W Krzanowicach rusza dekomunizacja. Będą nowe nazwy ulic

1 kwietnia 2016 r. Sejm RP przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą za propagujące komunizm uważa się nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Ustawa weszła w życie z dniem 2 września 2016 r. i zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. W przypadku niewykonania obowiązku we wskazanym terminie, wojewoda śląski, w ciągu 3 miesięcy, wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nową nazwę. Ustawa z 1 kwietnia przewiduje, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Przypomnijmy, że do ustawy dekomunizacyjnej, która weszła w życie 2 września 2016 r., nie stworzono listy nazwisk, nazw i dat, które zdaniem ustawodawcy winny być zmienione.
Krzanowice, podobnie jak wiele gmin, ma na swoim terenie ulice, którym patronują postaci z minionego ustroju politycznego lub pośrednio są z nim powiązane.
- Przygotowując się do wprowadzenia nowych nazw ulic zwróciliśmy się w dniu 11 maja 2016 r. do Archiwum Państwowego w Katowicach oddział w Raciborzu oraz w dniu 26 sierpnia 2016 r. do IPN w Katowicach z prośbą o wskazanie nazw ulic, które powinny być zmienione. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, że w gminie Krzanowice są do zmiany tylko ulice w Krzanowicach: 1. ul. Generała Aleksandra Zawadzkiego, 2. ul. 15 Grudnia oraz 3. ul. Majora Pawłowa - tłumaczą urzędnicy.
Koszty administracyjne tego ustawowego obowiązku poniosą samorządy, jednak mieszkańcy będą zmuszeni wymienić dokumenty dopiero wtedy, gdy obecne stracą ważność. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
Należy pamiętać, że mieszkańcy będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów, opłaty - np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach, nowych tabliczek oznaczających numer porządkowy nieruchomości oraz takie koszty jak: wymiana szyldów, zmiana w KRS-ie, zmiany wizytówek, koszty poinformowania nadawców korespondencji itp. Przed nadaniem nowej nazwy odbędą się konsultacje z mieszkańcami, a cały proces musi zakończyć się uchwałą Rady Miejskiej w Krzanowicach - przypomina krzanowicki magistrat.
Zarządzeniem Burmistrza Krzanowic nr B.0050.32.2017 z dnia 14 marca 2017 r. został powołany zespół do przeprowadzenie konsultacji w sprawie zmian nazw ulic. W jego skład wchodzą:
1. Jarosław Gałkowski, Zastępca Burmistrza - przewodniczący zespołu,
2. Andrzej Jelonek, Kierownik Referatu, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Rolnictwa - zastępca przewodniczącego Zespołu,
3. Jan Długosz, Sołtys Sołectwa ,,Moravia" - członek zespołu,
4. Gabriela Kudela, specjalista ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz ds. wojskowych - członek zespołu,
5. Sylwia Gawlica, specjalista ds. działalności gospodarczej, gospodarki gruntami i geodezji - członek zespołu.
Obsługę administracyjno-techniczną komisji powierzono Ewie Wicie, podinspektorowi ds. obsługi Rady Miejskiej w Krzanowicach. W konsultacjach mogą brać udział osoby stale zamieszkałe w Krzanowicach i wyrazić swoją opinię w sprawie propozycji nadania nowych nazw ulic. Konsultacje są ważne bez względu na liczbę osób w nich uczestniczących. Konsultacje odbędą się dniu 31 marca 2017 r.o godz. 19.30 w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach przy ul. Zawadzkiego 3.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany