Ubezpieczenia rolne – podejmij rozsądną decyzję

Tylko w tym roku w lipcu byliśmy świadkami katastrofalnej nawałnicy, która zniszczyła tysiące hektarów raciborskich lasów. Ostatnia dekada to także groźne powodzie w górnej Odrze, trąby powietrzne (np. w Szonowicach), pożary sprzętu rolniczego i gospodarstw, częste podpalenia stogów czy opady gradu.
Od czasu pamiętnej powodzi z 1997 roku, wskutek postępujących zmian klimatycznych, natura coraz częściej daje o sobie znać. Katalog katastrofalnych wydarzeń, których byliśmy świadkami na ziemi raciborskiej jest duży, choćby tylko wspomnieć powódź z 2010 roku, trąbę powietrzną w Szonowicach w 2011 r., nawałnicę w lasach raciborskich, orkan Grzegorz i trzęsienie ziemi w rejonie Olzy-Zabełkowa w 2017 r. W mediach coraz częściej można natrafić na komunikaty ostrzegające przed wezbraniami, intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami, silnymi wiatrami czy upałami, przez które wzrasta ryzyko pożarowe.
Dziś staje się oczywiste, że życie i zdrowie, ale również majątek wymagają większej ochrony. - Dane liczbowe pokazują, że świadomość w zakresie obowiązku ubezpieczenia gospodarstw rolnych rośnie. Obecnie ubezpieczonych jest około 60-70% rolników - przekonują specjaliści z Compensy, jednego z liderów na rynku ubezpieczeń sektora rolniczego. Wskazują jednak, że poza obowiązkowym zakresem warto skorzystać z dodatkowych dobrowolnych opcji, gwarantujących znacznie lepszą ochronę. W 2015 roku w Compensie ponad 120 tysięcy rolników wykupiło obowiązkowe ubezpieczenie (budynków oraz OC), w tym ponad 90 tysięcy z nich zdecydowało się na zakup dodatkowych, dobrowolnych polis.
Atrakcyjne ubezpieczenie gospodarstwa rolnego to pakiet ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych dla osób fizycznych (rolników) posiadających gospodarstwo rolne. Ubezpieczenie przeznaczone jest szczególnie dla rolników, którzy chcieliby kompleksowo, jedną polisą, ubezpieczyć swoje budynki, mienie ruchome, zwierzęta gospodarskie, pojazdy wolnobieżne, a także odpowiedzialność cywilną związaną z posiadaniem gospodarstwa rolnego i w życiu prywatnym.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na zakres ubezpieczeń od pożarów, powodzi, huraganów, trzęsień ziemi czy upadku statku powietrznego. Te obowiązkowe (ustawowe) dotyczą TYLKO murów zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachu, ale już nie obejmują okładzin, np. instalacji, mebli, sprzętu RTV/AGD, schodów, pieca CO, tapet, tynków, paneli czy kafelek. Tymczasem to właśnie te elementy bardzo często decydują o realnej wysokości strat.
Z tego względu przed podjęciem decyzji o wyborze polisy warto poprosić o pomoc konsultanta, który dokładanie objaśni zakres ochrony.
Zapraszam po fachową poradę do punktu przy ulicy Karola 9 w Raciborzu.
SRC Ubezpieczenia
Damian Kaczmarek
Racibórz, ul. Karola 9
503 503 640
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.