Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 czerwca 202010:48

Jak wybudować dom bez stresu?

Jak wybudować dom bez stresu? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Budowa domu jest niewątpliwie przedsięwzięciem stresującym. Nawet jeżeli korzystamy z usług sprawdzonych wykonawców i dysponujemy przemyślanym projektem, zamieszania nie sposób uniknąć. Można je jednak zminimalizować, jeśli odpowiednio przygotujemy się do całego procesu. Kluczem do sukcesu jest wcześniej stworzony plan, uwzględniający wszystkie etapy powstawania wymarzonego domu. Jest ich kilka i nie zmieniają się, niezależnie, czy planujemy budynek tradycyjny, czy maksymalnie nowoczesny. Na co trzeba się przygotować w toku inwestycji? 

  1. Formalności, czyli zaplanowana budowa od A do Z
  2. Początki
  3. Stan surowy
  4. Prace wykończeniowe
  5. Szczęśliwy koniec

Na każdym z tych etapów można także szacować koszt poszczególnych faz działania. Będzie to pomocne zwłaszcza, jeśli zamierzamy inwestycję rozłożyć w czasie.

Formalności, czyli zaplanowana budowa od A do Z

Początek to organizacja formalności oraz działania przygotowawcze, dzięki którym budowa domu od A do Z przebiegnie sprawnie. Na wstępie należy zgromadzić wszystkie dokumenty, pozwolenia i zgody. Określa się także specyfikę przyszłego budynku. Indywidualny projekt jest droższy i bardziej pracochłonny, można jednak zastosować tu indywidualne preferencje. W przypadku projektów gotowych zyskujemy na czasie i korzystamy ze sprawdzonych i uniwersalnych rozwiązań. Do wniosku o pozwolenie na budowę, oprócz projektu, niezbędny będzie szereg dokumentów pomocniczych. Całość składa się w Starostwie Powiatowym, a następnie oczekuje na odpowiedź. Ustawowo jest to 65 dni od złożenia dokumentów, a decyzja prawomocna staje się po dwóch tygodniach.

Początki

Start prac to przygotowanie działki budowlanej, podłączenie wody i kanalizacji. Kolejnymi krokami są: wyrównanie terenu oraz zdjęcie warstwy ziemi roślinnej pod przyszłe fundamenty i posadzkę. Później pozostaje tylko ogrodzenie placu budowy i wytyczenie fundamentów. W kolejnych krokach powstają wszystkie niezbędne elementy domu: od wylania betonu po stworzenie ślepej posadzki. Dokładny zakres prac oraz ich koszt przygotowuje firma budowlana, która ma zająć się zleceniem.

Stan surowy

Stan surowy podzielić można na stan otwarty i zamknięty. Ten pierwszy osiąga się poprzez przeprowadzenie niezbędnych robót murarskich, czyli zrobienie ścian nośnych i działowych, osadzenie nadproży, zrobienie kominów i wentylacji. Wykonuje się także strop oraz dach. Do stanu surowego zamkniętego niezbędne są także instalacje elektryczne, sanitarne, gazowe, wykonanie posadzek właściwych i wewnętrznych tynków. Dociepla się elewację i montuje balustrady, parapety zewnętrzne i okna.
Budowę domu w takim stanie pozostawia się na kilka miesięcy, dzięki czemu całość może odparować i przeschnąć. Dotrwanie do tego etapu najczęściej pochłania około 75% całkowitego budżetu inwestycji. Dodatkowo można jeszcze wykonać ogrodzenie, furtkę i bramę wjazdową.

Prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe tak naprawdę pozostawiają dom gotowym do meblowania. Na tym etapie dociepla się strych, instaluje ogrzewanie, gniazdka elektryczne i lampy. Montowane są również urządzenia grzewcze, parapety wewnętrzne, drzwi. Szpachluje się i maluje ściany, wykańcza kuchnię i łazienki, a w pozostałych pomieszczeniach kładzie posadzki, parkiety i płytki.

Szczęśliwy koniec

Bez mebli też można mieszkać, z nimi jednak jest znacznie przyjemniej. Zanim jednak zaczniemy ustawiać wszystkie sprzęty, należy zakończyć formalności. Do Starostwa Powiatowego zgłosić trzeba zawiadomienie o zakończeniu budowy, dołączając dziennik budowy, inwentaryzację geodezyjną, kopię świadectwa energetycznego oraz dokumentację odbioru przyłączy. Kierownik budowy składa także oświadczenie o zgodności domu z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami.

Autor: materiał partnerski, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.