Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 października 202009:23

W szpitalu w Raciborzu kończą się wolne miejsca covidowe

W szpitalu w Raciborzu kończą się wolne miejsca covidowe  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Na dziś, 9 października, zajętych jest 149 ze 175 miejsc dla pacjentów covidowych. Od początku października szpital przyjmuje także pacjentów bez koronawirusa. 

Obłożenie łóżek covidowych w raciborskim szpitalu rośnie w szybkim tempie. Na przełomie sierpnia/września zajętych było niecałe 60, teraz blisko 150. Od wczoraj przybyło dziesięciu pacjentów. Przy tym tempie za 2/3 dni zabraknie miejsc. Czy wojewoda zwiększy ich liczbę kosztem oddziałów pracujących od 1.10. dla pacjentów non-covid?

- Nie mamy takich sygnałów - powiedział nam dyrektor szpitala Ryszard Rudnik. Dla pacjentów bez koronawirusa jest niecałe 60 łóżek. Wczoraj na ginekologii było 18 pacjentek. Na bieżąco przyjmowani są pacjenci na ortopedię, chirurgię i okulistykę. Odbierane są porody. - Może się jednak dziać różnie - dodaje jednak dyrektor, wskazując, że wydolność szpitala zależy od kadry, a ta jest wykorzystana w maksymalny sposób.

Szpital w Raciborzu - część covidowa [09.10.2020]

Wewnętrzny I 28
Wewnętrzny II 25
Pediatria 15
Gin-Poł 6
Chirurgia 17
Ortopedia 5
Pulmonologia 15
OiT 5
Neurologia 17
Zakaźny 13, w tym 2 podejrzenia
Okulistyka 1
RAZEM 149, w tym 2 podejrzenia
Wolne respiratory 21 z 27
Wolne miejsca 26

Rzecznik rządu: mamy ponad 50 proc. wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Obecnie mamy ponad 50 procent wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, na podobnym poziomie jest liczba respiratorów – zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, zapytany został, gdzie jest granica wytrzymałości służby zdrowia. „Na tym etapie mamy ponad 50 procent wolnych łóżek, jeżeli chodzi o szpitale, które pomagają osobom chorym. Na podobnym poziomie jest liczba respiratorów. Mamy zapasy w tym zakresie” – powiedział.

Zdaniem rzecznika rządu szpitale obecnie są gotowe przyjąć kolejnych chorych na COVID-19. Zwrócił on uwagę, że nie wszystkie osoby, które mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, wymagają hospitalizacji. „Większość z nich może pod opieką lekarza, ale w domu spędzić ten czas choroby” – dodał.

Jak mówił, służba zdrowia na tym etapie jeszcze sobie radzi, jednak wszystko zależy od podejścia obywateli do nowych obostrzeń. Od soboty cały kraj znajdzie się w żółtej strefie, a wiele powiatów także w czerwonej. Dla mieszkańców oznacza to m.in. obowiązek zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, komunikacji, ale także na ulicy.

Müller stwierdził, że jeżeli wprowadzane obostrzenia będą przestrzegane, w ciągu najbliższych tygodni jest szansa na spowolnienie rozwoju epidemii. „Z drugiej strony nie chcemy wprowadzać drugiego lockdownu, nie chcemy ograniczać tak mocno gospodarki, jak to miało miejsce w marcu czy kwietniu, ponieważ chcemy, aby równolegle funkcjonowało społeczeństwo i gospodarka. Te dwie szale, które tutaj są ważone, na stale zmieniają swój środek ciężkości” – zaznaczył.

Rzecznik rządu pytany był także, czy można spodziewać się nowych obostrzeń w sobotę. Jak podkreślił, decyzje o tym podejmować będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, a obecnie trwa analiza sytuacji. Według Müllera rozważane jest m.in. wprowadzenie limitu dotyczącego liczby osób w danych przestrzeniach. Rząd, jak wyjaśnił, rozważa takie rozwiązania, które mogą ograniczyć transmisję wirusa, ale zarazem nie uderzają w gospodarkę.

Rzecznik rządu zapytany został też, czy rozważane jest w Polsce wprowadzenie stanu wyjątkowego. "Na tym etapie nie ma takich propozycji. Pamiętajmy o tym, że w innych krajach często stan nadzwyczajny ma inny charakter niż ten konstytucyjny w Polsce" - powiedział.

W szpitalach w całym kraju przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem. Z danych zebranych przez PAP wynika, że najwięcej z nich przebywa w szpitalach w woj. wielkopolskim (527), mazowieckim (526 osób) i małopolskim (509). W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni liczba tzw. łóżek covidowych zwiększy się o kolejne kilka tysięcy. Teraz jest ich ponad 9 tys. Poinformował również, że wolnych jest obecnie ok. 500 z ponad 800 respiratorów przewidzianych dla osób chorych na COVID-19 i podał, że w magazynach jest jeszcze ponad 500 dodatkowych.(PAP) Agnieszka Ziemska agzi/ itm

Szpitale koordynacyjne dla pacjentów z COVID-19 – po jednym na każde województwo

W związku z rosnącą liczbą zachorowań baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Powstanie m.in. 16 szpitali koordynacyjnych – po jednym w każdym województwie. Placówki te mają być ukierunkowane na opiekę nad zakażonym pacjentami i zaangażowane m.in. w koordynowanie ich transportu, a także przepływu między szpitalami w regionie.

Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:
– Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
– 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
– Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
– Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
– Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu
– Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
– Centrum Medyczne w Łańcucie
– 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
– Szpital w Ostródzie
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Resort zdrowia poinformował, że dla usprawnienia koordynacji przepływu pacjentów w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Do zadań zespołu należeć będzie m.in. bieżące koordynowanie przepływu pacjentów między szpitalami na terenie województwa (w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), koordynowanie ruchu karetek wymazowych pobierających próbki do badań, koordynowanie ruchu karetek transportowych COVID-19, a także koordynowanie przekazywania pacjentów do izolatoriów. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/

 

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.