Prosimy o cierpliwość. Dyrektor szpitala w sprawie badań RTG na Gamowskiej

Temat wywołał na ostatniej sesji Rady Powiatu radny Tomasz Kusy z PiS. Opisał sytuację, w której niecovidowi pacjenci poradni ortopedycznej na Gamowskiej muszą jeździć na wykonanie zdjęcia RTG do centrum miasta. Inni mogą je jednak wykonać na miejscu. Wszystko, jak się okazuje, zależy od godziny umówionej wizyty.
Interpelacja radnego
Zwracam się z zapytaniem dotyczącym organizacji przychodni przyszpitalnych (w szczególności ortopedycznej). Otóż pacjenci są tam przyjmowani od wczesnych godzin porannych. Większość tych osób musi wykonać zdjęcia RTG i z nimi wrócić do lekarza. Pracownia RTG do godziny 10. przyjmuje tylko pacjentów szpitala. Pacjenci wysyłani są np. na ulicę Bema. Trwa to tyle czasu, że kiedy już wracają do szpitala, to spotykają się z pacjentami, którzy mieli to szczęście, że byli już później i zrobili RTG w naszym szpitalu. Czy nie można zorganizować pracy przynajmniej tej poradni, aby osoby, zazwyczaj ograniczone ruchowo, nie musiały podróżować przez pół miasta? - zapytał radny Tomasz Kusy (PiS) w interpelacji złożonej do Biura Rady Powiatu. Temat ten wcześniej poruszył na majowej sesji.
Odpowiedź dyrektora szpitala
- W odpowiedzi (...) na zapytanie Pana Tomasza Kusego z dnia 25 maja 2021 r. dotyczące wykonywania zdjęć RTG przez pacjentów przyszpitalnych poradni specjalistycznych wyjaśniam iż, Pracownia diagnostyki obrazowej naszego szpitala zabezpiecza badania pacjentom hospitalizowanym i korzystających z naszych poradni specjalistycznych. Szpital działa w systemie hybrydowym udzielając świadczeń medycznych pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 we wszystkich zakresach świadczeń i nie zakażonym w zakresie oddziałów zabiegowych.
W związku z czym konieczne jest takie zaplanowanie działalności diagnostyki, aby zabezpieczyć możliwość wykonania badań wszystkim pacjentom korzystającym z naszego szpitala w ustalonym reżimie sanitarnym. Pacjenci covidowi również wymagają badań diagnostycznych. Dlatego staramy się tak organizować działanie pracowni diagnostycznych, żeby komasować badania pacjentów zakażonych w określonych godzinach i po odkażeniu pracowni umożliwić diagnostykę pacjentom szpitalnym nie zakażonym i poradni specjalistycznych.
Dlatego w godzinach od 08:00 do 10:30 pracownie wykonują badania pacjentom covidowym i w tym czasie nie ma możliwości wykonania diagnostyki pacjentom poradni. W przypadku spadku ilości pacjentów covidowych czas rezerwowany dla nich będzie się zmniejszał. Poradnia ortopedyczna przyjmuje około 50 pacjentów dziennie i czas jej pracy uwarunkowany jest dostępnością kadry lekarskiej.
W związku z czym, zmiana godzin pracy spowoduje ograniczenie dostępności do świadczeń w tym zakresie. Działanie szpitala w systemie hybrydowym powodują wiele niedogodności dla pacjentów, ale naszym zadaniem jest w pierwszej kolejności zapewnić bezpieczeństwo.
Sytuacja epidemiologiczna ulega znacznej poprawie i mamy nadzieję, że w niedługim czasie sposób organizacji szpitala będzie przyjaźniejszy dla pacjentów. Jednocześnie prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Personel zespołu poradni specjalistycznych stara się, aby wizyty pacjentów w poradniach były na wysokim poziomie przy utrzymaniu obowiązującego reżimu sanitarnego - odpisał dyrektor Ryszard Rudnik.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz