Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 września 202013:49

Mój beton jest lepszy niż twój. Władze umacniają brzegi Odry, a wody co kot napłakał

Mój beton jest lepszy niż twój. Władze umacniają brzegi Odry, a wody co kot napłakał  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kiedy betonową przystań budował Mirosław Lenk przyszła fala krytyki. Kiedy beton leje Dariusz Polowy fala opadła. Jest uśmiech przy wbiciu pierwszej łopaty, choć wiadomo, że obecny włodarz nic lepszego w szufladzie nie miał.

XXI wiek to wielki powrót miast do rzek, w tym Raciborza do Odry. W sierpniu 2007 r., u progu trzykadencyjnej władzy Mirosława Lenka, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji bulwarów nadodrzańskich. Wygrała wtedy pracownia Inwestprojekt i nie żyjący już arch. Zdzisław Męczarski. Dało jej to prawo do wykonania projektu przedsięwzięcia.

Mało kto pamięta, że proponowano wtedy trzy etapy. Pierwszy, podstawowy, miał objąć m.in. budowę ścieżek rowerowych i zdrowia oraz plaż naodrzańskich, wzniesienie pawilonów, małej architektury, placów zabaw, zagospodarowanie zieleni oraz oświetlenie terenu. W następnym, drugim, doszłoby do kilku nowych przedsięwzięć inwestycyjnych, m.in. budowy przykrycia stadionowego, strzelnicy, ośrodka jeździeckiego oraz basenu kąpielowego. W trzecim, po zbudowaniu jazu i podniesieniu poziomu Odry o 2 metry, miałyby powstać przystanie, tarasy widokowe nad Odrą, pomosty dla wędkarzy i hangary wioślarskie.

Była w tym logika, ale i wysokie koszty. Władza w Raciborzu zawsze miała skłonność do wysokich lotów. Świętej pamięci prezydent Jan Osuchowski kazał zaprojektować odlotowy wręcz ośrodek wypoczynkowy na żwirowniach po czym projekt – nazwany roboczo Acapulco - powędrował na półkę, bo okazało się, że miasta nie stać na taki wydatek.

Osuchowskiego krytykowała ówczesna opozycja z prezydentem Lenkiem na czele, po czym u progu swojej władzy znów mieliśmy wysokie wznoszenie, tym razem nad Odrą, gdzie widziano pięknie zagospodarowane bulwary. Potem jeszcze doszła replika średniowiecznego grodu na terenie OSiR-u.

Fantazje nic nie kosztują. Realizacja już tak. Skończyło się więc na betonowej przystani wartej ponad 3 mln zł, bo na to akurat można było zdobyć unijne środki. Na postawienie grodu w rejonie lodowiska nie zgodzili się strażacy. Nikt nie pomyślał, że w razie pożaru trudno będzie tu dojechać wozami bojowymi.

Faktem jest, że miasto tylko dołożyło do inwestycji, bo większą część kosztów (ok. 3 mln zł) pokryła UE, ale prawdą jest też, że już za pieniądze miasta musiano dostosować przystań do potrzeb wodniaków. Projekt nie był do końca przemyślany. W pierwotnej wersji przystań była niezdatna do użytku, nie licząc oczywiście szachownicy i siedzisk, przed którymi zaczęli występować artyści. Uczestnicy pływadeł i kajakarze woleli slip przy moście Zamkowym, który zresztą miasto musiało na swój koszt zmodernizować.

Przystań, a konkretnie beton wpisał się w raciborskie kampanie wyborcze, zarówno Anny Ronin jak i Dariusza Polowego, który z młotem pneumatycznym beton kruszył. Przystań była dla obecnej ekipy rządzącej symbolem - zarówno nietrafionej inwestycji poprzedników jak i rządzącego miastem układu tzw. Wileńskiej.

Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i kiedy Dariusz Polowy doszedł do władzy, idea lania betonu nad Odrą znalazła w jego oczach uznanie. Nie przeszkodził nawet fakt oddania do użytku zbiornika Racibórz i ograniczenia przepływu wody w Odrze miejskiej (w 2007 r. sądzono, że jaz podniesienie poziom wody o 2 m), a także przeniesienia się wodniaków na slip przy ślepej Uldze za Płonią. Lewostronne bulwary powstają, tym razem jako zjawiskowe miejsce nad Odrą, w którym raciborzanie mają miło spędzać czas, o ile oczywiście – jak zauważają krytyce – zaopatrzą się w środek przeciw komarom. Zamiast łodzi promowane są sup-y, czyli deski do pływania.

Lewobrzeżne bulwary to nie była jednak dla prezydenta Polowego miłość od pierwszego wejrzenia. Raczej miłość z rozsądku. Obejmując władzę zdecydował o rezygnacji z realizacji planów M. Lenka związanych z przebudową placu Długosza. Poprzedni prezydent widział tu zmodernizowaną przestrzeń. Dariusz Polowy gmach Eko-Okien. Oddał więc unijną dotację. Jako że pojawiła się szansa, by odzyskać jej część, prezydent wyjął z szuflady projekt II części bulwarów, przygotowany zresztą przez poprzedników. Na pocieszenie może powiedzieć, że za inwestycję niemal w całości znów zapłaci Bruksela.

Czytaj także Budowa lewobrzeżnych bulwarów symbolicznie rozpoczęta [FOTO i WIDEO]

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie17 lipca 202522:30

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu przeszedł spektakularną metamorfozę. Dzięki zakończonej właśnie kompleksowej modernizacji energetycznej stał się jednym z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych obiektów medycznych w Polsce. Inwestycja warta ponad 37 milionów złotych to nie tylko nowoczesność i ekologia, ale również realne oszczędności sięgające nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.