Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
COViD-19. Od dziś, 25 lipca, zmiana zasad dystansu społecznego
Dotyczy to wydarzeń sportowych na stadionach oraz imprez kulturalno-rozrywkowych w plenerze.
MKiDN: od soboty zmieniają się zasady dot. dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych
Od soboty 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych - poinformowało w piątek MKiDN. Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć m.in. w wydarzeniach organizowanych na stadionach.
W przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. zmieniającym rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, "od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki".
Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć w imprezach organizowanych w obiektach sportowych na wolnym powietrzu (m.in. na otwartych lub półotwartych stadionach, z miejscami siedzącymi lub bez). Obowiązująca dotychczas zasada udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni zostanie zastąpiona regułą udostępnienia do 50 proc. liczby miejsc (uczestnicy będą zajmować co drugie miejsce, w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc o 0,5 m zmniejszono odległość, jaka musi być zachowana między widzami. Obecnie dystans ten wynosi 1,5 m. Uczestnicy imprez są wciąż zobowiązani do zakrywania ust i nosów.
Organizatorzy wydarzeń w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych - tak jak do tej pory - będą mogli udostępniać maksymalnie 50 proc. liczby miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc odległość między widzami lub słuchaczami będzie musiała wynosić 1,5 m. Wciąż obowiązuje zasada zakrywania nosów i ust przez uczestników wydarzeń.
W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca obowiązują zasady zapewnienia co najmniej 5 m kw. na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.
MKiDN przypomniało również, że obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. (PAP) Daria Porycka dap/ aszw/
Zwiększenie liczby kibiców na obiektach sportowych potwierdzone rozporządzeniem
Kibice na obiektach sportowych, m.in. stadionach piłkarskich i żużlowych, będą mogli zajmować do 50 procent ich pojemności. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.
Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, że z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe mogły być maksymalnie wypełnione w 25 procentach ich pojemności. W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca "zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Zgodnie z przedstawionym tydzień wcześniej projektem rozporządzenia, m.in. podwyższono limit publiczności na obiektach sportowych z 25 do 50 procent.
Według jednego ze stosownych punktów, "na stadionach i boiskach (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności".
Rozporządzenie wprowadza zapis, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym - z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób - może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się bezpośrednio obsługą wydarzenia.
Na obiektach sportowych - tak aby "w zajęciach lub wydarzeniach sportowych zostało udostępnione publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności". Natomiast na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi – bez udziału publiczności.
Na basenach zostało udostępnione publiczności "co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności". (PAP) bia/ cegl/
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Roboty najnowszej generacji trafią do Eko-Okien
Kornickie Eko-Okna będą pierwszą firmą w Polsce korzystającą z tych nowoczesnych urządzeń - informuje forumbranzowe.com.
Więcej »Od 15 marca ścieżka rowerowa na Ostrogu będzie przejezdna
Dobra informacja dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa na wałach na Ostrogu na wysokości żwirowni będzie znowu przejezdna od połowy marca.
Więcej »Ambulans pod bankiem zmylił strażaków
Krótko po godzinie 11.00 dwa zastępy straży pożarnej zostały zadysponowane do otwarcia mieszkania przy ulicy Mickiewicza. Pomocy wymagała osoba chora na COVID-19.
Więcej »Szczury jak koty w centrum Raciborza
- Może ktoś się zajmie problemem ul. Głowackiego. Strach otworzyć okno. Szczury wielkie jak koty!!! - alarmuje nasza Czytelniczka. Do wiadomości przesłanej na redakcyjną skrzynkę dołączyła filmik.
Więcej »Sprzedaż Eko-Okien w 2020 r. zaskoczyła rynek
- Taki wynik to absolutny rekord wśród polskich producentów stolarki - donosi Forum Branżowe.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |