Na żeglownym szlaku od Raciborza przez Rybnik do Oświęcimia
Nie tylko droga Racibórz-Rybnik-Pszczyna, ale także w dalszej przyszłości Kanał Śląski, który ma brać swój początek poniżej naszego miasta - o tym dyskutowano w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
„Kanał Śląski i Droga Wodna Górnej Wisły – szanse i wyzwania” to temat konferencji, która odbywała się w Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Organizacja konferencji wpisuje się w cel priorytetowy województwa, jakim jest promocja potencjału głównych rzek województwa. W konferencji uczestniczył Michał Woś, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
„Powinniśmy rozmawiać o gospodarczym wykorzystaniu rzek i ich znaczeniu w kontekście promocyjnym i przyrodniczym. Województwo Śląskie wspiera działania, których celem jest aktywizacja żeglugi śródlądowej, to impuls rozwojowy i nowe szanse dla regionu. Kanał Śląski może stać się istotnym elementem integrującym południowe regiony Polski, co zwiększy atrakcyjność województwa i poprawi system transportowy” – mówił Michał Woś, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
W trakcie konferencji przedstawiono historię Kanału Śląskiego i Drogi Wodnej Górnej Wisły, a przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej omówił postępy w przygotowaniu Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Krakowskiej przedstawili ponadto uwarunkowania hydrologiczne i gospodarki wodnej dla funkcjonowania Kanału Śląskiego.
W drugiej części spotkania dyskutowano o Kanale Śląskim i Drodze Wodnej Górnej Wisły jako szansie rozwoju gospodarczego południowo-wschodniej Polski. Omówiono także hydrotechniczne uwarunkowania budowy i funkcjonowania obiektów wchodzących w ich skład. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego był jednym z organizatorów wydarzenia.
#slaskie.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz