Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lutego 201908:33

Konferencja poświęcona suszy już za nami

Konferencja poświęcona suszy już za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Konferencja poświęcona suszy zapisała się na kartach historii. Międzynarodowe wydarzenie podczas dwóch dni zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników. Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestników, wysoki poziom referatów jak i wypracowane już dziś wnioski - podkreśla Bogusław Berka, prezes firmy „Agromax” z Raciborza, pomysłodawca i współorganizator III Konferencji Naukowo – Technicznej pn. „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”, która odbyła się 20 i 21 lutego w Zakrzowie.

Dwa dni inspirujących spotkań, przydatnych informacji oraz ciekawych rozwiązań - tak w skrócie można podsumować III Konferencję Naukowo - Techniczną „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”. W Zakrzowie spotkali się zarówno praktycy jak i naukowcy z branży rolniczej, którzy wspólnie pochylili się nad problemem suszy.

Susza jest poważnym problemem i wyzwaniem ale po tym, co tutaj widzę wiem, że jesteśmy w stanie z tym realnie walczyć i temu przeciwdziałać. Po rozmowie z Ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim chciałbym przekazać Państwu pozdrowienia i życzyć owocnych obrad oraz zapewnić, że program dla rolnictwa będzie tym, który szuka najlepszych rozwiązań – zapewnił Senator RP Adam Gawęda.

Spotkanie zainicjowano referatem dr inż. Edyty Kruk podsumowującym działania realizowane po ostatniej konferencji poświęconej erozji wodnej, która odbyła się w 2015r. Organizatorzy wielokrotnie podkreślali znaczącą rolę, specjalnie powołanego na tę okoliczność, zespołu złożonego z wysokiej klasy fachowców. Dzięki temu możliwe jest wypracowywanie odpowiednich działań, które stopniowo wdrażane pomagają znaleźć rozwiązania na nurtujące rolników kwestie. Potwierdzeniem tych słów jest prowadzenie przez firmę „Agromax” wraz z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie badań opartych na wnioskach z poprzedniej konferencji.

Warto wspomnieć, że w Polsce gromadzimy jedynie 6% wody, która odpływa z obszaru naszego kraju. Potencjalnie mówi się, że moglibyśmy gromadzić nawet 15% tego odpływu. Dlatego podjęcie odpowiednich działań jest konieczne - Potrzebne są działania, które powinny być odpowiednio zaplanowane, zaprojektowane, zrealizowane i eksploatowane, gdyż tego problemu nie rozwiąże się z dnia na dzień. Dlatego trzeba podjąć bardzo stanowcze kroki, które pozwolą na realizację przedsięwzięć związanych z budową zbiorników wodnych w krótszym czasie – mówił prof. Krzysztof Ostrowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, współorganizator konferencji.

Podczas dwóch dni uczestnicy mogli wysłuchać łącznie 19 referatów wygłoszonych przez specjalistów oraz naukowców, którzy do tematu suszy podeszli wielowymiarowo. Kilka prelekcji dotyczyło szczegółowego omówienia problemu suszy w obliczu globalnych zmian klimatu. Sporo uwagi poświęcono na analizę jej skutków w rolnictwie  - z perspektywy ekonomicznej, gospodarczej i przyrodniczej. Ponadto uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej ogólnopolskiemu Systemowi Monitoringu Suszy oraz poznać systemowe i prawne rozwiązania wspomagające ograniczanie problemu. Nie zabrakło również przykładów przeciwdziałania suszy poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Warto dodać, że w konferencji, na zaproszenie organizatorów, udział wzięli także naukowcy ze Słowacji, którzy wzbogacili spotkanie o doświadczenia z własnych regionów. Tym samym inicjatywa zyskała rangę międzynarodowej.

Niezbędnym elementem spotkana były wnioski, które opracowywał powołany specjalnie na tę okoliczność zespół. Podczas podsumowania zostały one zaprezentowane szerokiemu gronu rolników – Jak można było to wyraźnie odczuć przekrój tematów, które dotyczyły suszy był bardzo szeroki. Susza to nie tylko brak opadów ale także zasoby wodne w glebie, działania jakie mogą podjąć rolnicy w celu oszczędnego użytkowania wody ale również kroki, które należy zapoczątkować na szczeblu rządowym i samorządowym w celu podjęcia budowy inwestycji umożliwiającej gromadzenie wody. Jak wykazano sumy roczne opadów w naszym kraju nie zmieniają się a jedynie ich rozkład w czasie – powiedział prof. Krzysztof Ostrowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Trzeba problem wody zacząć traktować bardzo poważnie, bo ona okazuje się najważniejszym czynnikiem, a za chwilę może stać się towarem deficytowym i przez to bezcennym. Niektórzy nie dostrzegali ogromu tego problemu a jak widać konferencja była działaniem trafionym i  spełniła swoje zadanie – podsumował prezes firmy „Agromax”, Bogusław Berka.

Dwudniową konferencję honorowym patronatem objęli: Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski i Małopolski, Marszałkowie województw: śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego a także Starosta Powiatu Raciborskiego oraz Prezes Zarządu „Agromax” i Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Pierwszy dzień konferencji uświetnił występ wokalistki Adrianny Górki wraz z zespołem.

Iwona Cybulska, fot. Aleksandra Dik

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.