Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 sierpnia 202014:45

Plany i zamierzenia rektora-elekta raciborskiej PWSZ [WIDEO]

Plany i zamierzenia rektora-elekta raciborskiej PWSZ [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

1 września dr Paweł Stróżik zasiądzie formalnie w fotelu rektora raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Na to stanowisko został wybrany 17 lipca. Reporterce Raciborskiej Telewizji Kablowej mówi o swoich planach.



Paweł Strózik urodził się 1.06.1970 r. w Wieluniu. Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi. Tytuł magistra filologii germańskiej uzyskał w 1994 r. Czwarty rok studiów odbył na stypendium w ramach programu TEMPUS w University of Sheffield (Wielka Brytania) oraz Justus-Liebig-Universität w Gießen (Republika Federalna Niemiec). Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Alfreda Tarantowicza na temat: „Die Vergangenheitstempora im Deutschen (Czasy przeszłe w języku niemieckim)”. Po zakończeniu studiów pracował w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Raciborzu, w którym od 1998 r. pełnił funkcję kierownika Sekcji Języka Niemieckiego. Dwa lata później uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, a w 2003 r. stopień nauczyciela dyplomowanego. W 2001 r. został wpisany do ewidencji egzaminatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, uczestniczył – w funkcji eksperta CKE – w pracach zespołu autorskiego przygotowującego materiały pilotażowe do matury z języka niemieckiego i współpracował z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Jaworznie, prowadząc szkolenia egzaminatorów, przygotowując zestawy maturalne czy recenzując proponowane zadania.

PRACA W SZKOLE WYŻSZEJ

Od 2005 r. pracuje w Instytucie Neofilologii jako adiunkt w Zakładzie Filologii Germańskiej. Przed powołaniem Instytutu uchwałą Senatu Uczelni brał aktywny udział w pracach nad koncepcją kształcenia i treściami programowymi kierunku filologia; dokument ten był załącznikiem do wniosku do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu o nadanie PWSZ w Raciborzu uprawnień do prowadzenia kierunku kształcenia „filologia” ze specjalnościami: „filologia angielska”, „filologia czeska”, „filologia germańska” i „filologia rosyjska”.

Tytuł doktora uzyskał w Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w 2008 r., przedkładając rozprawę doktorską na temat: „Drogi i bezdroża niemieckiej literatury emigracyjnej na podstawie życia i twórczości Klausa i Eryki Mann”. Promotorem rozprawy był prof. zw. dr hab. Norbert Honsza, a dysertację recenzowali: prof. dr hab. Irena Prędota-Światłowska z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. dr hab. Lech Kolago z Uniwersytetu Warszawskiego. Dysertacja została opublikowana w 2008 r. w Wydawnictwie PWSZ w Raciborzu pod tym samym tytułem.

W 2015 r. został wybrany na funkcję Prorektora ds. dydaktyki i studentów Uczelni. Funkcję tę sprawował do 30.09.2019 r.

DOŚWIADCZENIE W ZARZĄDZANIU UCZELNIĄ

Jako prorektor zdobył doświadczenie w zarządzaniu Uczelnią, podejmując bieżące decyzje operacyjne i współdecydując o strategii rozwoju Uczelni. Prowadził i koordynował na bieżąco prace Instytutów oraz innych jednostek organizacyjnych w zakresie procesu dydaktycznego, co zapewniło uzyskanie pozytywnych ocen „w pełni” podczas wizytacji na kierunku „edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”, „automatyka i robotyka”, „bezpieczeństwo państwa”, „wychowanie fizyczne”, „architektura”. Brał także czynny udział w pracach nad utworzeniem nowych kierunków studiów. Miedzy innymi, dzięki jego staraniom, Uczelnia otrzymała uprawnienia do prowadzenia następujących nowych kierunków studiów: „pielęgniarstwo”, „zarządzanie i inżynieria produkcji”, „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”, jednolite studia magisterskie. Poza kierunkami Uczelnia utworzyła kilka nowych specjalności, w wyniku czego dopasowano ofertę kształcenia do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego.

USTAWA 2.0 – PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM I NAUCE

Od lipca 2018 r. jako Prorektor aktywnie działał przy wdrożeniu Ustawy 2.0 – Konstytucji dla Nauki wraz z towarzyszącymi jej przepisami wykonawczymi. Pracował jako Przewodniczący Komisji Statutowej, Przewodniczący Zespołu ds. opracowania i nowelizacji Regulaminu Studiów, nadzorował i weryfikował nowelizację Regulaminu stypendiów, Regulaminu studenckich praktyk zawodowych, Regulamin weryfikacji prac dyplomowych jednolitym systemem antyplagiatowym (JSA) oraz Regulamin archiwizacji prac dyplomowych w ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych (ORPPD), a także Regulamin potwierdzania efektów uczenia się.

Przewodniczył także Uczelnianemu Zespołowi Zapewnienia Jakości Kształcenia w Uczelni. Opracował II wydanie Uczelnianej Księgi Jakości Kształcenia, w którym znowelizowano, ujednolicono i zaktualizowano istniejące zapisy i procesy, a także wprowadzono nowe normy i procedury, zgłaszane przez jednostki organizacyjne Uczelni czy członków Uczelnianego Zespołu Zapewnienia Jakości Kształcenia. Jako prorektor nadzorował proces tworzenia Instytutowych Zespołów Zapewnienia Jakości Kształcenia, dbając o właściwe parytety w składach osobowych, akceptując lub modyfikując propozycje dyrektorów Instytutów.

Poprawność i aktualność systemu zapewnienia jakości kształcenia w PWSZ w Raciborzu potwierdziły wszystkie kontrole PKA, system ten otrzymał w każdym przypadku najwyższą ocenę – „w pełni”.

KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE W ZARZĄDZANIU PROJEKTAMI

Dr Strózik ukończył międzynarodowo akredytowane szkolenia w zakresie zarządzania projektami i zdobył certyfikaty „PRINCE2® Foundation” i „PRINCE2® Practitioner” w zakresie zarządzania projektami, a także certyfikat ukończenia warsztatów w zakresie LEAN Management.

Od października 2018 r. jest studentem programu: „Master of Business Administration – Zarządzanie w biznesie międzynarodowym” realizowanym w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, którego partnerem merytorycznym jest Franklin University w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Obrona pracy planowana była w czerwcu 2020 r., ale z powodu pandemii została przesunięta na październik. Rozprawa jest poświęcona zarządzaniu uczelnią pod rządami Ustawy 2.0, a także działaniu władz uczelni w nowej sytuacji w czasie pandemii i postpandemii.

PILOTAŻOWY PROGRAM PRAKTYK

Poza urzędem prorektora dr Strózik nadzorował projekt „Pilotażowy Program Praktyk w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”. Projekt ten testował możliwości i metody lepszej integracji rynku pracy z ofertą edukacyjną Uczelni. W ramach projektu studenci mieli możliwość odbywania dobrze płatnych praktyk zawodowych w wybranym przez siebie podmiocie gospodarczym z otoczenia Uczelni.

Autor: RTK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.