Powiat 5.0. Rządzące powiatem Razem dla Ziemi Raciborskiej chce utrzymać władzę

W piwnicy Zajazdu Biskupiego odbyła się konwencja wyborcza kandydatów do rady powiatu raciborskiego zorganizowana przez Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Ziemi Raciborskiej. Zostali na niej przedstawieni kandydaci komitetu w poszczególnych okręgach, oraz omówiono główne założenia programu, który został określony jako ambitny, lecz realny. Nie zdradzono, kto mógłby być starostą po Ryszardzie Winiarskim, który dziś pożegnał się na ostatniej sesji z samorządem. Koalicjantem RdZR jest PO. Przeciwnikiem w walce o władzę w Starostwie Powiatowym PiS.
Konwencję rozpoczął Adrian Plura, przewodniczący ugrupowania Razem dla Ziemi Raciborskiej. Przedstawił po krótce kandydatów w wyborach do rady powiatu na kadencję 2018-2023. – Jak Państwo widzicie, na naszych listach nie ma jedynek, dwójek, trójek… Z szacunku do wyborców i nas samych nasze listy ułożone są alfabetycznie. U nas każdy może być liderem, a dodatkowo w naszych klapach nie ma żadnych znaczków, co czyni z nas kandydatów bezpartyjnych – powiedział Adrian Plura na rozpoczęcie środowego spotkania wyborczego.
- Nasz program składa się z pięciu filarów: komunikacja, edukacja, pomoc społeczna, kultura i sport. Każdy z nich jest dla nas tak samo ważny – kontynuował kandydat do rady powiatu. Następnie każdy z programowych filarów został krótko omówiony przez kandydatów.
Pierwszym z filarów stanowiących program KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej jest komunikacja. Ugrupowanie ma dążyć do wprowadzenie jednego biletu dla PK i PKS. Ważnym punktem programu dotyczącym komunikacji jest także dofinansowanie PKS-u i zakup nowych autobusów, tak by przedsiębiorstwo było nowoczesne, a nie reliktem – stwierdził Adam Wajda referując założenia filaru komunikacji.
Omówieniem założeń programowych dotyczących edukacji zajął się obecny wicestarosta, Marek Kurpis. Do głównych założeń tej części programu należą: wprowadzenie zajęć z edukacji cyfrowej i biznesowej w jednostkach oświatowych podległych powiatowi, termomodernizacja „Gastronomika”, rozbudowa II LO (budowa sali gimnastycznej), utworzenie bursy szkolnej oraz wsparcie finansowe raciborskiej PWSZ. Wicestarosta przedstawił także założenia dotyczące zdrowia. Do głównych założeń ugrupowania w tej części programu należą: rozbudowa parkingu przy szpitalu, ubieganie się o większe środki finansowe w NFZ z przeznaczeniem na podwyżki uposażeń personelu szpitala, termomodernizacja raciborskiej lecznicy, ponowne podjęcie kroków w celu utworzenia w Raciborzu SOR-u, a także walka z niską emisją, która ma znaczący wpływ na stan zdrowia wszystkich mieszkańców miasta i powiatu.
W części dotyczącej pomocy społecznej przedstawiono następujące założenia projektowe: utworzenia Zakładu Aktywizacji Zawodowej dla osób niepełnosprawnych, rozszerzenie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy, wspieranie działalności seniorów (między innymi przez umożliwienie korzystania z sal w instytucjach należących do powiatu), zwiększenie środków związanych z pieczą zastępczą (realne zwiększenie wynagrodzenia dla rodzin zastępczych) oraz likwidacja barier architektonicznych w placówkach powiatowych (między innymi na Zamku Piastowskim).
Nie pominięto także ważnych dla wielu mieszkańców powiatu dziedzin, jakimi są kultura i sport. Program KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej zakłada w tej części między innymi: dofinansowywanie remontów obiektów zabytkowych, udział finansowy powiatu w różnych imprezach sportowych i artystycznych, kontynuację przyznawania nagrody Mieszko oraz kontynuację przyznawania nagród finansowych najlepszym sportowcom Ziemi Raciborskiej.
- Jak z pewnością Państwo zauważyli, nasz program jest ambitny, lecz bardzo realny. W obecnych czasach trzeba mieć ambitne plany i robić wszystko, by dążyć do ich realizacji – podsumował przedstawione założenia Adam Wajda.
W czasie konwencji nie zabrakło także miejsca na pytania do kandydatów. Padły między innymi pytania o ścieżki rowerowe, budowę portu rzecznego na Odrze i niską emisję, związaną przede wszystkim z działalnością jednej z instytucji przy Bosackiej.
- Obecnie w powiecie mamy już sporo ścieżek. Trzeba jednak uporządkować pewne kwestie, dokonać ich połączenia, tak by powstała sieć traktów rowerowych. Chcielibyśmy w ten sposób umożliwić dojazd z jednego końca powiatu na spacer rowerowy do Łężczoka – brzmiała odpowiedź Adama Wajdy. Ogólnie rzecz biorąc, nie zamykamy się na żadne pomysły, które mogą służyć mieszkańcom. Oczywiście, jeśli będzie to czynione w porozumieniu z innymi lokalnymi samorządami, wtedy będzie istniała szansa na sukces – dodał kandydat.
Wicestarosta Marek Kurpis w odniesieniu do budowy portu w Raciborzu stwierdził, że jest to pomysł ciekawy, lecz to co proponuje ugrupowanie Razem dla Ziemi Raciborskiej jest poparte środkami finansowymi i są to pomysły całkowicie realne. Natomiast budowa portu wydaje się być pomysłem rozłożonym na dekady.
Do tablicy wywołany został także obecny starosta, Ryszard Winiarski, który w nadchodzących wyborach nie kandyduje. Sprawa dotyczyła niskiej emisji. Starosta sprostował, że nieprawdą jest, że powiat nic nie zrobił w sprawie „kopcącego” hotelu przy Bosackiej. – Palacz nie miał jakiegokolwiek przeszkolenia, nie wiedział jak należy poprawnie palić w piecu. Nasze służby go przeszkoliły, i jeśli teraz sytuacja z kopceniem będzie się powtarzać, to posypią się przewidziane prawem kary. Żarty się skończyły! – powiedział na zakończenie środowej konwencji wyborczej Ryszard Winiarski.
greh
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany