Pytania i odpowiedzi do nowego JPK_V7

Większość podatników zdaje sobie sprawę, że nowy JPK_VAT został oparty na dotychczasowo funkcjonującym Jednolitym Pliku Kontrolnym. Nowe części (dotyczące deklaracji) powstawały natomiast na kanwie dobrze znanych podatnikom podatku od towarów i usług - deklaracjom VAT-7 i VAT-7K. Mogą oni więc słusznie zakładać, że przynajmniej część rozwiązań proponowanych przez ustawodawcę w nowym JPK_V7, nie będzie dla nich niczym nowym. Nie mniej każda reforma budzi pewne wątpliwości oraz rodzi pytania. Jakie pojawiają się w zakresie nowego, wprowadzanego 1 października 2020 roku Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Czy podatnicy nadal będą mogli rozliczać się kwartalnie? Czy nowy JPK_VAT uniemożliwia rozliczenie co kwartał?
Ustawodawca zdecydował, że nadal będą obowiązywać dwa warianty deklaracji VAT dla podatników. Tak powstały: JPK_V7M dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie oraz JPK_V7M dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie. Nie mniej podatnicy rozliczający się kwartalnie, w zakresie części ewidencyjnej, muszą deklarować informacje do organów miesięcznie, za pierwsze dwa miesiące kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału, będą wypełniać część ewidencyjną za 3 miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał. W ten sposób rozliczenie miesięczne będzie przesyłane do 25 dnia miesiąca, następującego po danym miesiącu. A część deklaracyjną do 25 dnia następnego miesiąca, następującego po danym kwartale.
Przykład praktyczny:
- styczeń - część ewidencyjna wysyłana do 25 lutego;
- luty - część ewidencyjna przesyłana do 25 marca;
- marzec - część ewidencyjna przesyłana do 25 kwietnia;
- część deklaracyjna za styczeń, luty i marzec przesyłana do 25 kwietnia.
Czy w nowym Jednolitym Pliku JPK_V7 będzie możliwość rozliczenia i raportowania transakcji zwolnionych z podatku od towarów i usług?
Tak, nowy JPK-V7 przewiduje możliwość rozliczenia i raportowania takich zdarzeń gospodarczych. W przypadku transakcji świadczenia usług, które zwolnione są z podatku od towarów i usług (VAT), które nie są dokumentowane fakturą, należy taką transakcję ująć w jednolitym pliku kontrolnym, na podstawie odpowiedniego dokumentu wewnętrznego. Dla tej transakcji pola "NrKontrahenta" oraz NazwaKontrahenta, powinny zostać wypełnione jako "Brak". Typ Dokumentu trzeba określić jako "WEW". W polach "DowodSprzedazy" można wpisać numer dokumentu wewnętrznego.
Jak oznaczać kontrahentów zagranicznych w nowym JPK_V7?
W nowych JPK-VAT należy podać numer nabywcy, dostawcy lub usługodawcy (dalej zwany "kontrahent"), który zidentyfikuje go na potrzeby podatku. Nie dodaje się tutaj przedrostków roku. Ustawodawca w celu przedstawienia zagranicznego kontrahenta, zaplanował osobne pole Kod Kraju Nadania TIN. W przypadku sprzedaży krajowej, jeżeli faktura będzie zawierać dane kodu "PL", należy wprowadzić ją w Kod Kraju Nadania TIN. Jeżeli nie zawiera takiego oznaczenia na dokumencie księgowym (faktura VAT), dla transakcji krajowej wystarczy wpisać numer kontrahenta i numer dostawcy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany