Racibórz ma pierwszą tężnię solankową. W planach druga

Obiekt sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego województwa śląskiego powstał przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego na Starej Wsi. Słychać o drugim takim obiekcie.
1576 głosów w głosowaniu wystarczyło, by zdobyć 313 tys. zł i skierować projekt do realizacji. Kosztował po przetargu blisko 290 tys. zł. Tężnia stanęła na placu pomiędzy budynkami A i B kompleksu ZSOMS przy ul. Śląskiej i Kozielskiej. - W nowy rok wchodzimy z przytupem! Zakończyliśmy realizację zadania "Tężnia solankowa - źródło zdrowia i miejsce wypoczynku dla mieszkańców Raciborza". Zostało kilka drobnych elementów, które muszą poczekać na wiosnę - informuje Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.
Tężnia solankowa w drewnianej konstrukcji wyposażona jest w pompę rozprowadzającą solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach. Powoduje to wytwarzanie specyficznego mikroklimatu, pomagającego w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Dodatkowo zrewitalizowany podczas realizacji projektu teren szkoły, poprzez zielony ogród z nasadzeniami drzew i krzewów wokół tężni oraz wyposażony w elementy małej architektury miejskiej, stanowi miejsce spotkań i integracji mieszkańców Raciborza. By tak się stało, trzeba poczekać na zniesienie obostrzeń sanitarnych.
O tężni, tym razem większej, w parku im. Miasta Roth, myślą też obecne władze Raciborza. Na razie trwa przebudowa alejek w parku. To realizacja projektu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego m. Raciborza. Przypomnijmy, że wkrótce miasto rusza z przebudową ul. Bema. Niewykluczone, że wprowadzony zostanie tu ruch jednokierunkowy.
Tężnia solankowa znajduje się również przy wieży widokowej w Pietrowicach Wielkich.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz