Z księgarskich półek. Ziemia raciborska w czasach I wojny światowej

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918. Ratibor und das Ratiborer Land während des Großen Krieges 1914-1918 - nowe opracowanie autorstwa Renaty i Piotra Sputów trafiło już na księgarskie półki. Pozycja dostępna jest w Sowie.
Liczące ponad 300 stron opracowanie drukowane w formacie B5, wydane również w języku niemieckim, zawiera w części tekstowej opis wydarzeń z czasów wielkiego światowego konfliktu, widzianych i przeżywanych z perspektywy Raciborza i jego mieszkańców. Miasto, wówczas w II Rzeszy, miało na swoim terenie liczne koszary, tysiące rekrutów z powiatu nie wróciło z frontu, a pozostali na miejscu mieszkańcy - po początkowej euforii - przeżywali niedostatki. Koniec I wojny światowej spowodował nie tylko upadek monarchii Hohenzollernów, ale doprowadził do odrodzenia II Rzeczpospolitej i Czechosłowacji, powstań śląskich i podziału dużego powiatu raciborskiego. Wojna była dla wielu szokiem. Nikt nie pamiętał, by kiedykolwiek odnotowano tyle ofiar w bezsensowej nieraz walce. Pamiątką po tamtych wydarzeniach są liczne pomniki ku czci ofiar, stawiane w raciborskich wsiach.
Wydanie książki było okazją do zaprezentowania w zwartej formie bogatej ikonografii z tamtego okresu, zarówno w rozdziale poświęconym raciborskiej korespondencji wojennej, jak również ilustracyjnym wykazie obiektów wojskowych na terenie Raciborza. Są też np. wiersze Eichendorffa w niemieckiej propagandzie wojennej, zdjęcia żołnierzy i ich umundurowanie. Prezentowane materiały pochodzą głównie z bogatych kolekcji Alfreda Otlika oraz Henryka Sowika.
Książka adresowana jest do miłośników ziemi raciborskiej, wyszła w niewielkim nakładzie 60 egz.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany