Szpital w Raciborzu w całości przekształcony w zakaźny

Dziś od rana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwały ustalenia w tej sprawie. Racibórz jest jedną z 19 lokalizacji w Polsce. Obecnie na różnych oddziałach leczonych jest tu w sumie około 200 pacjentów, którzy stopniowo będą przewożeni do innych placówek. W jednostce WOT w Kuźni Raciborskiej - to informacja jeszcze nieoficjalna - ma się odbywać kwarantanna ujawnionych na przejściach granicznych osób z podejrzeniem infekcji koronawirusem.
Szef resortu zdrowia około południa poinformował, że organizowana jest obecnie sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. Jak zaznaczył, podczas środowej wideokonferencji z wojewodami, została im przekazana decyzja o tym, że w Polsce ma zostać przekształconych 19 szpitali, które będą mogły hospitalizować zakażonych koronawirusem.
Wojewoda śląski już wczoraj wytypował Racibórz. W naradzie w Katowicach dziś od rana uczestniczyli starosta Grzegorz Swoboda, prezydent Dariusz Polowy oraz dyrektor Ryszard Rudnik. Władze samorządowe - w związku ze specustawą - nie miały wpływu na podjęte decyzje, mimo tego, iż powiat jest organem założycielski szpitala.
Jak powiedział minister, szpitale zakaźne będą finansowane przez NFZ, "choćby stały puste". - Nie ma tutaj obaw, jeśli chodzi o straty finansowe, proszę w spokoju pracować. Finanse schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest przygotowanie do wzrostu zachorowań - tłumaczył.
Obecnie na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu, w odrębnym budynku, przebywa pięcioro pacjentów zakażonych koronawirusem. Stan czterech z nich jest dobry; jedna pacjentka jest w stanie poważnym. Wszyscy zakażeni to mieszkańcy Rybnika.
Teraz do leczenia chorych na COViD-19 zostanie przeznaczony cały kompleks przy Gamowskiej.
Całą akcję będzie nadzorował wojewoda śląski. Wkrótce ukażą się komunikaty dotyczące przenosin chorych, funkcjonowania poradni specjalistycznych oraz całodobowej opieki dla mieszkańców powiatu raciborskiego.
- Te szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem. W każdym województwie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, tam, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział minister. Jak zaznaczył, taki szpital ma też możliwość leczenia chorych na różne inne schorzenia. - Pacjenci wymagają działań różnych, choćby mogą mieć urazy i złamania. Musi być tam sala operacyjna i sala zabiegowa - wyjaśnił. Jak dodał, takie takie szpitale mają obowiązek zabezpieczyć miejsca, izby i sale porodowe dla zarażonych kobiet w ciąży.
Szumowski zaznaczył, że w każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany