Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lutego 201914:50

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - oczyszczalnia ze złożem biologicznym - jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - oczyszczalnia ze złożem biologicznym - jak działa? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Najczęściej spotykane są oczyszczalnie pracujące w technologii osadu czynnego, złoża biologicznego oraz hybrydowy wykorzystujące jednocześnie obie technologie. Poniżej opisana została budowa i zasada działania oczyszczalni pracującej w technologii złoża biologicznego.

Budowa i zasada działania przydomowej oczyszczalni ze złożem biologicznym 

W oczyszczalniach ze złożem biologicznym rozkład zanieczyszczeń organicznych zawartych w ściekach następuje w wyniku tlenowego rozkładu. W budowie oczyszczalni ze złożem wyróżniamy osadnik wstępny, bioreaktor ze złożem oraz osadnik wtórny. W pierwszej kolejności ścieki wpływają do osadnika wstępnego, gdzie następuje proces oczyszczania mechanicznego w wyniku którego następuje redukcja zawiesiny. Zanieczyszczenia stałe cięższe w wyniku sedymentacji opadają na dno tworząc osad, natomiast lżejsze wypływają na powierzchnię. Podczyszczone ścieki, pozbawione frakcji stałe przepływają do strefy biologicznego oczyszczania ścieków na złożach biologicznych. Zasadniczym elementem oczyszczalni ze złożem biologicznym jest materiał na którym osadza się błona biologiczna.  Zazwyczaj są to kształtki wykonane z materiału sztucznego, tarcze. Oczyszczanie ścieków przy wykorzystaniu złóż biologicznych  zachodzi w dwóch etapach. W pierwszej kolejności zanieczyszczenia organiczne obecne w ściekach są pochłaniane na powierzchni błony biologicznej. Następnie mikroorganizmy zasiedlające błonę, wykorzystują zanieczyszczenia organiczne jako pokarm. W wyniku przepływu ścieków po błonie biologicznej następuje odrywanie jej nadmiaru. Dlatego ostatnim etapem jest oddzielenie kawałków błony od oczyszczonych ścieków. Proces klarowania się ścieków zazwyczaj zachodzi w osadniku wtórnym.

Rodzaje oczyszczalni ze złożem biologicznym

Złoża biologiczne dzieli się na takie z wypełnieniem stałym i ruchomym. Wśród oczyszczalni ze złożem biologicznym stałym wyróżnia się:

- złoża zraszane, gdzie ścieki są rozdeszczowywane na powierzchni błony biologicznej,

- złoża zanurzone, gdzie złożę biologiczne jest na stałe umieszczone pod ściekami. Tlen do złoża jest dostarczany za pomocą dyfuzorów znajdujących się pod złożem,

- złoża zalewowe, które okresowo są zalewane wstępnie podczyszczonymi ściekami na kilka godzin. Obecnie technologia ta jest praktycznie niestosowana.

Oczyszczalnie  ścieków ze złożem ruchomym wykorzystują:

- złoża obrotowe, inaczej zwane tarczowymi. Tarcze częściowo są zanurzone i umieszczone na wale obracającym się w wyniku napędzania silnikiem elektrycznym. Ruch obrotowy powoduje okresowe wynurzanie złoża ze ścieków w wyniku czego dostarczany jest tlen atmosferyczny. Technologia ta pociąga za sobą wysokie koszta naprawy w wyniku awarii silnika.

- złoża zawieszone, gdzie błona biologiczna tworzy się na kształtkach z tworzywa sztucznego, krążących w objętości bioreaktora. Ruch kształtek wymuszany jest przez sprzężone powietrze lub mieszadło.

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym słyną ze swej odporności na nierównomierny dopływ i skład ścieków, co jest szczególnie ważne w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków pracujących w trudnych warunkach. Obecnie wiele przydomowych oczyszczalni ścieków oprócz technologii złoża biologicznego wykorzystuje jednocześnie technologię osadu czynnego. Są to tak zwane hybrydowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Umożliwia to zwiększenie koncentracji mikroorganizmów, co z przekłada się szybsze usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków oraz wysokie parametry oczyszczania ścieków. Dlatego urządzenia wykorzystujące złoże biologiczne i osad czynny charakteryzują się wysoką efektywnością i stabilną pracą nawet w trudnych warunkach pracy, które są charakterystyczne dla przydomowych oczyszczalni ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii hybrydowej oferuje firma Traidenis-Pol.  Urządzenia noszą nazwę NV, ich dodatkową zaletą oprócz zastosowanej hybrydowej technologii jest 20-letnia gwarancja.

Autor: materiały zewnętrzne,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.