Zawadzki zostaje! Komunistę zamienili na biologa, czyli jak w Krzanowicach wdrażają dekomunizację

- Przygotowując się do wprowadzenia nowych nazw ulic zwróciliśmy się w dniu 11 maja 2016 r. do Archiwum Państwowego w Katowicach oddział w Raciborzu oraz w dniu 26 sierpnia 2016 r. do IPN w Katowicach z prośbą o wskazanie nazw ulic, które powinny być zmienione. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, że w gminie Krzanowice są do zmiany tylko ulice w Krzanowicach: 1. ul. Generała Aleksandra Zawadzkiego, 2. ul. 15 Grudnia oraz 3. ul. Majora Pawłowa - napisali urzędnicy w komunikacie do mieszkańców i zaprosili ich wczoraj do MOK-u na konsultacje. Przyszło około 70 osób. Zdecydowano, że do rajców Krzanowic trafią następujące propozycje nowych nazw:
- Ulica Generała Aleksandra Zawadzkiego będzie ulicą Profesora Aleksandra Zawadzkiego;
- Ulica 15 Grudnia (upamiętnia połączenie w 1948 roku PPR z PPS i powstanie PZPR) będzie się nazywała Morawska. Proponowano również nazwy Główna i Wolności. Nowa nazwa nawiązuje do tożsamości gminy, która ma morawskie korzenie. Należała dawniej do Diecezji Ołomunieckiej i wielu mieszkańców posługuje się dialektem laskim.
- Ulica Majora Pawłowa będzie miała za patrona księdza Franciszka Pawlara, byłego krzanowickiego proboszcza rodem z Bieńkowic, miłośnika lokalnej historii, kolekcjonera, autora publikowanych niedawno dzienników. Odrzucona propozycja to ulica Prosta.
Proponowano również, by w nazwie jednej z ulic upamiętnić Vincenza Kollara (1797-1860), urodzonego w Krzanowicach wybitnego austriackiego entomologa, kuratora Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.
Formalne wprowadzenie nowych nazw wymaga teraz uchwał Rady Miejskiej. Koszty administracyjne ustawowego obowiązku zmiany nazw poniesie samorząd, jednak mieszkańcy będą zmuszeni wymienić dokumenty dopiero wtedy, gdy obecne stracą ważność. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Należy pamiętać, że mieszkańcy będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów, opłaty - np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach, nowych tabliczek oznaczających numer porządkowy nieruchomości oraz takie koszty jak: wymiana szyldów, zmiana w KRS-ie, zmiany wizytówek, koszty poinformowania nadawców korespondencji itp.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany