PWSZ: Którędy do pracy?

Na to pytanie miał dać odpowiedź projekt przygotowany przez PWSZ w Raciborzu i firmę Work Express. Wczoraj odbyło się sympozjum, w którym udział wzięli m.in. specjaliści w dziedzinie recrutingu, z kolei na dzisiaj zaplanowano warsztaty pozwalające wprowadzić w życie zdobyte informacje.
- Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów różnych umiejętności. Znamy ich potrzeby, wiemy, z jakimi problemami borykają się wchodząc na rynek pracy, w związku z tym, dzisiejsze sympozjum, które ma pokazać, jaki jest ten rynek i jak się kształtuje, jest bardzo potrzebne – mówił Marcin Parzonka, pracownik Biura Karier PWSZ w Raciborzu.
Uczestników sympozjum powitał rektor raciborskiej uczelni prof. dr hab. Michał Szepelawy. W dalszej kolejności głos zabrała Anna Zembaty – Łęska, reprezentująca Fabrykę Kotłów Rafako SA. – Pracownicy są najcenniejszym kapitałem każdego przedsiębiorstwa – mówiła, wyrażając przy tym nadzieję, że absolwenci kierunków technicznych raciborskiej PWSZ będą zasilali szeregi Rafako, jako że zatrudnia się tam ludzi młodych, którzy już w tej chwili stanowią 50 % załogi.
Wykładowca PWSZ w Raciborzu, dr Rajmund Morawski zaprezentował zebranym wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów w ramach projektu Co w studenckiej trawie piszczy? Wynikało z nich, że studenci chcieliby jak najszybciej zdobyć dobrze płatną pracę, jak również dyplom wyższej uczelni, z czego można wnioskować, że po zdobyciu tytułu licencjata w Raciborzu, na ścieżkę zawodową woleliby wejść od razu, podejmując przy tym studia magisterskie zaoczne.
Jako trzeci wystąpił Dariusz Lamot – prezes zarządu Work Express, który mówił o trendach rynkowych a rzeczywistości edukacyjnej oraz o wymaganiach rynku pracy. Podpowiadał również, jakie kroki podjąć, a czego unikać w momencie poszukiwania pracy.
Możliwości zawodowej realizacji absolwentów w trzecim sektorze przybliżył zebranym Piotr Dominiak, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego ASK. O roli Akademickich Biur Karier, będących dla studentów pierwszymi przedstawicielami rynku pracy, opowiedział Marcin Parzonka. Ewa Salomon, prezes zarządu firmy Ragos mówiła o oczekiwaniach pracodawców względem osób debiutujących na rynku pracy, z kolei Bożena Olchawa -kierownik Działu Praktyk w PWSZ w Raciborzu oraz Aleksandra Bęczkowska wyjaśniły, jak ważną rolę pełnią praktyki studenckie. Na zakończenie Tomasz Zjawiony, wiceprezes RIG w Katowicach podpowiadał, w jaki sposób odnaleźć niszę rynkową i osiągnąć sukces w młodym wieku.
- Zagadnienia związane z pracą są ciekawe dla każdego studenta i dlatego postanowiłam wziąć udział w sympozjum – stwierdziła Natalia z III roku socjologii. Jej kolegę, Mateusza skłoniła do tego sytuacja na raciborskim rynku pracy oraz możliwość nowych perspektyw.
Dzisiaj studentów czeka jeszcze druga część projektu Którędy do pracy? Będą to warsztaty poświęcone głównie nowoczesnym formom poszukiwania zatrudnienia, które poprowadzą przedstawiciele Work Express. - Ilość miejsc była ograniczona. Zapisy rozpoczęliśmy w miniony poniedziałek i tego samego dnia zamknęliśmy listę – zdradza Marcin Parzonka.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany