Groby Pańskie w raciborskich parafiach [FOTO]
![Groby Pańskie w raciborskich parafiach [FOTO] Groby Pańskie w raciborskich parafiach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
- Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny - zmiłuj się nad nami! Od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie!- dobrze znana wszystkim wiernym suplikacja zabrzmiała dziś szczególnie wymownie w pustych kościołach ziemi raciborskiej. W galerii zobaczycie zdjęcia Grobów Pańskich w parafiach Raciborza oraz Krzyżanowic i Tworkowa.
- Wielki Piątek niech będzie dniem ciszy. To dzień postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii. Warto w tym dniu znaleźć czas, aby przed krzyżem przeprowadzić rachunek sumienia, tym bardziej, że nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnej spowiedzi. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Modlitwę przy stacjach może podać każdy z domowników, mówiąc o co prosi Pana - napisał w liście metropolita górnośląski, abp Wiktor Skworc. - Nie urządzamy Bożego Grobu i adoracji Krzyża. Zachęcamy wiernych do adoracji Krzyża w swoich mieszkaniach - napisał w zarządzeniu odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej.
- Roztropnemu rozeznaniu proboszczów i rektorów kościołów powierzam kwestię budowania Bożego Grobu i urządzania adoracji przy nim. Tam, gdzie Boży Grób zostanie zbudowany, nie zezwala się na adorację przy nim w Wielki Piątek bezpośrednio po zakończeniu obrzędów, za wyjątkiem wspólnot zakonnych i zrównanych z nimi - napisał w dekrecie o przebiegu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Diecezji Opolskiej biskup opolski Andrzej Czaja. Podlegają mu parafie w Raciborzu (z wyjątkiem Brzezia) oraz w gminach Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie. Grób w najstarszym kościele powiatu - w świątyni farnej WNMP w Raciborzu tym razem stanął przy ołtarzu z cudowną ikoną jasnogórską w Kaplicy Polskiej, a nie jak dotąd w kościele pw. św. Jakuba. Jutro od godz. 9.00 możliwa tu będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W kościele może przebywać maksymalnie pięciu wiernych.
- Liturgię Męki Pańskiej należy sprawować we wszystkich kościołach parafialnych Diecezji Gliwickiej bez udziału wiernych. Podczas adoracji krzyża nie należy oddawać mu czci przez ucałowanie, a jedynie przez przyklęknięcie. Z uwagi na zaistniałe okoliczności, nakazuje się w Liturgii Męki Pańskiej opuszczenie procesji z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu. Tym samym nie ma konieczności jego wznoszenia. W związku z tym nie jest także dozwolona adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz indywidualna adoracja Krzyża w kościele - zarządził biskup gliwicki Jan Kopiec. Dotyczy to parafii w gminach Nędza i Kuźnia Raciborska.
Grób Boży w kościele farnym
Kościół NSPJ (fot. FB/NSPJ)
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu
Liturgia Męki Pańskiej w kościele NSPJ w Raciborzu
Liturgia Męki Pańskiej w kościele Matki Bożej w Raciborzu
Liturgia Męki Pańskiej na Ostrogu
Liturgia Męki Pańskiej w kościele na Starej Wsi
Grób Pański w Raciborzu Płoni
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.