Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zasób miejski wykluczony cyfrowo! Radny pyta, prezydent odpowiada
Radny Jarosław Łęski poruszył temat stałych łączy internetowych w miejskim zasobie mieszkaniowym.
Interpelacja radnego
Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji ws. szczegółowych warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Szerokopasmowego. Wsparcie będą mogły uzyskać również gminy, na przykład na opracowanie planów rozwoju sieci, projektów budowy lub przebudowy sieci szerokopasmowych, voucherów na wykonanie przyłączy telekomunikacyjnych, chociaż to nie jedyne możliwości otrzymania wsparcia przez gminę z tego programu.
W związku z tym prosiłbym o monitorowanie postępu prac związanych z regulacjami prawnymi pod kątem możliwości skorzystania przez gminę z tych środków. O ile przed tzw. pandemią można było mówić o tym, że każdy może mieć dostęp do Internetu w telefonie, to wymuszona konieczność przeniesienia lekcji szkolnych, zajęć studentów czy pracy pokazała, że te możliwości, w przypadku transmisji obrazu, dźwięku i dużej ilości innych danych nie są nieograniczone, o czym informowali przede wszystkim rodzice dzieci w wieku szkolnym. Posiadane plany taryfowe szybko wykorzystywały dostępny limit transferu danych i pomimo promocji operatorów telefonii komórkowej, wymuszało dodatkowe opłaty.
Problematyczny stał się brak możliwości zawarcia umowy na usługę tzw. stałego łącza. W związku z tym zwracam się z pytaniami: Czy gmina posiada zinwentaryzowany własny zasób mieszkaniowy pod kątem tego, czy istnieje możliwość dostępu do szybkiego Internetu szerokopasmowego? Czy wiadomo, jaka jest skala braku możliwości podłączenia do tego typu usług? Jeśli tak, to czy jest dostępny (lub możliwy do sporządzenia) wykaz punktów adresowych, które takiego dostępu nie posiadają (jeśli jest, proszę go nie dołączać do odpowiedzi). Obecnie dysponuję szczątkowymi informacjami w tym zakresie, jednak te, które posiadam wskazują, że są w centrum miasta punkty adresowe, które w XXI wieku nie posiadają takiego dostępu. Prawie 20 lat temu taki dostęp był już zagwarantowany wielu mieszkańcom miasta w zasobach mieszkaniowych wspólnot czy spółdzielni, więc dysproporcje rozwoju między różnymi częściami miasta zdają się być znaczne. Być może finansowane z zewnątrz inwestycje gminy w tym kierunku pozwolą na częściowe zmniejszenie nie tylko wykluczenia cyfrowego, ale i wielu innych negatywnych aspektów braku dostępu do szerokopasmowego Internetu.
Odpowiedź prezydenta
W sprawie możliwości dostępu do stałego łącza szerokopasmowego w gminnych zasobach mieszkaniowych oraz możliwości rozwoju na terenie miasta informuję, iż w oparciu o informacje przekazane przez Dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków , spośród 162 budynków zarządzanych przez Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu, 7 budynków jest wyłączonych z eksploatacji. Z pozostałych 155 budynków, 138 budynków posiada sieć jednego z czterech operatorów, tj. Vectry, Netii, Orange, Ostrógnet. MZB nie ma wiedzy dotyczącej parametrów technicznych sieci.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
W Raciborzu aplikacja pokaże, kto nie płaci za śmieci! Jak to działa?
Jeśli urodziło Ci się dziecko, zmieniłeś miejsce zamieszkania lub wprowadził się nowy członek rodziny – takie zmiany należy niezwłocznie uwzględnić w tzw. deklaracji śmieciowej - informuje ratusz.
Więcej »Starostwo szykuje remont Łąkowej i Kościuszki. Lista zadań drogowych w gminach
Remont odcinka Łąkowej od pl. Konstytycji 3 Maja do Słonecznej a także Kościuszki od skrzyżowania z ul. Marty w stronę Kolejowej to jedno z zadań drogowych zaplanowanych przez powiat. Poznajcie kolejne.
Więcej »Sunex chce przejąć od Polskiej Ekologii realizację zamówień publicznych
- Zarząd spółki postrzega duży potencjał w rozwoju działalności związanej z realizacją zamówień publicznych, biorąc pod uwagę obecne trendy w polityce prowadzonej na poziomie krajowym i europejskim oraz znaczne środki publiczne i prywatne kierowane na transformację energetyczną - napisał Sunex w komunikacie giełdowym.
Więcej »Pietrowice Wielkie mają swój PSZOK
PSZOK to punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dziś przy ul. Fabrycznej oficjalnie otwarto ten nowoczesny obiekt, na którego budowę gmina pozyskała środki unijne. Mieszkańcy mogą tu legalnie pozostawiać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
Więcej »Znaczny spadek liczby zachorowań na grypę
Luty i marzec w poprzednich latach oznaczał wzrost zachorowań na grypę. Teraz, ze względu na covidowy reżim sanitarny, liczba przypadków jest znacznie niższa.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |