Typy podłóg drewnianych - jakie mamy możliwości?

Podczas remontu decyzje na temat podłogi, która ma nam służyć przez lata, mogą być szczególnie problematyczne. Kiedy już zdecydujemy, że podłoga ma być drewniana, pojawia się… przynajmniej kilka możliwości. Jakie są typy podłóg drewnianych, które mamy do wyboru? Podpowiadamy.
Wymiana podłogi lub położenie pierwszej podłogi w nowym domu czy mieszkaniu to dość kosztowna inwestycja, która ma służyć nam każdego dnia — i to przez wiele lat. Wybór wpłynie nie tylko na komfort wszystkich domowników, ale też na wystrój wnętrza. Nic więc dziwnego, że chcemy podjąć najlepszą możliwą decyzję. Obecnie podłogi drewniane przeżywają prawdziwy renesans i coraz więcej osób decyduje się właśnie na naturalne surowce. Tymczasem gdy już chcemy kupić taką podłogę, każdy producent podłóg drewnianych w pierwszej kolejności zapyta nas o typ, który wybraliśmy. Jakie rodzaje mamy do wyboru?
Parkiet lub mozaika
Parkiet to podłoga układania z niewielkich klepek (czy też deszczułek), które łączy się za pomocą piór i wpustów przy użyciu kleju żywicznego lub „na styk”. W zależności od wybranego sposobu łączenia klepek, można uzyskać różne wzory podłogi: szachownicę, jodełkę, cegiełkę, drabinkę, kwadraty i ich kombinacje.
Mozaika prezentuje się bardzo podobnie, ale różni się sposobem montażu. Przypomina ona klepki parkietu, które fabrycznie łączy się w większe fragmenty, co usprawnia jej układanie. To rozwiązanie kusi niższą ceną w porównaniu do innych ofert, jakie może nam przedstawić producent podłóg drewnianych ChapelParket.pl, ale wymaga sporo czasu oraz umiejętności położenia tak specyficznej podłogi. Niektóre parkiety mogą być użytkowane razem z ogrzewaniem podłogowym — wszystko zależy od grubości klepek oraz rodzaju drewna.
Deska warstwowa
To nowoczesna technologia, która łączy wygodę paneli i efektowny wygląd naturalnego drewna. Doskonale nadaje się do użytkowania z ogrzewaniem podłogowym. Deski tego typu są wykonane z dwóch lub trzech warstw, z których każda pełni inną funkcję. Montaż takiej podłogi jest najprostszy, a jej budowa umożliwia pozostawienie tzw. podłogi pływającej, czyli ułożenie bez stosowania kleju. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest szansa prostego demontażu uszkodzonej deski i zastąpienie jej nową, a w razie przeprowadzki — możliwość zdjęcia podłogi i ułożenia jej w innym miejscu. Deski warstwowe najczęściej nie wymagają dodatkowej pracy i są gotowe do użytku od razu po ułożeniu.
Deska lita
Najbardziej naturalne rozwiązanie, które pozwala zaprezentować drewno w pełnej krasie, nadając wnętrzu przytulnego, nieco surowego — rustykalnego — charakteru. Można układać je na legarach lub tzw. ślepej podłodze, mocując deski za pomocą techniki „pióro-wpust” lub gwoździami. Podłoga musi być idealnie wypoziomowana — w przeciwnym razie będzie skrzypieć, a drewno może mieć tendencję do wypaczania się. Deski podłogowe mają różną grubość i najczęściej są wykonywane z drewna drzew iglastych, choć na rynku coraz częściej można spotkać także egzotyczne gatunki. Podczas montażu należy dopasować tzw. usłojenie desek oraz zwrócić uwagę na to, aby układać je we właściwy sposób (np. nie umieszczać łączeń w jednej linii).
Zazwyczaj drewniana podłoga wymaga odpowiednich podkładów, a po położeniu potrzebuje najczęściej cyklinowania i pokrycia lakierem lub olejowania. Choć montaż parkietu czy litych desek jest bardziej pracochłonny niż położenie paneli ze sztucznego tworzywa, naturalne drewno zawsze prezentuje się pięknie i, mimo zmieniających się trendów, nadal pozostaje jednym z najbardziej cenionych elementów wystroju wnętrz. Zapewnia też duży komfort domownikom i tworzy w pokojach przytulny klimat.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany