Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Raciborski korytarz życia. Spór radnego Klimy z wojewodą
Radny Piotr Klima jako jedyny z rozmówców wdał się dziś w spór z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem w kwestii czasu dojazdu pacjentów z powiatu raciborskiego do sąsiednich szpitali.
Przekwalifikowanie lecznicy przy Gamowskiej na jednoimienną sprawiło, że mieszkańcy naszego powiatu muszą szukać pomocy w sąsiednich miastach. Działa co prawda stacja pogotowia ratunkowego, ale karetki wożą pacjentów tam, gdzie jest miejsce. Dystans do Rybnika czy Wodzisławia Śląskiego to około 20 km. Nie działa też Raciborskie Centrum Medyczne, interweniujące dotąd w przypadkach kardiologicznych.
- Nigdy tego nie zrozumiemy, że zapomniano w Raciborzu o pacjentach codziennych, a nie tylko z koronawirusem - mówił w telekonferencji z wojewodą radny Piotr Klima. Dodał, że raciborzanie nie są mile widziani w sąsiednich miastach, bo "zajmują lekarzom czas i miejsce". - W całej Polsce dostęp jest niesłychanie utrudniony - ripostował wojewoda, dodając, że są regiony w sytuacji "niewyobrażalnie trudnej", gdzie na jednoimienny został przekształcony jedyny szpital w promieniu 50 km. Radny nie ustępował, oznajmiając, że czas dojazdu do szpitala to dziś z powiatu raciborskiego około godzina, a po zamknięciu drogi Racibórz-Rybnik nawet 1,5 godziny. Wielu pacjentów - jak dodał Piotr Klima - umrze, bo nie dojadą na czas w przypadku zawału, wypadku czy udaru. - Umrze wiele osób przez tę decyzję - podkreślił radny.
- To jest sytuacja stawiania nas, całego społeczeństwa, w takiej sytuacji, że ktoś odpowiada za tragedię, ludzkie życie w sposób nieodpowiedzialny. Decyzje na poziomie tworzenia szpitali jednoimiennych były tworzone na poziomie decyzji odpowiedzialnych za całą Polskę. Nie wyobrażam sobie mówienia w kategoriach, że ktoś nie dojedzie albo dojedzie. Nie znam statystyk jeśli chodzi o czasy dojazdów do szpitali. Na pewno nie jest to 1,5 godziny - przekonywał wojewoda. - Ja takiego przypadku z Raciborza nie znam - dodał, przypominając, że jest też lotnicze pogotowie ratunkowe i wiele innych miejsc, gdzie czas dojazdu też jest dłuższy. Podał przykład aglomeracji katowickiej. Tam, mimo krótszych dystansów, utrudnieniem jest wysoki stopień urbanizacji i zagęszczenie ruchu. Podkreślił, że jeszcze przez miesiąc należy być skoncentrowanym na obserwacji krzywej zachorowań, a jeśli nie będzie gorzej, to można się zastanowić nad rekonstruowaniem służby zdrowia.
- Nie możemy się z tym zgodzić. W Katowicach tak jest, w Raciborzu było inaczej - skwitował radny Klima.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Ruszyła produkcja e-busa zaprojektowanego przez Rafako
Firma ARP e-Vehicles uruchomiła wytwarzanie polskiego autobusu elektrycznego w fabryce w Solcu Kujawskim. - Początkowo produkcja będzie możliwa na poziomie kilkudziesięciu sztuk rocznie - oznajmił Michał Maćkowiak, wiceprezes ARP e-Vehicles. Pojazd zaliczył już wcześniej jazdy testowe w wybranych polskich miastach.
Więcej »Opublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia
W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19.
Więcej »Firma Hermon z Raciborza zatrudni osoby do pracy do obsługi i pakowania przesyłek
Szukasz pracy lub chcesz zmienić dotychczasową? Zobacz co oferuje firma Hermon, poniżej szczegóły oferty oraz opis stanowiska.
Więcej »Sąd zatwierdził układ Rafako. Senator Gawęda pyta o spółkę wicepremiera Sasina
Rafako poinformowało dziś, że otrzymało z gliwickiego sądu informację o wydaniu postanowienia o zatwierdzeniu układu w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Postanowienie jest nieprawomocne.
Więcej »COVID-19. Raport dla Śląska i powiatu [14.01.2021]
9 436 nowych zakażeń w Polsce, 727 na Śląsku i 21 w powiecie raciborskim. Czwartkowy raport dotyczący koronawirusa. W ciągu doby wykonano ponad 78,7 tys. testów.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |