Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W pasie drogowym na Bosackiej nie będzie drzew
Wiosną tego roku - przypomnijmy - do wycięcia przeznaczono ponad 60 pni drzew, z tego większość samosiejek i podrostów. Inwestor wykluczył możliwość nasadzeń zastępczych.
- W związku z dobiegającym końca remontem ulicy Bosackiej zwracam się z zapytaniem, czy już zostało, ustalone w których miejscach i kiedy na tej ulicy zostaną posadzone drzewa wzdłuż drogi - interpelował do prezydenta opozycyjny radny Marcin Fica.
- W sprawie nasadzeń zastępczych na ul. Bosackiej informuję, iż temat ten był poruszony na radzie budowy w dniu 29 września br. Projektant dokonał analizy możliwości nasadzeń pod kątem zachowania trójkąta widoczności z wynikiem negatywnym. Poinformował, iż drzewa muszą być tak sytuowane, by nie ograniczały widoczności kierującym. Możliwe są jedynie nasadzenia poza pasem drogowym. W dniu 6 października br. otrzymałem odpowiedź ze strony firmy Prokom Construction Sp. zo.o. pełniącej rolę inżyniera kontraktu potwierdzającej powyższe stanowisko - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy.
Wiosną, kiedy rozpoczęła się wycinka, inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach informował: - Przeznaczone do usunięcia drzewa znajdują się nie tylko na śladzie projektowanego układu drogowego i sieci uzbrojenia podziemnego, ale także w dużym zbliżeniu do ich krawędzi. Wykop w bliskim sąsiedztwie pni drzew doprowadzi do zniszczenia aktywnych korzeni (znajdują się na powierzchni o promieniu rzutu korony powiększonemu o 1-1,5m), które zaopatrują drzewo w wodę i składniki odżywcze. Korzenie te mogą zostać zniszczone mechanicznie podczas wykopów, jak i poprzez obniżenie poziomu gruntu. Obniżenie poziomu gruntu w strefie aktywnych korzeni powoduje ich zasychanie i zamieranie (latem- wysuszenie, a zimą przemarznięcie). Im bliżej pnia drzewa zostaje obniżony teren, tym jest to dla drzewa groźniejsze, bo pociąga za sobą usunięcie bądź uszkodzenie również silnych korzeni, stabilizujących drzewo w podłożu. Zaburzenie statyki drzewa może doprowadzić do wywrócenia drzewa i spowodowania zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a także strat materialnych. Do wycinki zostały przeznaczone również drzewa znajdujące się na śladzie projektowanych skarp oraz tam gdzie, w bliskiej odległości od pnia zostanie podwyższony poziom gruntu np. w przypadku zasypania rowu. Konsekwencją podwyższenia poziomu gruntu może być utrudnienie wymiany gazowej i pogorszenie warunków wodnych oraz obumieranie drobnoustrojów glebowych, a w konsekwencji zamieranie i gnicie korzeni. Może to prowadzić także do wywrócenia drzewa. Szczególnie wrażliwe na zasypanie są drzewa stare, oraz te o płytkim systemie korzeniowym.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
W Rafako strach przed upadłością! Związkowcy piszą list do premiera
Przewodniczący zakładowych organizacji związkowych, które działają w RAFAKO, skierowali list do Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju Pracy i Technologii, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych, Parlamentarzystów ze Śląska, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Starosty Raciborskiego i Prezydenta Miasta Raciborza, w którym zwracają uwagę na agresywne zachowania spółek z kapitałem Skarbu Państwa wobec RAFAKO i proszą adresatów o interwencję w tym zakresie.
Więcej »Ochotnicy powiatu raciborskiego w akcji. Raport z wyjazdów OSP w 2020 r.
Na prośbę jednego z naszych Czytelników przekazaną przez redakcję, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu przekazała nam dane na temat liczby interwencji jednostek OSP powiatu raciborskiego. Na czele tradycyjnie OSP Racibórz Sudół.
Więcej »Gmina to ludzie. Krzyżanowice i okolice w filmowym kadrze
Ta historia zaczyna się na międzynarodowej stacji kolejowej w Chałupkach, gdzie do swojej gminy z tytułem mistrzyń świata wracają z Pragi tancerki z tworkowskiego Uśmiechu. Potem kamera śledzi zakątki i wydarzenia pokazujące życie społeczne i atrakcje gminy Krzyżanowice. Zobaczcie najnowszy film!
Więcej »Na terenie obozowiska w Pleśnej stanie maszt radiowy. Co dalej z letnim wypoczynkiem raciborzan?
O wstrzymanie jego budowy zabiegały władze miasta, ale opór okazał się bezskuteczny. Masz stanie i skomplikuje organizowanie obozu. Pomysł na wyjście z sytuacji ma radna i była wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Więcej »Raport 998. Pożar renault w Raciborzu, dachowanie groźne znalezisko na Stalmacha
Trzy zdarzenia drogowe oraz interwencja w kamienicy przy Stalmacha wpisały się w ostatniej dobie w raporty raciborskich strażaków.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![Trenerski dwugłos. Jacek Trzeciak i Jan Woś o boisku ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu [WIDEO] Trenerski dwugłos. Jacek Trzeciak i Jan Woś o boisku ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1611317449bez--tytulu-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |