Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Program Kolej+ szansą na reaktywację linii z Raciborza do Głubczyc [FOTO]
Dziś w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbył się briefing prasowy Ministra Środowiska Michała Wosia oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego z udziałem prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela i śląskich samorządowców. Tematem spotkania było przywrócenie ruchu kolejowego na trasie Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie.
Pierwszy głos zabrał wiceprezydent Michał Fita. - Odnowienie tego połączenia, to temat, który przewija się w lokalnym środowisku już od dawna. Nam bardzo zależy, by powrót połączenia się uskutecznił. Chciałem prosić prezesa PKP PLK o powiedzenie, jak można wcielić w życie podpisane przez nas porozumienie.
- Chciałbym przypomnieć, że na obszarze, na którym się obecnie znajdujemy, w ostatnich latach ograniczono ruch kolejowy na odcinku około 500 km. Jak widać program Kolej+ dotyczy w większości właśnie tego regionu. W programie znalazło się ponad 6 mld złotych. Swe środki wyłożyć będą jednak musiały także samorządy. Program jest adresowany do miejscowości, gdzie mieszka ponad 10 tys. mieszkańców. W Raciborzu jest ich więc zdecydowanie więcej. Już w najbliższym czasie ruszy nabór, w którym samorządy będą miały czas na złożenie wstępnego wniosku. Na podstawie złożonych wniosków, PKP PLK stworzą listę, na której znajdą się zainteresowane samorządy. Główna rolę odgrywać będą jakość i opłacalność wniosku. Na przełomie czerwca i lipca samorządy zostaną powiadomione o wynikach kwalifikacji. Od tego czasu będą miały dwanaście miesięcy na przygotowanie wniosku wraz ze źródłem finansowania. Zakładamy, że ewentualna budowa rozpocznie się w roku 2022. Cały projekt ma trwać do roku 2028. Mamy nadzieję, że obszarów zakwalifikowanych do programu będzie bardzo wiele. Zachęcam wszystkich do aplikowania - stwierdził prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
W odpowiedzi na słowa prezesa PKP PLK Michał Fita zwrócił uwagę na podpisane niedawno porozumienie mające na celu wspólną walkę o przywrócenie połączenia z Głubczycami i Racławicami Śląskimi. - Miło mi, że spotykamy się dziś w Raciborzu, by dyskutować o tym ważnym dla regionu temacie. Jestem posłem tej ziemi, z kolei Janusz Kowalski jest posłem ziemi opolskiej. Program ten zapowiadaliśmy już dawno, a teraz stosowna ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Naszą ambicja jest wzmocnienie gospodarki poprzez walkę z wykluczeniem kolejowym. Z mojej perspektywy jest to bardzo ekologiczny środek transportu w związku z tym walczymy o reaktywację. Cieszyć może obecność "szefa wszystkich torów w Polsce". Cieszę się że udało się zmienić postępowanie. Przez lata wszyscy mówili, ale nie było konkretów. Nie podejmujemy dziś jednak decyzji o tym, że linia powstanie. Zrobimy jednak wszystko, by zakasać rękawy i reaktywować linie. Chcę dziś podziękować za ten pierwszy krok i obiecać ze jako rząd będziemy robić wszystko by ta niezwykle ważna linia kolejowa powstała - powiedział minister Michał Woś.
Głos zabrał także Janusz Kowalski. - Cieszę się że podjęliście te działania i zawarliście to porozumienie. Zwracam tutaj uwagę że wykluczenie kolejowe dotknęło w szczególności powiat głubczycki, który w ogóle nie ma osobowej komunikacji kolejowej. Porozumienie to może być zaczątkiem dla innych samorządów. Temu także ma służyć ustawa Kolej+. Jeśli pierwszy nabór zakończy się sukcesem, w co wierzę, nie wykluczone że w kolejnych latach znajdą się środki na inne linie. Chciałbym żeby wasz przykład poszedł w Polskę. Odtwarzanie linii kolejowych jest zadaniem trudnym, ale warto to robić. Niezależnie od opcji politycznej i partyjnej łatki. Najważniejsze byśmy działali razem i starali się odbudowywać infrastrukturę, która w ciągu ostatnich lat została zamknięta - stwierdził sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Prezes PKP PLK zapytany o model ruchu na reaktywowanych linach odparł, że już do tej pory przywrócono kolej w dwunastu miejscowościach. Wymienił w śród nich Busko Zdrój, Słupsk.
Czy wskrzeszenie tych linii jest naprawdę aż tak priorytetowe? Czy tylko pod względem środowiska czy także innych aspektów? - Rozwijanie kolei jest priorytetem nie tylko pod względem środowiska. Ważny jest także aspekt finansowy. Jest z pewnością tańsze od innych środków transportu - odparł Michał Woś.
- Co Racibórz zyska na ewentualnym przywróceniu? - Przez lata zwracaliśmy uwagę na Rybnik zapominając o tym, co łączy nas z województwem opolskim. Liczymy na to, że połączenie to wpłynie na poprawę sytuację ekonomiczną miast i gmin znajdujących się na linii, a w przyszłości da możliwość połączenia między innymi z Nysą - odparł wiceprezydent Fita.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
PGL Dom wystawia na sprzedaż działki w Raciborzu
Śląskie: niektórzy przedsiębiorcy deklarują otwarcie lokali mimo ograniczeń
Niektórzy przedsiębiorcy z woj. śląskiego deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. Musimy ratować to, co tworzyliśmy przez tyle lat – argumentują.
Więcej »Gospodarka odpadami. Prezydent obstaje przy swoim
Głowa miasta nadal będzie przekonywać radnych do jego propozycji wyjęcia z systemu nieruchomości niezamieszkałych. Dzięki temu, jak przekonuje ratusz, możliwe będzie uniknięcie deficytu. Swoje racje prezydent przedstawił wczoraj, 12.01., na konferencji prasowej.
Więcej »Firma Hermon z Raciborza zatrudni osoby do pracy do obsługi i pakowania przesyłek
Szukasz pracy lub chcesz zmienić dotychczasową? Zobacz co oferuje firma Hermon, poniżej szczegóły oferty oraz opis stanowiska.
Więcej »Magazyn śledczy TVP 1 o zanieczyszczaniu rzek, w tym w Raciborzu
Racibórz i Karpacz - w tych miastach pojawiła się ekipa Magazynu Śledczego Anity Gargas. Tematem jest zanieczyszczanie polskich rzek.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |