 560 stron praca, jak zwykle solidnie opatrzona aparatem przypisów, to jego opus magnum. Wydawca - krakowski Avalon - dodał także podsumowanie dorobku naukowego dr. Miki.
„Inspiracją do powstania publikacji były przede wszystkim zainteresowania autora i prowadzone przez niego od dłuższego już czasu badania nad problematyką tatarską. Chodzi o zagrożenie ze strony koczowników krajów Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno w średniowieczu, jak i w epoce nowożytnej, a także wynikające z tego faktu polityczne i społeczne skutki. […] Cezurę czasową prezentowanych wydarzeń stanowi okres od połowy XV do początku XVI wieku, a konkretnie czasy od rozpadu Złotej Ordy do likwidacji jej naturalnego sukcesora Wielkiej Ordy. […] Dla pełniejszego zrozumienia poruszanych spraw, zdecydowano się przedstawić środowisko naturalne, specyficzny styl życia stepowców i sposoby prowadzenia przez nich działań militarnych. Usiłowano także pokrótce przybliżyć dzieje Tatarów od momentu ich pojawienia się na europejskiej scenie politycznej do rozpadu Złotej Ordy w połowie XV wieku. Aczkolwiek, żyjący od pierwszej połowy XIII wieku we wschodniej Europie, koczownicy, określani są także jako „Mongołowie”, autor niniejszej książki konsekwentnie nazywa ich „Tatarami”, co starał się uzasadnić w dalszej części pracy.” - cytuje fragmenty wydawca.
Czytaj także Zmarł dr Norbert Mika
Notka wydawcy Problematyka tatarska w polityce europejskiej od połowy XV do początku XVI wieku
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany