Czy za brak maseczki w samochodzie grozi teraz mandat?

Od kilku dni nie brakuje doniesień, że czwarty etap luzowania nie zmienił nic w kwestii przepisów dotyczących pojazdów i kierowców. Czy trzeba mieć w samochodzie maseczkę?
Te przepisy obowiązują zaś od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania i nakładają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Od soboty obowiązek ten nie dotyczy otwartej przestrzeni, ale pod warunkiem zachowania 2 m odstępu od innych. Dotyczy natomiast nadal pojazdów osobowych, chyba, że podróżujemy samotnie, z osobami, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym, z dzieckiem do 4 roku życia lub jeśli jest to niewskazane ze względu na stan zdrowia, zaburzenia, niepełnosprawność lub niesamodzielność (nie jest wymagane orzeczenie ani zaświadczenie).
Osoba - dodajmy - ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie: 1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania w celu ustalenia jej tożsamości 2) lub innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby. To sytuacje, które mogą mieć miejsce w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych przez policjantów. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł, grzywna do 5 tys. zł lub nawet kara administracyjna za nieprzestrzeganie zaleceń służb sanitarnych w wysokości do 30 tys. zł.
Trzeba jednak pamiętać, że przepis mówi o "zakrywaniu usta i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki", a zatem sankcje grożą w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie spełnić tego obowiązku. Posiadanie maseczki nie jest więc konieczne. Trzeba jednak posiadać chustę lub np. szal.







![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)








![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)




![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)


![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)

























Komentarze (0)
Dodaj komentarz