Ciekawe zainteresowania do CV

Umiejętność pisania curriculum vitae jest nieoceniona w momencie wkraczania w dorosłe życie, dlatego już na lekcjach języka polskiego zdobywa się tę umiejętność, która będzie kartą wstępu na ścieżkę wymarzonej kariery.
Warto przygotować CV w sposób, który zaintryguje rekrutera oraz przyciągnie jego wzrok. Prócz wartości estetycznej CV powinno być wypełnione odpowiednimi informacjami. Czy jedną z nich może być opis Twojego hobby?
Skuteczne CV
Curriculum Vitae to Twoja wizytówka. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze - i to dosłownie! Badania ukazują, że średnio w zaledwie 5-6 sekund rekruter decyduje, czy Twoje CV jest warte lektury. Dodatkową cenną wiedzą, jaką powinieneś posiąść tworząc swoje CV jest to, że rzadko kiedy zdarza się, by było ono czytane od A do Z, od początku do końca. Pracodawcy chcą dowiedzieć się konkretnych informacji - zgodność wykształcenia z narzuconymi wymaganiami, dotychczasowe doświadczenie - warto tak wyedytować dokument, by ostatnie dwa - trzy Twoje stanowiska znajdowały się na pierwszej stronie. Prócz absolutnie obligatoryjnych sekcji w Twoim CV warto w sposób ciekawy opisać własne zainteresowania, hobby. Pamiętaj, że swój życiorys możesz przygotować w kilka chwil, wystarczy, że wykorzystasz do tego przygotowane przez specjalistów szablony CV-maker.
Hobby? Klucz do sukcesu
Polacy w swoich CV bardzo chętnie wpisują swoje zainteresowania. Czy robią to dobrze? Niekoniecznie. Klucz do sukcesu rekrutacyjnego polega także na tym, aby w sposób nietuzinkowy przedstawić swoją sylwetkę, wyróżniając ją na tle innych. Rekruterom nic nie mówią, wpisywane po przecinku: muzyka, książki, sport. Ogólniki nie są dobre. Wykorzystaj rubrykę zainteresowań w swoim CV tak, by wzbudziła ona żywe zainteresowanie Twoją osobą - nawet jeśli nie masz na swoim koncie wyjątkowych zainteresowań i ponadprzeciętnego hobby. Zazwyczaj osoby starające się o konkretne stanowisko mają podobne wykształcenie, powtarzające się umiejętności. To właśnie sekcja zainteresowań może wzbudzić zainteresowanie Twoim CV wśród stosu innych dokumentów aplikacyjnych. Twoje wpisane zainteresowania mają za zadanie dać o Tobie świadectwo jako o człowieku. Osoba rekrutująca, po raz enty czytająca, że aplikujący na stanowisko interesuje się podróżami, sportem i filmem, bez trudu wpadnie w senny letarg - jeśli jednak uszczegółowisz swoje hobby, zainteresujesz nim obcą osobę - z pewnością zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak ciekawie zaprezentować hobby?
Opowiedz o swoich zainteresowaniach z prawdziwą pasją - ta cecha jest przydatna niemal na każdym stanowisku, a co warte zapamiętania - osoby o szerokich horyzontach, nietuzinkowe, potrafiące z zapałem rozmawiać o swoim hobby z większym prawdopodobieństwem skutecznie podejdą do nowych obowiązków. Lepiej więc opowiedzieć o sobie nie utartymi schematami czy szablonami, ale od serca, tak jakbyś chciał zainteresować czytającego. Uszczegóławiaj - zamiast wpisywać nic nieznaczące "sport" (bo uprawiasz czynnie czy interesujesz się oglądając z pokładu swojej kanapy?) - wpisz, że chętnie uczestniczysz w spływach kajakowych lub amatorsko grasz w siatkówkę. Swoje zainteresowanie muzyką poprzyj konkretami - zbierasz płyty winylowe, śpiewasz w chórze, a może szlifujesz grę na jakimś instrumencie? Pochwal się tym koniecznie! Interesujesz się literaturą? To zbyt ogólne, wpisz, po jaki rodzaj książek najchętniej sięgasz - literatura wojenna, kryminalna? Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej może paść pytanie o tytuł książki, jaką ostatnio przeczytałeś. Nie warto więc naginać rzeczywistości i wpisywać do CV nieprawdę.
Zainteresowania wiele mówią o danej osobie, dlatego warto pomyśleć, czy może któreś z Twoich zainteresowań w jakikolwiek luźny sposób nie wiąże się z zadaniami zawodowymi? To z pewnością będzie mile widziane. Amatorzy gier zespołowych w oczach rekruterów mogą posiadać umiejętność pracy w grupie lub jej zarządzaniem, miłośnicy sportów ekstremalnych z pewnością mogą cechować się dużą odpornością na stres, a wolontariusze schronisk dla zwierząt z pewnością mają w sobie wiele empatii i cierpliwości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany