Choroby zakaźne w powiecie raciborskim. Raport Sanepidu

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Raciborzu przedstawiła doroczny raport.
- Najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi, pod względem liczbowym, w powiecie raciborskim w roku 2019 były: grypa i infekcje grypopodobne (mimo znacznego spadku o 67,71%), ospa wietrzna (bardzo wysoki wzrost zapadalności o +378,5%), zatrucia pokarmowe pałeczką Salmonella (+71,65%), biegunka i zapalenie żołądkowo – jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu (+33,33%), oraz borelioza (+51,9%) - czytamy w dokumencie.
W roku 2019 odnotowano nieznaczny spadek zapadalności zakażeń jelitowych o etiologii wirusowej oraz brak występowania ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych na terenie powiatu. Wzrost zgłoszeń zachorowań na poszczególne choroby zakaźne można wiązać z działaniami podejmowanymi na rzecz poprawy zgłaszalności przez laboratoria i placówki lecznicze, poprawą świadomości pacjentów, którzy często wykonują badania laboratoryjne na własny koszt. Nadal ważnym problemem pozostają pokąsania przez nieznane (wałęsające się bez opieki) zwierzęta, po których konieczne jest podejmowanie szczepień przeciw wściekliźnie.
W roku 2019 – 15 osób pokąsanych poddano szczepieniom przeciw wściekliźnie z powodu braku możliwości poddania zwierzęcia obserwacji weterynaryjnej. Ogółem podjęto 100 interwencji związanych ze zgłoszeniem pokąsań osób przez różne zwierzęta. W roku 2019 zaobserwowano wzrost zachorowań na różę, zakaźną, bakteryjną chorobę skóry wywołaną przez paciorkowce. Prawdopodobieństwo zachorowania na różę wzrasta wraz ze spadkiem odporności organizmu. Dotyczy to przede wszystkim osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, jak również osób, które są podatne na infekcje bakteryjne i wirusowe.
Pełny raport epidemiologiczny dostępny [tutaj]
Komentarze (0)
Dodaj komentarz