Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lipca 202008:38

W Czechach nakaz noszenia maseczek już tylko lokalnie

W Czechach nakaz noszenia maseczek już tylko lokalnie  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Na większości terytorium Czech od środy nie ma obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem szpitali, metra w Pradze, zamkniętych pomieszczeń na Śląsku i obszaru lokalnych ognisk zakażeń koronawirusem. Po dwóch tygodniach epidemiolodzy ocenią skutki odejścia od ograniczeń. 

Obowiązek noszenia maseczek lub innych form zasłaniania nosa i ust obowiązywał od trzech i pół miesiąca. W środę ustała powinność noszenia maseczek, ale z pewnymi wyjątkami, które związane są z lokalnie istniejącymi ogniskami zakażeń nowym koronawirusem. Najpoważniejsza sytuacja epidemiczna jest w powiatach karwińskim i frydecko-misteckim na Zaolziu. Tam też obowiązują najdalej idące ograniczenia, zgodnie z którymi maseczki nadal trzeba nosić w pomieszczeniach zamkniętych.

Kolejnym wyjątkiem w ogólnokrajowych decyzjach jest Praga, gdzie od środy maseczki lub inna ochrona nosa i ust obwiązują tylko w metrze. W innych środkach komunikacji miejskiej maseczki nie są konieczne, ale władze miasta apelują, by z nich nie rezygnować. Takie apele i instrukcje, jak przestrzegać zaleceń, obecne są na lotnisku im. Vaclava Havla w Pradze.

W galeriach handlowych maseczki także nie są obowiązujące. Przy wejściu do takich obiektów, nie widać już plakatów informujących o konieczności zakładania maseczek i zachowywania odstępów, ale nadal są dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk. Zniknęli specjalnie wyznaczeni pracownicy ochrony, którzy dotąd zwracali uwagę klientom na obowiązek noszenia maseczek. Część mieszkańców Pragi i osób odwiedzających stolicę mimo wycofania bowiązku zasłaniania ust i nosa nadal zakładało maseczki. Robili to w większości starsi, ale nie brakowało także osób młodych.

Środa jest także pierwszym dniem, w którym zniesiono obowiązek zamykania lokali gastronomicznych ogodz. 23. Tym samym 1 lipca zwykłą działalność wznawiają dyskoteki i kluby nocne. Liberalizacja nie dotyczy Śląska. Ministerstwo zdrowia przygotowało mapę obrazującą poszczególne regiony kraju i istniejące tam zagrożenie epidemiczne. Skala od 1 do 10 kończy się na najwyższym zagrożeniu, na które m.in. mają wskazywać rosnące przypadki hospitalizacji. Część kraju (województwa) morawsko-śląskiego ma aktualnie poziom 7, który określono mianem „ryzyka zakażeń wewnątrz społeczności”.

We wtorek przybyło 149 zakażonych nowym koronawirusem. Na Śląsku 37. Łącznie w Czechach od początku pandemii zanotowano 11 960 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 349 osób. W szpitalach jest 130 osób.


Autor: Z Pragi Piotr Górecki (PAP) ptg/ kar/, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.