Miasto szuka pomysłu na podzamcze. Jak ma wyglądać skwer księcia Mieszka Plątonogiego?

Od listopada zeszłego roku fragment parku Zamkowego przy Mechaniku, dawne podzamcze, to Skwer im. Księcia Mieszka Plątonogiego. Ratusz rozpoczął prace nad nową aranżacją tego miejsca. Zobacz jak wyglądało przed wojną na starych pocztówkach. Co ciekawe, był tu...
... obok obecnego parku Jordanowskiego przy dawnym browarze Kaula (dziś MDK) jeden z największych ogródków piwnych, gdzie serwowano złocisty napój z raciborskiego książęcego browaru, a na małej scenie nad brzegiem Odry (istnieje do dziś) grały orkiestry miejscowych pułków ułanów i huzarów. Dawnej zamkowej restauracji już nie ma. Pozostały po niej tylko archiwalne zdjęcia.
Magistrat zastanawia się jak to miejsce ma wyglądać w przyszłości. Od listopada ma swoją nazwę - Skwer im. Księcia Mieszka Plątonogiego. To założyciel księstwa raciborskiego, pan na Krakowie, dzielnicowy władca Polski, od którego zaczyna się historia naszego miasta. O upamiętnieniu Mieszka mówi się od lat. Jeden z pomysłów to postawienie pomnika. Ostatecznie stanęło, że powinna być wykonana nowa aranżacja przestrzenna, być może z postumentem w centralnym punkcie. Urzędnicy planują ogłoszenie konkursu. Autor najlepszego pomysłu, poza nagrodą, otrzyma zlecenie na wykonanie dokumentacji. Wcielenie jej w życie sfinansuje miasto. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.
Problem dotyczy jednak nie tylko tego jak, ale i co przedstawić w terenie? Jaka ma być treść przekazu? Tu pojawia się koncepcja, by nie ograniczać się tylko do postaci księcia Mieszka, ale wziąć również pod uwagę jego potomków, wśród których jest też król Polski Władysław Łokietek (syn księżniczki opolsko-raciborskiej Eufrozyny, wnuczki Mieszka Plątonogiego). Zamek to dawna stolica górnej Odry, czyli dużego Górnego Śląska (grody Racibórz, Opole, Bytom, Koźle i Cieszyn). Być może warto zastanowić się też nad uhonorowaniem tych postaci w nazwie bulwarów. Wyeksponowanie dziedzictwa Piastów mogłoby być elementem raciborskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
10 stycznia zebrał się po raz pierwszy komitet, który zajmie się opiniowaniem pomysłów na zagospodarowanie skweru. W jego skład wchodzą:
Prezydent Raciborza – Mirosław Lenk
Starosta Raciborski – Ryszard Winiarski
Przewodniczący Rady Miasta – Henryk Mainusz
Radny Miejski – Marek Rapnicki
Król Kurkowy RKBS – Zbigniew Barto
Rektor PWSZ - dr hab. Ewa Stachura
Hetman RKBS - Józef Pluta
Cech Rzemiosł Różnych – Maria Smyczek
RAFAKO - Krzysztof Burek
Carbon SGL - Jacek Leśniowski
Raciborska Izba Gospodarcza- Tadeusz Ekiert
Bank Spółdzielczy w Raciborzu - Elżbieta Ceglarek
Nasz Racibórz - Grzegorz Wawoczny
Nowiny Raciborskie- Arkadiusz Gruchot
Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne - Andrzej Żółty
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany