Drengowie chcą budować w Raciborzu gród

Drengowie znad Górnej Odry, czyli stowarzyszenie miłośników średniowiecznych sztuk walki zapraszają do swoich szeregów. – Za nami znakomite Lofoty w Skandynawii i liczne imprezy średniowieczne w Polsce. Przed nami wiele żywych lekcji historii - zapewniają.
Przemek Śnieżek, Wojtek Soroka i Marek Mansz, byli uczniowie I LO, siedem lat temu, zaciekawieni historią średniowiecza, sztukami walki i życiem wikingów, postanowili regularnie się spotykać i pogłębiać wiedzę w tym zakresie. – Szybko znaleźliśmy większą grupę ludzi zainteresowanych średniowiecznymi wojownikami. Postanowiliśmy zatem założyć bractwo Drengowie znad Górnej Odry – wspomina Marek Mansz. Spotkania odbywały się w SP 18, uczestnicy pogłębiali wiedzę, uczyli się fechtunki, szyli stroje z epoki. Aż w końcu rok po zawiązaniu braterskiej nici postanowili zaprezentować się publiczności. – Pamiętam nasz pierwszy pokaz. To było podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy jeszcze z niewielką ilością ekwipunku i w skromnych strojach odtworzyliśmy pierwszą bitwę – relacjonuje Mansz.
– Pierwsze koty za płoty i machina ruszyła. Zaczęliśmy coraz częściej występować na imprezach średniowiecznych, zlotach i turniejach rycerskich w całym kraju – dodaje. W 2006 roku Drengom znad Odry udało się zorganizować własną średniowieczną imprezę. Festyn odbył się przy SP 18, przybyli mieli okazję zobaczyć walki wikingów, stroje i broń z minionej epoki. Prężnie rozwijające się bractwo w ubiegłym roku przekształciło się w pełnoprawne stowarzyszenie.
– Posiadając statut stowarzyszenia, w kwietniu tego roku udało nam się zrealizować autorski projekt Wczesnośredniowieczne taktyki wojenne. Do Budzisk, gdzie zbudowaliśmy 20 m palisadę, przyjechało blisko 200 osób z całej Polski związanych z odtwarzaniem kultury i tradycji ówczesnych ludów – wspomina Marek. Drewniana palisada posłużyła do przeprowadzenia rekonstrukcji ataku na gród. Ponadto raciborscy wikingowie uczestniczyli w zorganizowanym miesiąc później najeździe Barbarzyńców na Ogrodzieniec, w Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie. Nie zabrakło ich również na festynach średniowiecznych w Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Kielcach czy Warszawie. Po raz pierwszy wzięli udział w jednej z ciekawszych średniowiecznych imprez w Europie, mianowicie w Skandynawskich Lofotach.
Ich kalendarz imprez na przyszły rok też już jest zapisany po brzegi. – Jedną z imprez, na której na pewno będziemy, to II edycja Raciborskiego Festyny Średniowiecznego, który sami chcemy zorganizować. Zaproszenia już się tworzą, dostanie je blisko 300 odtwórców średniowiecznych praktyk z kraju i zagranicy – informuje M. Mansz.
Zdradza, że stowarzyszenie planuje wybudować obozowisko rodem ze średniowiecza. Ale do tak dużego przedsięwzięcia wikingowie będą potrzebowali nowych rąk do pracy. – Każdy, kto ukończył 15 lat, pasjonuje się średniowieczną historią i chciałby zostać wojownikiem, łucznikiem czy skaldem możne do nas dołączyć – zapraszają członkowie stowarzyszenia. Dodaje, że rekrut ma pół roku na przygotowanie odpowiedniego stroju z epoki i nabycia podstawowej wiedzy historycznej.
(k)
Galeria zdjęć Drengów na portalu VIApoland.com
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany